Wersja ortograficzna: Strażnica KOP „Wilk”

Strażnica KOP „Wilk”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Wilk”
Strażnica KOP „Pieszczanka”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1925
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Pieszczanka[1]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Hawrylczyce”
Kompania KOP Pieszczanka w 1934.png

Strażnica KOP „Wilk” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1925 roku, w składzie 5 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 15 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 12 strażnic[2]. W 1928 roku strażnica KOP „Pieszczanka” znajdowała się w strukturze 3 kompanii KOP ”Hawrylczyce”[3]. W komunikacie dyslokacyjnym z 1929 roku nie występuje[4]. W jej miejscu pojawia się strażnica KOP „Wilk”. W latach 1929 – 1939 strażnica znajdowała się nadal w strukturze 3 kompanii KOP ”Hawrylczyce”[4][5][6][1][7][8] batalionu KOP „Ludwikowo”[9]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[10].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku popolicyjnym[6]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła droga polna długości 5 km[7].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[11]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[10].

Strażnica KOP „Wilk” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 5 kilometrów 200 metrów od słupa granicznego nr 1002 do 1006[6], a w 1938 roku pododcinek szerokości 6 kilometrów 800 metrów od słupa granicznego nr 999 do 1006[7].

Sąsiednie strażnice:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]