Sudamérica Rugby Sevens 2019

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sudamérica Rugby Sevens 2019 – cykl zawodów w rugby 7 dla reprezentacji krajów zrzeszonych w Sudamérica Rugby oraz zaproszonych zespołów rozegrany w formie dwóch rankingowych turniejów pomiędzy 5 a 13 stycznia 2019 roku. Służył także jako eliminacja do innych turniejów.

Sudamérica Rugby w lipcu 2017 roku potwierdził utrzymanie schematu rozgrywek i ich terminów. Zawody zostały rozegrane w formie dwóch dwudniowych rankingowych turniejów – w urugwajskim Maldonado i chilijskim Viña del Mar – w pierwszej połowie stycznia 2019 roku. W każdym z nich wzięło udział dwanaście drużyn – sześć należących do Sudamérica Rugby oraz sześć zaproszonych przez organizatorów, część z nich przysłała eksperymentalne składy. Spośród sześciu uczestniczących południowoamerykańskich zespołów o premiowane awansem miejsca w zawodach z cyklu WRSS walczyło pięć – bez mającej zagwarantowany w nich udział Argentyny[1][2][3][4].

Urugwajski turniej został rozegrany w ramach corocznego Punta del Este Sevens, którego była to już trzydziesta edycja[5][6][7]. Z kompletem zwycięstw pierwszy dzień zakończyły Argentyna, Chile i Urugwaj[8]. W fazie pucharowej szyki organizatorom pokrzyżowała pogoda, przez burzę nie rozegrano bowiem meczu o piąte miejsce, w finale zaś Chilijczycy pokonali Argentyńczyków[9][10]. Zawody w Chile stanowiły jednocześnie część trzydziestej trzeciej edycji Viña del Mar Sevens, a zespoły zostały rozstawione na podstawie wyników pierwszego turnieju[11][12]. W swoich grupach zwyciężały RPA, Niemcy i lepszym bilansem małych punktów Kolumbia[13], mimo porażki w grupie w turnieju triumfowali Chilijczycy, jako pierwsza drużyna z regionu zwyciężając także w całym cyklu. Reprezentacje Chile i Urugwaju uzyskały awans do turnieju kwalifikacyjnego do World Rugby Sevens Series sezonu 2019/2020 rozegranego wraz z Hong Kong Sevens 2019, Chilijczycy dodatkowo także dwóch zawodów obecnego sezonuUSA Sevens 2019 i Canada Sevens 2019[14][15][16].

Z obydwu turniejów zostały zaplanowane transmisje telewizyjne bądź były transmitowane w Internecie[17][18].

Punta del Este Sevens[edytuj | edytuj kod]

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Punkty Pkt Status
M W R P + - +/-
1.  Chile 3 3 0 0 102 26 +76 9 Cup + Plate
2.  Stany Zjednoczone 3 1 1 1 69 53 +16 6 Cup + Plate
3.  Niemcy 3 1 1 1 80 71 +9 6 Cup + Plate
4.  Paragwaj 3 0 0 3 17 118 -101 3 Bowl
5 stycznia 2019
16:25
Chile  28 - 21  Niemcy Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


5 stycznia 2019
16:47
Stany Zjednoczone  38 - 0  Paragwaj Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


5 stycznia 2019
18:37
Chile  47 - 0  Paragwaj Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


5 stycznia 2019
18:59
Stany Zjednoczone  26 - 26  Niemcy Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


5 stycznia 2019
20:49
Niemcy  33 - 17  Paragwaj Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


5 stycznia 2019
21:33
Stany Zjednoczone  5 - 27  Chile Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Punkty Pkt Status
M W R P + - +/-
1.  Urugwaj 3 3 0 0 52 17 +35 9 Cup + Plate
2.  Południowa Afryka 3 2 0 1 36 12 +24 7 Cup + Plate
3.  Kolumbia 3 0 1 2 21 43 -22 4 Bowl
4.  Rosja 3 0 1 2 29 66 -37 4 Bowl
5 stycznia 2019
17:53
Urugwaj  19 - 7  Kolumbia Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


5 stycznia 2019
18:15
Południowa Afryka  26 - 5  Rosja Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


5 stycznia 2019
20:05
Rosja  10 - 26  Urugwaj Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


5 stycznia 2019
20:27
Południowa Afryka  10 - 0  Kolumbia Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


5 stycznia 2019
21:55
Rosja  14 - 14  Kolumbia Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


5 stycznia 2019
22:39
Południowa Afryka  0 - 7  Urugwaj Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Punkty Pkt Status
M W R P + - +/-
1.  Argentyna 3 3 0 0 122 5 +117 9 Cup + Plate
2.  Portugalia 3 2 0 1 70 73 -3 7 Cup + Plate
3.  Kanada 3 1 0 2 66 70 -4 5 Cup + Plate
4.  Brazylia 3 0 0 3 12 122 -110 3 Bowl
5 stycznia 2019
17:09
Kanada  21 - 28  Portugalia Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


5 stycznia 2019
17:31
Argentyna  40 - 0  Brazylia Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


5 stycznia 2019
19:21
Kanada  40 - 7  Brazylia Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


5 stycznia 2019
19:43
Argentyna  47 - 0  Portugalia Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


5 stycznia 2019
21:11
Portugalia  42 - 5  Brazylia Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


5 stycznia 2019
22:17
Argentyna  35 - 5  Kanada Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Cup + Plate[edytuj | edytuj kod]

Ćwierćfinały Półfinały Finał
                   
6 stycznia 2019        
  Argentyna 31
6 stycznia 2019
  Stany Zjednoczone 7  
  Argentyna 34
6 stycznia 2019
    Niemcy 0  
  Niemcy 19
6 stycznia 2019
  Urugwaj 17  
  Chile 7
6 stycznia 2019
    Argentyna 5
  Portugalia 19
6 stycznia 2019
  Południowa Afryka 17  
  Chile 24 Mecz o 3. miejsce
6 stycznia 2019
    Portugalia 14  
  Chile 31   Portugalia 19
  Kanada 5     Niemcy 5
6 stycznia 2019
6 stycznia 2019
16:24
Argentyna  31 - 7  Stany Zjednoczone Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


6 stycznia 2019
16:46
Niemcy  19 - 17  Urugwaj Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


6 stycznia 2019
17:08
Portugalia  19 - 17  Południowa Afryka Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


6 stycznia 2019
17:30
Chile  31 - 5  Kanada Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado

6 stycznia 2019
20:40
Argentyna  34 - 0  Niemcy Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


6 stycznia 2019
21:02
Chile  24 - 14  Portugalia Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado

6 stycznia 2019
22:50
Chile  7 - 5  Argentyna Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado

6 stycznia 2019
22:28
Portugalia  19 - 5  Niemcy Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


  Półfinały Finał
             
6 stycznia 2019
  Stany Zjednoczone 17  
  Urugwaj 0  
 
6 stycznia 2019
      Południowa Afryka nie
    Stany Zjednoczone rozegrano
 
 
Mecz o 3. miejsce
6 stycznia 2019 6 stycznia 2019
  Południowa Afryka 12   Urugwaj  31
  Kanada 5     Kanada  14
6 stycznia 2019
19:56
Stany Zjednoczone  17 - 0  Urugwaj Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


6 stycznia 2019
20:18
Południowa Afryka  12 - 5  Kanada Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado

6 stycznia 2019
22:06
Południowa Afryka  nie rozegrano  Stany Zjednoczone Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado

6 stycznia 2019
21:24
Urugwaj  31 - 14  Kanada Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


Bowl[edytuj | edytuj kod]

  Półfinały Finał
             
6 stycznia 2019
  Rosja 28  
  Brazylia 12  
 
6 stycznia 2019
      Paragwaj 21
    Rosja 7
 
 
Mecz o 3. miejsce
6 stycznia 2019 6 stycznia 2019
  Paragwaj 12   Kolumbia  24
  Kolumbia 5     Brazylia  21
6 stycznia 2019
15:22
Rosja  28 - 12  Brazylia Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


6 stycznia 2019
15:00
Paragwaj  12 - 5  Kolumbia Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado

6 stycznia 2019
18:14
Paragwaj  21 - 7  Rosja Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado

6 stycznia 2019
17:52
Kolumbia  24 - 21  Brazylia Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado


Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Punkty
1  Chile 22
2  Argentyna 19
3  Portugalia 17
4  Niemcy 15
5  Stany Zjednoczone 12
6  Południowa Afryka 10
7  Urugwaj 8
8  Kanada 7
9  Paragwaj 5
10  Rosja 3
11  Kolumbia 2
12  Brazylia 1

Viña del Mar Sevens[edytuj | edytuj kod]

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Punkty Pkt Status
M W R P + - +/-
1.  Południowa Afryka 3 3 0 0 67 29 +38 9 Cup + Plate
2.  Chile 3 2 0 1 52 36 +16 7 Cup + Plate
3.  Urugwaj 3 1 0 2 55 62 -7 5 Cup + Plate
4.  Brazylia 3 0 0 3 21 68 -47 3 Bowl
12 stycznia 2019
12:40
Południowa Afryka  34 - 12  Urugwaj Mackay School, Viña del Mar


12 stycznia 2019
13:00
Chile  21 - 7  Brazylia Mackay School, Viña del Mar


12 stycznia 2019
16:00
Brazylia  7 - 14  Południowa Afryka Mackay School, Viña del Mar


12 stycznia 2019
16:20
Chile  21 - 10  Urugwaj Mackay School, Viña del Mar


12 stycznia 2019
19:40
Urugwaj  33 - 7  Brazylia Mackay School, Viña del Mar


12 stycznia 2019
20:00
Południowa Afryka  19 - 10  Chile Mackay School, Viña del Mar


Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Punkty Pkt Status
M W R P + - +/-
1.  Kolumbia 3 2 0 1 54 48 +6 7 Cup + Plate
2.  Argentyna 3 2 0 1 59 56 +3 7 Cup + Plate
3.  Kanada 3 1 0 2 45 40 +5 5 Bowl
4.  Stany Zjednoczone 3 1 0 2 38 52 -14 5 Bowl
12 stycznia 2019
11:20
Stany Zjednoczone  19 - 14  Kanada Mackay School, Viña del Mar


12 stycznia 2019
11:40
Argentyna  33 - 21  Kolumbia Mackay School, Viña del Mar


12 stycznia 2019
14:40
Kolumbia  19 - 5  Stany Zjednoczone Mackay School, Viña del Mar


12 stycznia 2019
15:00
Kanada  21 - 7  Argentyna Mackay School, Viña del Mar


12 stycznia 2019
18:20
Kolumbia  14 - 10  Kanada Mackay School, Viña del Mar


12 stycznia 2019
18:40
Argentyna  19 - 14  Stany Zjednoczone Mackay School, Viña del Mar


Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Punkty Pkt Status
M W R P + - +/-
1.  Niemcy 3 3 0 0 72 31 +41 9 Cup + Plate
2.  Portugalia 3 2 0 1 83 36 +47 7 Cup + Plate
3.  Rosja 3 1 0 2 62 48 +14 5 Cup + Plate
4.  Paragwaj 3 0 0 3 7 109 -102 3 Bowl
12 stycznia 2019
12:00
Portugalia  24 - 12  Rosja Mackay School, Viña del Mar


12 stycznia 2019
12:20
Niemcy  31 - 0  Paragwaj Mackay School, Viña del Mar


12 stycznia 2019
15:20
Niemcy  24 - 19  Rosja Mackay School, Viña del Mar


12 stycznia 2019
15:40
Portugalia  47 - 7  Paragwaj Mackay School, Viña del Mar


12 stycznia 2019
19:00
Rosja  31 - 0  Paragwaj Mackay School, Viña del Mar


12 stycznia 2019
19:20
Niemcy  17 - 12  Portugalia Mackay School, Viña del Mar


Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Cup + Plate[edytuj | edytuj kod]

Ćwierćfinały Półfinały Finał
                   
13 stycznia 2019        
  Urugwaj 14
13 stycznia 2019
  Południowa Afryka 12  
  Chile 35
13 stycznia 2019
    Argentyna 0  
  Argentyna 22
13 stycznia 2019
  Rosja 14  
  Chile 31
13 stycznia 2019
    Urugwaj 7
  Chile 17
13 stycznia 2019
  Niemcy 7  
  Urugwaj 19 Mecz o 3. miejsce
13 stycznia 2019
    Portugalia 14  
  Portugalia 36   Argentyna 31
  Kolumbia 12     Portugalia 21
13 stycznia 2019
13 stycznia 2019
13:10
Urugwaj  14 - 12  Południowa Afryka Mackay School, Viña del Mar


13 stycznia 2019
13:30
Argentyna  22 - 14  Rosja Mackay School, Viña del Mar


13 stycznia 2019
13:50
Chile  17 - 7  Niemcy Mackay School, Viña del Mar


13 stycznia 2019
14:10
Portugalia  36 - 12  Kolumbia Mackay School, Viña del Mar

13 stycznia 2019
16:10
Chile  35 - 0  Argentyna Mackay School, Viña del Mar


13 stycznia 2019
16:30
Urugwaj  19 - 14  Portugalia Mackay School, Viña del Mar

13 stycznia 2019
19:50
Chile  31 - 7  Urugwaj Mackay School, Viña del Mar

13 stycznia 2019
19:00
Argentyna  31 - 21  Portugalia Mackay School, Viña del Mar


  Półfinały Finał
             
13 stycznia 2019
  Rosja 19  
  Niemcy 15  
 
13 stycznia 2019
      Południowa Afryka 22
    Rosja 5
 
 
Mecz o 3. miejsce
13 stycznia 2019 13 stycznia 2019
  Południowa Afryka 15   Niemcy  47
  Kolumbia 0     Kolumbia  5
13 stycznia 2019
15:30
Rosja  19 - 15  Niemcy Mackay School, Viña del Mar


13 stycznia 2019
15:50
Południowa Afryka  15 - 0  Kolumbia Mackay School, Viña del Mar

13 stycznia 2019
18:20
Południowa Afryka  22 - 5  Rosja Mackay School, Viña del Mar

13 stycznia 2019
18:00
Niemcy  47 - 5  Kolumbia Mackay School, Viña del Mar


Bowl[edytuj | edytuj kod]

  Półfinały Finał
             
13 stycznia 2019
  Paragwaj 17  
  Kanada 12  
 
13 stycznia 2019
      Stany Zjednoczone 26
    Paragwaj 5
 
 
Mecz o 3. miejsce
13 stycznia 2019 13 stycznia 2019
  Stany Zjednoczone 35   Brazylia  24
  Brazylia 0     Kanada  17
13 stycznia 2019
12:50
Paragwaj  17 - 12  Kanada Mackay School, Viña del Mar


13 stycznia 2019
12:30
Stany Zjednoczone  35 - 0  Brazylia Mackay School, Viña del Mar

13 stycznia 2019
17:40
Stany Zjednoczone  26 - 5  Paragwaj Mackay School, Viña del Mar

13 stycznia 2019
17:20
Brazylia  24 - 17  Kanada Mackay School, Viña del Mar


Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Punkty
1  Chile 22
2  Urugwaj 19
3  Argentyna 17
4  Portugalia 15
5  Południowa Afryka 12
6  Rosja 10
7  Niemcy 8
8  Kolumbia 7
9  Stany Zjednoczone 5
10  Paragwaj 3
11  Brazylia 2
12  Kanada 1

Klasyfikacja generalna[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Punkty Uwagi
PDE VDM Ogółem
1  Chile 22 22 44 awans na: USA, CAN, kwalifikacje do WRSS
2  Argentyna 19 17 36
3  Portugalia 17 15 32
4  Urugwaj 8 19 27 awans na: kwalifikacje do WRSS
5  Niemcy 15 8 23
6  Południowa Afryka 10 12 22
7  Stany Zjednoczone 12 5 17
8  Rosja 3 10 13
9  Kolumbia 2 7 9
10  Kanada 7 1 8
11  Paragwaj 5 3 8
12  Brazylia 1 2 3

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. SAR pre-adjudica a Uruguay y Chile las sedes de su circuito masculino (hiszp.). sudamericarugby.org. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-02)].
  2. Punta del Este Sevens reaches milestone (ang.). world.rugby. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-02)].
  3. Enero 2019 ya vive el Circuito (hiszp.). sudamericarugby.org. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-18)].
  4. Sudamérica Rugby Sevens Circuit Coming in January (ang.). americasrugbynews.com. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-21)].
  5. Punta cumple 30 (hiszp.). sudamericarugby.org. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-02)].
  6. Punta del Este 7’s Pools and Fixtures (ang.). americasrugbynews.com. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-29)].
  7. Fixture de Punta del Este (hiszp.). sudamericarugby.org. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-27)].
  8. Argentina, Chile y Uruguay mandan en Punta del Este (hiszp.). sudamericarugby.org. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-06)].
  9. Chile se consagró campeón del Seven Punta HSBC 2019 (hiszp.). sudamericarugby.org. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-08)].
  10. Unbeaten Chile crowned Punta 7s Champions (ang.). americasrugbynews.com. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-30)].
  11. Viña del Mar tiene fixture (hiszp.). sudamericarugby.org. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-10)].
  12. Pools Confirmed for 2019 Viña del Mar 7’s (ang.). americasrugbynews.com. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-30)].
  13. Pasó la primera jornada del #SAR7s en Viña del Mar (hiszp.). sudamericarugby.org. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-17)].
  14. SAR7s: Chile se queda con el Circuito (hiszp.). sudamericarugby.org. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-15)].
  15. Chile win Viña Sevens to claim Sudamérica title (ang.). americasrugbynews.com. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-04)].
  16. Chile crowned Sudamérica Rugby Sevens champions (ang.). world.rugby. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-14)].
  17. Todo listo en el Este (hiszp.). sudamericarugby.org. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-05)].
  18. Chile acaricia el título (hiszp.). sudamericarugby.org. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-15)].