Superfrog

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Superfrog
Producent Team17
Wydawca Team17
Data wydania 1993
Gatunek platformówka
Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Amiga, DOS

Superfrogkomputerowa gra platformowa wyprodukowana w roku 1993 przez firmę Team17[1]. Początkowo został stworzona dla komputerów Amiga, doczekała się też konwersji na PC i wydania CD na Amigę CD32.

Biorąc pod uwagę rok wydania, gra posiada bardzo kolorową, bajkową grafikę, a etapy umieszczone w różnych krainach są bardzo rozbudowane. Pomimo swojego wieku, gra jest nadal popularna wśród starszych graczy[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Bohaterem gry jest Książę, którego ukochana została uprowadzona przez złą wiedźmę, zaś on sam – zamieniony w żabę. Wszystko wydawało się stracone, do czasu, gdy Książę siedząc nad potokiem i rozpaczając nad swoim beznadziejnym położeniem, wyławia z nurtu butelkę lemoniady Lucozade (sponsora gry), po której wypiciu staje się Super Żabą (ang. Superfrog)[3]. Obdarzony niezwykłą mocą wyrusza, aby pokonać wiedźmę i ocalić ukochaną.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Superfrog potrafi rozpędzić się do dużych prędkości, a także wysoko skakać i hamować tempo upadku swoją peleryną. Gdy rozpoczynamy rozgrywkę, SuperFrog nie posiada żadnej broni, znaleźć ją jednak można bardzo szybko już na początku pierwszego poziomu. Bronią SuperFroga jest zielona kulka z oczami zwana DESTRUCTO-SPUD, widoczna już na ekranie tytułowym u boku naszego bohatera, którą można rzucać przed siebie lub w górę. Broń ta nie działa jednak na wszystkich przeciwników, niektórych trzeba po prostu zdeptać.[3].

Na gracza czekają 24 poziomy podzielone na 6 krain: Zaczarowany las, Straszliwe zamczysko, Cyrk, Pustynne piramidy, Lodowe góry, Kosmos oraz Księżyc, na którym znajduje się siedziba złej wiedźmy. Na każdym poziomie należy uzbierać w określonym czasie odpowiednią ilość monet i dotrzeć do wyjścia. Zdobyte monety można na koniec etapu zamienić w punkt lub użyć ich do gry w jednorękiego bandytę, co umożliwia zdobycie różnych bonusów. Można także trafić do mini-gry[4], która jest parodią klasycznej strzelanki horyzontalnej Project X.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Opis gry

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Superfrog (1993) (ang.). Team17 Developers and Digital Publishers. [dostęp 29 stycznia 2010].
  2. Ranking gier amigowych
  3. a b Superfrog. Gaminator. [dostęp 29 stycznia 2010].
  4. Superfrog - Project F