Strzeszyński Strumień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strumień Strzeszyński
Ilustracja
Rozlewiska w pobliżu ujścia i wyschnięty górny bieg
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Strumień
Długość ok. 0,8 km
Źródło
Miejsce Strzeszyn, okolice ul. Koszalińskiej
Ujście
Recypient Staw Strzeszyński II, Bogdanka
Miejsce Strzeszynek
brak współrzędnych

Strzeszyński Strumieństrumień[1] na terenie Poznania, zasilający wody Bogdanki. W całości na terytorium Poznania – na Strzeszynie i Strzeszynku.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Źródła cieku znajdują się w rejonie ogrodów działkowych przy ul. Koszalińskiej, w pobliżu skrzyżowania z ul. Jarocińską i Krajenecką. Górny bieg pozostaje najczęściej wyschnięty. Przebieg w całości przez tereny leśne i łąki. Ostatnie kilkaset metrów stanowi zabagniona dolinka, najczęściej zalana wodami strumienia[2].

Przed 1945 ciek był odkryty na całej długości - wypływał w rejonie ulicy Jastrowskiej, przepływał wzdłuż ulic Biskupińskiej i Koszalińskiej, skręcał na zachód i wpadał do Bogdanki przez Staw Strzeszyński II, około 170 metrów poniżej jeziora Strzeszyńskiego. Po wojnie bieg strumienia był regulowany i zmieniany, a także w znaczącej mierze został on przykryty. W dolnym biegu ciek spiętrzono - przepływa on przez pięć stawów i wpada do Bogdanki około kilometra poniżej pierwotnego ujścia. Stary odcinek ujściowy także może prowadzić wody, ale dzieje się to rzadko - wyłącznie przy ich wysokim stanie[3].

Dojazd[edytuj | edytuj kod]

Dojazd do górnego odcinka możliwy autobusami 46, 60, 95 – przystanek Strzeszyn lub Krajenecka n.ż. (tylko 95). Dolny bieg przecina zielony szlak pieszy i Transwielkopolska Trasa Rowerowa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Hydronimy. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (oprac. red). T. 1. Cz. 1: Wody płynące, źródła, wodospady. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006. ISBN 83-239-9607-5.
  2. Soklo
  3. Alfred Kaniecki, Przemiany stosunków wodnych w sąsiedztwie Kiekrza, Strzeszyna i Podolan, w: Kronika Miasta Poznania, nr 3/2013, s.35, ISSN 0137-3552

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Poznań – atlas aglomeracji 1:15.000, wyd. CartoMedia/Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2010, ​ISBN 978-83-7445-018-8