Superliga polska w piłce ręcznej mężczyzn (2011/2012)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Handball pictogram.svgSuperliga 2011/2012
PGNiG Superliga Mężczyzn
2010/2011 2012/2013
Szczegóły rozgrywek
Termin od 3 września 2011
do 19 maja 2012
Liczba meczów 173
Hale 12 (w 12 miastach)
Najwięcej kibiców 5400 na meczu
8. kolejka Orlen Wisła PłockVive Targi Kielce
Najmniej kibiców 200 na meczu
15. kolejka Miedź LegnicaMMTS Kwidzyn
Bramki 9649 (55,77 na mecz)
Król strzelców Dawid Przysiek (170 Handball.svg)
(Nielba Wągrowiec)
Mistrz Polski Vive Targi Kielce
Ostatnia aktualizacja infoboksu: 28 lutego 2013

Superliga polska w piłce ręcznej mężczyzn 2011/2012 – 56. edycja najwyższej w hierarchii klasy ligowych rozgrywek piłki ręcznej mężczyzn w Polsce, mająca na celu wyłonienie mistrza Polski na rok 2012, a także drużyn, które uzyskają prawo występu w europejskich pucharach w sezonie 2012/2013 oraz zespołów, które zostaną relegowane do I ligi polskiej sezonu 2012/2013. Rywalizacja toczyła się systemem kołowym wraz z fazą play-off, a nad jej przebiegiem czuwał organizator rozgrywek – Kolegium Ligi ZPRP. W zmaganiach udział wzięły drużyny 12 klubów sportowych.

Sponsorem tytularnym rozgrywek było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo[1], stąd ich marketingowa nazwa brzmiała PGNiG Superliga Mężczyzn[2][3].

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w Superlidze sezonu 2011/2012
Uczestnicy Superligi 2011/2012
Uczestnicy poprzedniej edycji


PLO Orlen Wisła Płock Simple gold crown.svg 1
VTK Vive Targi Kielce Simple gold cup.svg 2
KWI MMTS Kwidzyn 3
TSM Tauron Stal Mielec 4
PUL Azoty-Puławy 5
WOL Warmia Anders Group Społem Olsztyn 6
LUB Zagłębie Lubin 7
GLO Chrobry Głogów 8
MLE Miedź Legnica 9
WĄG Nielba Wągrowiec 10
Aiga uparrow inv.svg Awans z grupy A I ligi 2010/2011
CIE Jurand Ciechanów 1
Aiga uparrow inv.svg Awans z grupy B I ligi 2010/2011
PZA Powen Zabrze 1

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn wpisane na mapie,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte przez daną drużynę w poprzednim sezonie.

Uwagi:

Hale[edytuj | edytuj kod]

Miasto Klub Hala Adres Pojemność Zdjęcie
POL Puławy COA.svg Puławy Azoty-Puławy Hala sportowa MOSiR ul. Aleja Partyzantów 11
Puławy
711[4]
POL Głogów COA.svg Głogów Chrobry Głogów Hala widowiskowo-sportowa
im. Ryszarda Matuszaka
ul. Wita Stwosza 1
Głogów
2500[5]
POL Ciechanów COA.svg Ciechanów Jurand Ciechanów Hala sportowo-widowiskowa ul. 17 Stycznia 60c
Ciechanów
543[6]
Legnica herb.svg Legnica Miedź Legnica Hala widowiskowo-sportowa
im. Dolnośląskich Olimpijczyków
ul. Lotnicza 52
Legnica
1000 Hala Doln Olimp Legnica.jpg
POL Kwidzyn COA.svg Kwidzyn MMTS Kwidzyn Hala widowiskowo-sportowa KCSiR
ostatni mecz:
17 marca 2012
ul. Mickiewicza 56B
Kwidzyn
682[7]
POL Kwidzyn COA.svg Kwidzyn MMTS Kwidzyn Kompleks widowiskowo-sportowy KCSiR
pierwszy mecz:
28 kwietnia 2012
ul. Wiejska 1
Kwidzyn
1504[8]
POL Wągrowiec COA 1.svg Wągrowiec Nielba Wągrowiec Hala sportowa OSiR ul. Kościuszki 59
Wągrowiec
700[9]
POL Płock COA.svg Płock Orlen Wisła Płock Orlen Arena ul. Plac Celebry Papieskiej 1
Płock
5467[10] Orlen Arena (2).jpg
POL Zabrze COA.svg Zabrze Powen Zabrze Hala sportowa „Pogoń” ul. Wolności 406
Zabrze
1000 Zabrze Wolności 406 Hala Pogoni Zabrze 23 04 2011 P4238096.jpg
POL Mielec COA.svg Mielec Tauron Stal Mielec Hala sportowo-widowiskowa MOSiR ul. Solskiego 1
Mielec
2200 Mielec-HalaMOSiR.jpg
Herb miasta Kielce.svg Kielce Vive Targi Kielce Hala Legionów ul. Boczna 15
Kielce
4200[11] Hala sportowa w Kielcach 01 ssj 20060914.jpg
POL Olsztyn COA.svg Olsztyn Warmia Anders Group Społem Olsztyn Hala widowiskowo-sportowa Urania ul. Aleja Piłsudskiego 44
Olsztyn
1910[12] Olsztyn-urania.jpg
POL Lubin COA.svg Lubin Zagłębie Lubin Hala sportowa SP nr 14 ul. Norwida 10
Lubin
500[13]

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Runda zasadnicza[edytuj | edytuj kod]


Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp Drużyna M Mecze Bramki Pkt
Uwagi
W R P + - +/-
1 Vive Targi Kielce 22 21 0 1 803 547 +256 42
2 Orlen Wisła Płock 22 16 2 4 662 566 +96 34
3 MMTS Kwidzyn 22 15 0 7 624 586 +38 30
4 Tauron Stal Mielec 22 13 1 8 646 629 +17 27
5 Azoty-Puławy 22 10 4 8 575 572 +3 24
6 Powen Zabrze 22 10 2 10 577 570 +7 22
7 Chrobry Głogów 22 8 3 11 594 626 −32 19
8 Miedź Legnica 22 7 0 15 552 658 −106 14
9 Zagłębie Lubin 22 6 2 14 581 629 −48 14
10 Nielba Wągrowiec 22 6 2 14 605 675 −70 14
11 Warmia Anders Group Społem Olsztyn 22 7 0 15 538 604 −66 14
12 Jurand Ciechanów 22 5 0 17 555 650 −95 10

Aktualizacja do dnia 10 marca 2012
Źródło: zprp.pl
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba punktów zdobytych w zawodach pomiędzy zainteresowanymi zespołami; 3. większa dodatnia różnica bramek z zawodów pomiędzy zainteresowanymi zespołami; 4. większa liczba zdobytych bramek w zawodach pomiędzy zainteresowanymi zespołami; 5. większa dodatnia (mniejsza ujemna) różnica bramek ze wszystkich zawodów; 6. większa liczba zdobytych bramek we wszystkich zawodach.
Lp = pozycja; M = liczba meczów rozegranych; W = liczba meczów wygranych; R = liczba meczów zremisowanych;
P = liczba meczów przegranych; B+ = bramki zdobyte; B- = bramki stracone; Pkt = liczba zdobytych punktów;
(M) = tytuł mistrzowski; (S) = spadek; (A) = awans; (K) = wejście do rozgrywek międzynarodowych.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość1 PUL GLO CIE MLE KWI WĄG PLO PZA TSM VTK WOL LUB
Azoty-Puławy 32:25 26:28 27:24 34:23 32:28 19:19 19:18 23:23 28:43 25:20 30:29
Chrobry Głogów 26:26 28:25 26:24 26:23 30:29 24:28 29:29 28:30 29:39 25:30 27:31
Jurand Ciechanów 21:30 31:27 22:28 24:28 29:26 25:36 25:27 23:33 25:33 27:29 27:25
Miedź Legnica 26:29 25:38 31:30 24:32 25:29 23:26 24:31 25:24 19:33 23:22 22:29
MMTS Kwidzyn 22:24 28:21 34:20 35:31 35:34 23:26 28:27 36:28 29:36 26:23 27:25
Nielba Wągrowiec 34:31 28:29 29:23 22:31 21:29 30:30 27:27 22:31 28:35 33:28 27:26
Orlen Wisła Płock 25:21 34:22 30:25 38:32 27:28 37:23 32:26 34:31 29:34 32:26 34:22
Powen Zabrze 25:20 21:24 26:24 34:22 15:22 24:27 24:30 33:26 30:26 27:24 22:20
Tauron Stal Mielec 22:20 30:29 37:28 37:21 32:30 39:27 28:34 31:30 28:40 28:23 30:25
Vive Targi Kielce 35:24 37:29 36:27 42:14 39:22 42:27 26:22 39:27 43:23 38:18 44:26
Warmia Anders Group Społem Olsztyn 29:28 21:27 21:23 25:27 26:30 32:26 24:23 24:23 27:28 21:31 26:22
Zagłębie Lubin 27:27 25:25 30:23 27:31 23:34 30:28 30:36 27:31 28:27 22:32 32:19

Aktualizacja do dnia 10 marca 2012
Źródło: zprp.pl
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: Niebieski = wygrana gospodarzy; Biały = remis; Czerwony = zwycięstwo gości.


Play-off[edytuj | edytuj kod]


 Ćwierćfinały Półfinały Finały
 Nr Nazwa zespołuStan M1M2M3     Nr Nazwa zespołuStan M1M2M3M4M5     Nr Nazwa zespołuStan M1M2M3M4M5
 
 1 Vive Targi Kielce2 3236    
 8 Miedź Legnica0 2716      
      1 Vive Targi Kielce3 364242     
      4 Tauron Stal Mielec0 232426       
 4 Tauron Stal Mielec2 282125           
 5 Azoty-Puławy1 232823         
          1 Vive Targi Kielce3 282827  
          2 Orlen Wisła Płock0 252125  
 2 Orlen Wisła Płock2 3126          
 7 Chrobry Głogów0 1924            
      2 Orlen Wisła Płock3 423031       
      3 MMTS Kwidzyn0 192328     
 3 MMTS Kwidzyn2 2929            3 MMTS Kwidzyn0 332727  
 6 Powen Zabrze0 2827          4 Tauron Stal Mielec3 343133  
       8 Miedź Legnica1 2424       
       5 Azoty-Puławy1 2228         
             6 Powen Zabrze1 2825
             5 Azoty-Puławy1 2532
       7 Chrobry Głogów0 2726         
     6 Powen Zabrze2 3335       
         8 Miedź Legnica1 3021
     7 Chrobry Głogów1 2624

Miejsca 9-12[edytuj | edytuj kod]


Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp Drużyna M Mecze Bramki Pkt
Uwagi
W R P + - +/-
9 Zagłębie Lubin 28 10 3 15 775 807 −32 23
10 Nielba Wągrowiec 28 10 2 16 795 848 −53 22
11 Warmia Anders Group Społem Olsztyn 28 9 1 18 716 784 −68 19
12 Jurand Ciechanów 28 6 0 22 723 849 −126 12

Aktualizacja do dnia 29 kwietnia 2012
Źródło: zprp.pl
Lp = pozycja; M = liczba meczów rozegranych; W = liczba meczów wygranych; R = liczba meczów zremisowanych;
P = liczba meczów przegranych; B+ = bramki zdobyte; B- = bramki stracone; Pkt = liczba zdobytych punktów;
(M) = tytuł mistrzowski; (S) = spadek; (A) = awans; (K) = wejście do rozgrywek międzynarodowych.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość1 CIE WĄG WOL LUB
Jurand Ciechanów 24:32 27:26 34:35
Nielba Wągrowiec 35:28 36:26 28:36
Warmia Anders Group Społem Olsztyn 38:27 30:29 31:34
Zagłębie Lubin 33:28 29:30 27:27

Aktualizacja do dnia 29 kwietnia 2012
Źródło: zprp.pl
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: Niebieski = wygrana gospodarzy; Biały = remis; Czerwony = zwycięstwo gości.


Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna Uwagi
Gold medal icon.svg Vive Targi Kielce Liga Mistrzów
Silver medal icon.svg Orlen Wisła Płock Liga Mistrzów (dzika karta)
Bronze medal icon.svg Tauron Stal Mielec Puchar EHF
4. MMTS Kwidzyn -
5. Azoty-Puławy Puchar Challenge
6. Powen Zabrze
7. Miedź Legnica
8. Chrobry Głogów
9. Zagłębie Lubin
10. Nielba Wągrowiec baraż z zespołem I ligi 2011/2012
11. Warmia Anders Group Społem Olsztyn spadek do I ligi 2012/2013
12. Jurand Ciechanów spadek do I ligi 2012/2013

Baraż o Superligę[edytuj | edytuj kod]

W barażowym dwumeczu o awans do Superligi 2012/2013 zmierzyły się: 3 drużyna I ligi 2011/2012 (Czuwaj Przemyśl) i 10 zespół Superligi 2011/2012 (Nielba Wągrowiec). Gospodarzem pierwszego spotkania był pierwszoligowiec. Zwycięzcą rywalizacji była drużyna, która miała lepszy bilans po dwóch meczach.

12 maja 2012
19:00

Czuwaj Przemyśl

33:27

Nielba Wągrowiec

Hala Sportowa POSIR, Przemyśl
Sędziowie: I. Szumański, G. Wojtyczka
Widzów: 600
(14:14)
raport


19 maja 2012
19:30

Nielba Wągrowiec

40:34

Czuwaj Przemyśl

Hala Miejska OSiR, Wągrowiec
Sędziowie: M. Kałużny, T. Stankiewicz
Widzów: 700
(19:18)
raport


Klasyfikacja strzelców[edytuj | edytuj kod]


Lp. Bramki Strzelec Drużyna
1. 170 Handball.svg Polska Dawid Przysiek Nielba Wągrowiec
2. 157 Handball.svg Polska Michał Kubisztal Wisła Płock
3. 154 Handball.svg Serbia Rastko Stojković Vive Targi Kielce
4. 142 Handball.svg Polska Tomasz Klinger Jurand Ciechanów
5. 141 Handball.svg Polska Wojciech Gumiński Zagłębie Lubin
6. 139 Handball.svg Polska Adam Skrabania Miedź Legnica
7. 136 Handball.svg Polska Przemysław Krajewski Nielba Wągrowiec
8. 134 Handball.svg Polska Mikołaj Szymyślik Zagłębie Lubin
9. 132 Handball.svg Polska Piotr Masłowski Azoty-Puławy
10. 123 Handball.svg Polska Łukasz Gierak Nielba Wągrowiec

Źródło: zprp.pl

Statystyki[edytuj | edytuj kod]

Transfery[edytuj | edytuj kod]

Sędziowie[edytuj | edytuj kod]

Pary sędziowskie, które prowadziły mecze w sezonie 2011/2012:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]