Strażnica KOP „Polikszty”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Polikszty”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1925
Rozformowanie ~ 1938
Organizacja
Dyslokacja Polikszty
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Dubrowa”
Rozmieszczenie batalionu KOP „Krasne” w 1931
Kompania KOP Dubrowa w 1934.png

Strażnica KOP „Polikszty” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1924 roku, w składzie 3 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 10 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 17 strażnic[1]. Strażnica KOP „Polikszty” w latach 1928 – 1934 znajdowała się w strukturze 1 kompanii KOP „Dubrowa”[2][3][4][5][6]. W komunikacie dyslokacyjnym z 1938 roku nie występuje[7]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[8].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku KOP[5].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[9]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[8].

Strażnica KOP „Polikszty” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 9 kilometrów 420 metrów od słupa granicznego nr 620 do 636[5].

Sąsiednie strażnice:

Walki o strażnicę w 1939[edytuj | edytuj kod]

17 września 1939 oddziały 42 pułku kawalerii mjr. Czalenki z 36 Dywizji Kawalerii zaatakowały i po dwugodzinnej walce zdobyły strażnicę „Peliksze”. Wspierali je pogranicznicy oraz bateria artylerii konnej[13].

Dowódcy strażnicy[edytuj | edytuj kod]

  • kpr. Niedzielski[14]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]