Strażnica KOP „Siekierzyńce”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Siekierzyńce”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1926
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Siekierzyńce[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Kociubińczyki”

Strażnica KOP „Siekierzyńce” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1925 roku, w składzie 4 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 13 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 13 strażnic[1]. W 1 kompanii granicznej KOP „Kociubińczyki” funkcjonowały do 1934 między innymi dwie strażnice:„Siekierzyńce Płn.” i „Siekierzyńce Płd.”[2][3][4][5][6]. Po 1934 roku strażnice połączono. W 1938 i 1939 roku w strukturze organizacyjnej 1 kompanii granicznej KOP „Kociubińczyki” funkcjonowała strażnica KOP „Siekierzyńce”[7][8][9]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[10].

Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła droga polna długości 4,5 km[7].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Rozmieszczenie batalionu KOP „Kopyczyńce” w 1931

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[11].

Strażnica KOP „Siekierzyńce” w 1938 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 8 kilometrów 686 metrów od słupa granicznego nr 2082 do 2096[7].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Siekierzyńce, gmina Sidorów, powiat kopyczyniecki, województwo tarnopolskie → Baza miejscowości kresowych

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]