Wersja ortograficzna: Sulpiryd

Sulpiryd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sulpiryd
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C15H23N3O4S
Masa molowa 341,43 g/mol
Identyfikacja
Numer CAS 15676-16-1
PubChem 5355
DrugBank APRD00032
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja medyczna
ATC N05 AL 01

Sulpirydorganiczny związek chemiczny, pochodna benzamidowa, stosowany jako lek przeciwpsychotyczny, działający przez wybiórcze blokowanie receptorów dopaminergicznych D2 w ośrodkowym układzie nerwowym. Sulpiryd wykazuje silne działanie antyautystyczne, aktywizujące i przeciwdepresyjne i niewielkie działanie przeciwwytwórcze.

Jest lekiem bezpiecznym w leczeniu lżejszych postaci psychoz – szczególnie przebiegających z apatią, depresją, wycofaniem społecznym.

Mechanizm działania[edytuj | edytuj kod]

Sulpiryd jest antagonistą receptorów dopaminergicznych D2 i D3.

Wskazania[edytuj | edytuj kod]

Ostre i przewlekłe psychozy w schizofrenii, zwłaszcza z objawami upośledzonej aktywności, przewlekłe psychozy alkoholowe, zaburzenia psychosomatyczne, zaburzenia depresyjne, w przypadku gdy stosowanie innych leków przeciwdepresyjnych jest nieskuteczne albo niemożliwe, migrena i zawroty głowy o różnej etiologii (m.in. choroba Ménière’a), wspomagająco w leczeniu uzależnienia alkoholowego[1].

Przeciwwskazania i działania niepożądane[edytuj | edytuj kod]

Przeciwwskazaniami do stosowania leku są guz chromochłonny nadnerczy, padaczka, choroba Parkinsona, niewydolność nerek.

Nie należy go przyjmować w czasie ciąży i karmienia piersią[1].

Działania niepożądane[edytuj | edytuj kod]

Częstym działaniem niepożądanym sulpirydu jest hiperprolaktynemia, mogąca objawiać się mlekotokiem, brakiem miesiączki lub nieregularnością miesiączkowania. Stosunkowo często występują objawy pozapiramidowe. Działanie cholinolityczne leku może objawiać się suchością w ustach, zaburzeniami widzenia, zaparciami. Przez działanie na receptory histaminowe często powoduje przyrost masy ciała i senność.

W czasie przyjmowania leku należy okresowo kontrolować obraz krwi oraz czynność wątroby oraz poziom prolaktyny w surowicy[2] . Działania uboczne występują na ogół przy większych dawkach.

Dawkowanie[edytuj | edytuj kod]

Dawki ustala lekarz. Niskie dawki (do 300 mg na dobę) wykazują działanie przeciwdepresyjne. Działanie przeciwpsychotyczne sulpirydu ujawnia się przy stosowaniu dawek 400 mg na dobę i wyższych (do 1200 mg na dobę). Zaleca się przyjmowanie leku w dwóch dawkach podzielonych, przy czym ostatnią dawkę należy przyjąć przed godziną 16:00 (ze względu na mogące wystąpić zaburzenia snu podczas kuracji sulpirydem).

Dostępność biologiczna leku jest słaba i zmienna (27–34%), a dodatkowo pogarsza się o 30% przy obecności pokarmu. Powinno się go przyjmować godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny po nim[1]. Pełne działanie psychotropowe leku występuje po kilku tygodniach stosowania.

W migrenie i chorobie wrzodowej stosuje się małe dawki sulpirydu (do 200 mg na dobę).

Ostrzeżenia specjalne[edytuj | edytuj kod]

Podczas stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych. Nie należy przyjmować leku przed snem gdyż może powodować zakłócenia snu. Podczas kuracji sulpirydem nie należy spożywać alkoholu.

Interakcje[edytuj | edytuj kod]

Sulpiryd nasila działanie środków hipotensyjnych, nasennych i przeciwbólowych oraz alkoholu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Sulpiryd Teva. Charakterystyka produktu leczniczego. leki.urpl.gov.pl, 2012. [dostęp 2018-08-12].
  2. Marek Jarema: Standardy leczenia farmakologicznego niektórych zaburzeń psychicznych. Wyd. 1. Gdańsk: ViaMedica, 2011. ISBN 978-83-7599-2861.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.