Strażnica KOP „Połośnia”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Połośnia”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1925
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Połośnia[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Mikołajewszczyzna”
Szkic rozmieszczenia batalionu KOP „Stołpce” w 1931 roku
Kompania KOP Mikołajewszczyzna w 1934.png

Strażnica KOP „Połośnia” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1924 roku, w składzie 2 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 8 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 13 strażnic[1]. 72 strażnica KOP „Połośnia”[2] w latach 1928 – 1939 znajdowała się w strukturze 1 kompanii KOP „Mikołajewszczyzna”[3][4][5][6][7][8][9] batalionu KOP „Stołpce”[10]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[11].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku KOP[6]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła droga polna długości 7,5 km[8].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[12]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[11].

Strażnica KOP „Połośnia” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 4 kilometrów 176 metrów od słupa granicznego nr 823 do 830[6], a w 1938 roku pododcinek szerokości 4 kilometrów 170 metrów od słupa granicznego nr 821 do 830[8].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. folwark Połośnia, gmina Howiezna, powiat nieświeski, województwo nowogródzkie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]