Wersja ortograficzna: Strażnica KOP „Rożyska”

Strażnica KOP „Rożyska”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Rożyska”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1926
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Rożyska[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Osowik”
Rozmieszczenie batalionu KOP „Skałat” w 1931
Kompania KOP Osowik w 1934.png

Strażnica KOP „Rożyska” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1925 roku, w składzie 4 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 12 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 17 strażnic[1]. W latach 1928 – 1939 w strukturze organizacyjnej 2 kompanii granicznej KOP „Osowik” funkcjonowała strażnica KOP „Rożyska”[2][3][4][5][6][7][8][9]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[10].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku KOP[5]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła szosa długości 9 km[7].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[11].

Strażnica KOP „Rożyska” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 5 kilometrów 700 metrów od słupa granicznego nr 1923 do 1929[5], a w 1938 roku pododcinek szerokości 7 kilometrów 100 metrów od słupa granicznego nr 1921 do 1930[7].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Rożyska, gmina Turówka, powiat skałecki, województwo tarnopolskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]