Wersja ortograficzna: Strażnica KOP „Stajki”

Strażnica KOP „Stajki”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Stajki”
Strażnica KOP „Ustrzeż”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Ustrzeż[a]
Stajki[b]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Druja”
Rozmieszczenie batalionu KOP „Słobódka” w 1931
Kompania KOP Druja w 1934.png

Strażnica KOP „Stajki” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-łotewskiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1926 roku, w składzie Brygady KOP „Wilno”, został sformowany 19 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 12 strażnic[1]. Strażnica KOP „Ustrzeż” w 1929 i 1931 roku znajdowała się w strukturze 1 kompanii KOP „Druja”[2][3]. W komunikacie dyslokacyjnym z 1932 roku nie występuje[4]. W jej miejscu pojawia się strażnica KOP „Stajki”. Strażnica w latach 1932 – 1939 znajdowała się w strukturze 1 kompanii KOP „Druja”[4][5][6] batalionu KOP „Słobódka”[7]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[8].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku prywatnym[4]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła droga polna długości 4 km[6].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[9]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[8].

Strażnica KOP „Stajki” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 7 kilometrów 150 metrów[4], a w 1938 roku pododcinek szerokości 5 kilometrów 650 metrów od słupa granicznego nr 0 do 6[6].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. folwark Ustrzeż, gmina Leonpol, powiat brasławski, województwo wileńskie
  2. kolonia Stajki, gmina Druja, powiat brasławski, województwo wileńskie → Baza miejscowości kresowych

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]