Strażnica WOP Wetlina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica WOP Wałklina/Wetlina
Strażnica SG w Wetlinie
Historia
Państwo  Polska
Sformowanie 1945[a]
Rozformowanie 24 sierpnia 2005 (przemianowanie)
Organizacja
Dyslokacja Wetlina
Formacja Wojska Ochrony Pogranicza
Straż Graniczna
Podległość 37 komenda odcinka
264 batalion WOP
Bieszczadzki Oddział SG
Karpacki Oddział SG
Wetlina, Pomnik 25-lecia WOP
Tablica pamiątkowa (sierpień 2011)
Pomnik (sierpień 2011)

Strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza Wałklina/Wetlina – nieistniejący obecnie podstawowy pododdział graniczny Wojsk Ochrony Pogranicza pełniący służbę ochronną na granicy polsko-czechosłowackiej.

Strażnica Straży Granicznej w Wetlinie – nieistniejąca obecnie graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej realizująca zadania bezpośrednio w ochronie granicy państwowej ze Słowacją.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Strażnica została sformowana w 1945 roku w strukturze 37 komendy odcinka jako 169 strażnica WOP (Wałklina)[1] o stanie 56 żołnierzy. Kierownictwo strażnicy stanowili: komendant strażnicy, zastępca komendanta do spraw polityczno-wychowawczych i zastępca do spraw zwiadu. Strażnica składała się z dwóch drużyn strzeleckich, drużyny fizylierów, drużyny łączności i gospodarczej. Etat przewidywał także instruktora do tresury psów służbowych oraz instruktora sanitarnego[2]. W 1947 strażnicę WOP Wetlina wyłączono spod dowództwa 8 Oddziału WOP[b].

W 1952 roku w Wetlinie stacjonowała wchodząca w skład 264 batalionu WOP 169 strażnica[3].

Straż Graniczna:
Po rozwiązaniu w 1991 roku Wojsk Ochrony Pogranicza, strażnica w Wetlinie weszła w podporządkowanie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej[4].

Z dniem 1 stycznia 2005 roku została podporządkowana pod Karpacki Oddział Straży Granicznej[c].

24 sierpnia 2005 roku funkcjonującą dotychczas strażnicę SG w Wetlinie przemianowano na placówkę Straży Graniczne w Wetliniej[d].

Ochrona granicy[edytuj | edytuj kod]

Działania bojowe:
25 marca 1946 roku żołnierze batalionu 34 pułku piechoty i grupy operacyjnej 37 komendy odcinka wyprowadzili z Wetliny załogi dwóch strażnic do Baligrodu. Dwa dni wcześniej grupa bojowa tych strażnic pod dowództwem st.sierż. Wacława Grzesia usiłowała sama dotrzeć do komendy po amunicję i żywność. W rejonie wsi Smerek została zaatakowana przez UPA. W walce ranni zostali: sierż. Mieczysław Zakrzewski i plut. Rogaczewski[5].

Służba graniczna:
W 1960 roku 34 placówka WOP Wetlina II kategorii ochraniała odcinek granicy państwowej o długości 19 500 m od znaku granicznego (wł.) I/1 do zn. gr. I/29/1 (wył.).

Z chwilą utworzenia Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu, w maju 1991 roku strażnica Wetlina ochraniała odcinek granicy państwowej z Czechosłowacją od znaku granicznego nr I/1 do znaku gran. nr I/29[6].

linia rozgraniczenia:
  1. ze strażnicą SG w Cisnej: wył znak gran. nr I/29, m. Przysłup, wył. punkt triangulacyjny 968,3 ujście rz. Bowański do rz. Solinka, rz. Solinka do jej ujścia, dalej granicą gmin Cisna oraz Solinka do styku granic Solinka, Czarna i Cisna[6]

Strażnice sąsiednie:

Dowódcy/komendanci strażnicy[edytuj | edytuj kod]

  • por. Zdzisław Olek (był w 1951) – d-ca 169 strażnicy
  • kpt. Jakub Demel (lata 80.)[7][8]

Komendanci strażnicy SG:

  • por. SG Lech Włocha (1991–?)[9].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Od 1991 roku strażnica Straży Granicznej, a od 2005 roku placówka Straży Granicznej
  2. Rozkaz organizacyjny szefa Departamentu WOP nr 013 z 21.03.1947
  3. Z dniem 1 stycznia 2005 r. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 września 2004 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej, ochrona polsko–słowackiego odcinka granicy państwowej ochranianego dotychczas przez Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej powierzona została Karpackiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Nowym Sączu → Kozłowski 2008 ↓, s. 78.
  4. W miejsce dotychczas funkcjonujących strażnic oraz granicznych placówek kontrolnych utworzono placówki Straży Granicznej. Funkcjonariusze i pracownicy pełniący służbę i zatrudnieni w strażnicach oraz granicznych placówkach kontrolnych Straży Granicznej stali się odpowiednio funkcjonariuszami i pracownikami placówek Straży Granicznej → Dz.U. z 2005 r. nr 90, poz. 757

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]