Studio Sex

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Studio Sex
Autor Liza Marklund
Typ utworu kryminał
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Szwecja Szwecja
Język szwedzki
Data wydania 1999
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2006
Wydawca Jacek Santorski & Co Agencja Wydawnicza
Przekład Elżbieta Frątczak-Nowotny

Studio Sex (szw. Studio Sex) – powieść kryminalna z 1999, autorstwa szwedzkiej pisarki Lizy Marklund. Jej polskie wydanie ukazało się w 2006 w tłumaczeniu Elżbiety Frątczak-Nowotny.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Powieść zapoznaje czytelnika z początkami kariery zawodowej dziennikarki śledczej Anniki Bengtzon, której losy opisała autorka w całej serii kryminalnej. W Studiu Sex jest początkującą stażystką w popołudniówce Kvällspressen (pracuje tam zaledwie siedem tygodni)[1]. Zostaje jej przydzielona sprawa zwłok, które odnaleziono na cmentarzu w Kronobergsparken w Sztokholmie[2]. Tropy prowadzą zarówno do sztokholmskiego półświatka erotycznego (dziewczyna występowała w klubie erotycznym Studio Sex), jak i do osób z samych szczytów władzy. Wspomniana jest afera IB, kiedy to w latach 60. XX wieku socjaldemokratyczny rząd szwedzki zbierał informacje o preferencjach światopoglądowych obywateli. Do tego poruszony został temat nielegalnego handlu bronią. Sama Annika w traumatyczny sposób kończy swój wieloletni związek uczuciowy ze Svenem[3].

Powieść została sfilmowana przez Agnetę Fagerström-Olsson w 2012 pod tytułem Z rubryki kryminalnej: Studio Sex. W rolę Anniki Bengtzon wcieliła się Malin Crépin[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Liza Marklund, Studio Sex, s.16
  2. Liza Marklund, Studio Sex, s.12
  3. Liza Marklund, Studio Sex, s.472
  4. Film Web

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]