Buchwaldt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Straszyński)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Buchwaldt

Buchwaldt (Buchwald, błędnie Straszyński) – niemiecki herb szlachecki, używany przez rodzinę wywodzącą się z Holsztynu, herb własny rodziny Buchwaldtów, błędnie przypisywany rodzinie Straszyńskich.

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

Buchwaldt: Na tarczy dzielonej w pas, srebrno-czerwonej, głowa niedźwiedzia czarna, w koronie złotej. Klejnot: nad hełmem bez korony głowa niedźwiedzia jak w godle. Labry: z prawej czarne, z lewej czerwone, podbite srebrem.

Straszyński I (nazwa ukuta przez Ostrowskiego, błędna): W polu srebrnym głowa niedźwiedzia czarna w koronie złotej. Klejnot: nad hełmem w koronie głowa niedźwiedzia jak w godle. Labry czarne, podbite srebrem.

Straszyński II (nazwa ukuta przez Ostrowskiego, błędna): Na tarczy dzielonej w pas, srebrno-czerwonej, głowa niedźwiedzia czarna. Klejnot: nad hełmem bez korony głowa niedźwiedzia jak w godle. Labry czarne, podbite srebrem.

Najwcześniejsze wzmianki[edytuj | edytuj kod]

Herb pochodzącej z Holsztynu starej rodziny rycerskiej i szlacheckiej. Herb ten (czy raczej jego odmiany opisane jako Straszyński I i Straszyński II) został błędnie przypisany przez Ostrowskiego rodzinie Straszyńskich z przydomkiem Buchwald, którzy w rzeczywistości używali herbu Lew I (vel Straszyński).

Herbowni[edytuj | edytuj kod]

von Buchwaldt (Buchwald). Błędnie także Straszyński.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]