Strażnica KOP „Szczęsnówka”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Szczęsnówka”
Strażnica KOP „Białozórka”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1925
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Białozórka[a]
Szczęsnówka
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Toki”
Rozmieszczenie batalionu KOP „Skałat” w 1931
Kompania KOP Toki w 1934.png

Strażnica KOP „Szczęsnówka” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1925 roku, w składzie 4 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 12 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 17 strażnic[1], w tym strażnica KOP „Białozórka”[2]. Strażnica funkcjonowała w strukturze organizacyjnej 3 kompanii granicznej KOP „Toki”[3][4][5][6][7]. Później strażnicę przeniesiono do Szczęsnówki (przemianowano (?) na strażnicę KOP „Szczęsnówka”)[8][9][10]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[11].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku popolicyjnym[6]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła droga polna długości 10,5 km[8].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[12].

Strażnica KOP „Szczęsnówka” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 4 kilometrów 750 metrów od słupa granicznego nr 1861 do 1866[6], a w 1938 roku pododcinek szerokości 6 kilometrów 400 metrów od słupa granicznego nr 1861 do 1868[8].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Białozórka, gmina Koszlaki, powiat zbaraski, województwo tarnopolskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]