Wersja ortograficzna: Strażnica KOP „Wierszeradówka”

Strażnica KOP „Wierszeradówka”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Wierszeradówka”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Wierszeradówka[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Marcinkańce”

Strażnica KOP „Wierszeradówka” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-litewskiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1926 roku, w składzie 6 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 23 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 19 strażnic[1]. Strażnica KOP „Wierszeradówka” w 1928 roku była w kompanii granicznej KOP „Rondamańce”[2], a w latach 1929 – 1939 strażnica znajdowała się w strukturze 2 kompanii KOP „Marcinkańce”[3][4][5][6][7]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej.

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku popolicyjnym[4]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła droga polna długości 11 km[6].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[8]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[9].

Strażnica KOP „Wierszeradówka” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 6 kilometrów od słupa granicznego nr 383 do 394[4], a w 1938 roku pododcinek szerokości 6 kilometrów od słupa granicznego nr 384 do 395[6].

Sąsiednie strażnice:

Dowódcy strażnicy[edytuj | edytuj kod]

  • plut. Werra (był w 1930)

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Wierszeradówka, gmina Marcinkańce, powiat grodzieński, województwo białostockie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]