Superliga polska w piłce ręcznej mężczyzn (2013/2014)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Handball pictogram.svgSuperliga 2013/2014
PGNiG Superliga Mężczyzn
2012/2013 2014/2015
Szczegóły rozgrywek
Termin od 7 września 2013
do 25 maja 2014
Liczba meczów 174
Hale 12 (w 12 miastach)
Bramki 10434 (59,97 na mecz)
Król strzelców Michał Kubisztal (194 Handball.svg)
(Górnik Zabrze)
Mistrz Polski Vive Tauron Kielce
Ostatnia aktualizacja infoboksu: 29 lipca 2014

Superliga polska w piłce ręcznej mężczyzn 2013/2014 – 58. edycja najwyższej w hierarchii klasy ligowych rozgrywek piłki ręcznej mężczyzn w Polsce, mająca na celu wyłonienie mistrza Polski na rok 2014, a także drużyn, które uzyskają prawo występu w europejskich pucharach w sezonie 2014/2015 oraz zespołów, które zostaną relegowane do I ligi polskiej sezonu 2014/2015. Rywalizacja toczyła się systemem kołowym wraz z fazą play-off, a nad jej przebiegiem czuwał organizator rozgrywek – Kolegium Ligi ZPRP. W zmaganiach udział wzięły drużyny 12 klubów sportowych.

Sponsorem tytularnym rozgrywek było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo[1], stąd ich marketingowa nazwa brzmiała PGNiG Superliga Mężczyzn[2][3].

Tytułu mistrza Polski broniła drużyna Vive Targi Kielce, zaś beniaminkami były: KPR Legionowo i Gwardia Opole.

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w Superlidze sezonu 2013/2014
Uczestnicy Superligi 2013/2014
Uczestnicy poprzedniej edycji


VTK Vive Targi Kielce Simple gold crown.svg Simple gold cup.svg 1
PLO Orlen Wisła Płock 2
KWI MMTS Kwidzyn 3
PUL Azoty-Puławy 4
TSM Tauron Stal Mielec 5
NPZ NMC Powen Zabrze 6
PSZ Gaz-System Pogoń Szczecin 7
PIO Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 8
LUB Zagłębie Lubin 9
GLO Chrobry Głogów 10
Aiga uparrow inv.svg Awans z grupy A I ligi 2012/2013
LEG KPR Legionowo 1
Aiga uparrow inv.svg Awans z grupy B I ligi 2012/2013
OPO Gwardia Opole 1

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn wpisane na mapie,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte przez daną drużynę w poprzednim sezonie.

Uwagi:

Hale[edytuj | edytuj kod]

Miasto Klub Hala Adres Pojemność Zdjęcie
POL Puławy COA.svg Puławy Azoty-Puławy Hala sportowa MOSiR ul. Aleja Partyzantów 11
Puławy
711[4]
POL Głogów COA.svg Głogów Chrobry Głogów Hala widowiskowo-sportowa
im. Ryszarda Matuszaka
ul. Wita Stwosza 1
Głogów
2500[5]
POL Szczecin COA.svg Szczecin Gaz-System Pogoń Szczecin Hala sportowa MOSRiR ul. Twardowskiego 12b
Szczecin
730[6]
POL Opole COA.svg Opole Gwardia Opole Hala Gwardii im. Jerzego Klempela w Opolu ul. Kowalska 2
Opole
1500[7] Hala Gwardia.jpg
POL Legionowo COA.svg Legionowo KPR Legionowo Arena Legionowo ul. Bolesława Chrobrego 50b
Legionowo
1989[8] Arena Legionowo.jpg
POL Kwidzyn COA.svg Kwidzyn MMTS Kwidzyn Kompleks widowiskowo-sportowy KCSiR ul. Wiejska 1
Kwidzyn
1504[9]
POL Zabrze COA.svg Zabrze NMC Powen Zabrze Hala sportowa "Pogoń" ul. Wolności 406
Zabrze
1000 Zabrze Wolności 406 Hala Pogoni Zabrze 23 04 2011 P4238096.jpg
POL Płock COA.svg Płock Orlen Wisła Płock Orlen Arena ul. Plac Celebry Papieskiej 1
Płock
5467[10] Orlen Arena (2).jpg
POL Piotrków Trybunalski COA 1.svg Piotrków Trybunalski Piotrkowianin Piotrków Trybunalski Hala widowiskowo-sportowa "Relaks" ul. Aleja 3 Maja 6b
Piotrków Trybunalski
950[11]
POL Mielec COA.svg Mielec Tauron Stal Mielec Hala sportowo-widowiskowa MOSiR ul. Solskiego 1
Mielec
2200 Mielec-HalaMOSiR.jpg
Herb miasta Kielce.svg Kielce Vive Targi Kielce Hala Legionów ul. Boczna 15
Kielce
4200[12] Hala sportowa w Kielcach 01 ssj 20060914.jpg
POL Lubin COA.svg Lubin Zagłębie Lubin Hala sportowa SP nr 14 ul. Norwida 10
Lubin
500[13]

Trenerzy[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna Trener
1. Vive Targi Kielce Hiszpania Tałant Dujszebajew
2. Orlen Wisła Płock Hiszpania Manolo Cadenas
3. MMTS Kwidzyn Polska Krzysztof Kotwicki
4. KS Azoty-Puławy Polska Bogdan Kowalczyk
5. PGE Stal Mielec Polska Paweł Noch
6. Górnik Zabrze Szwecja Patrik Liljestrand
7. Gaz-System Pogoń Szczecin Polska Rafał Biały
8. MKS Piotrkowianin Piotrków Trybunalski Polska Rafał Kuptel
9. SPR Chrobry Głogów Polska Krzysztof Przybylski
10. MKS Zagłębie Lubin Polska Jerzy Szafraniec
11. KPR Legionowo Polska Robert Lis
12. Gwardia Opole Polska Tadeusz Jednoróg

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Runda zasadnicza[edytuj | edytuj kod]


Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp Drużyna M Mecze Bramki Pkt
Uwagi
W R P + - +/-
1 Vive Targi Kielce 22 22 0 0 828 568 +260 44
2 Orlen Wisła Płock 22 18 1 3 746 591 +155 37
3 NMC Powen Zabrze 22 14 1 7 700 641 +59 29
4 Gaz-System Pogoń Szczecin 22 12 2 8 685 673 +12 26
5 Azoty-Puławy 22 11 2 9 679 672 +7 24
6 Chrobry Głogów 22 11 1 10 640 659 −19 23
7 Tauron Stal Mielec 22 10 2 10 685 691 −6 22
8 MMTS Kwidzyn 22 7 2 13 635 694 −59 16
9 Zagłębie Lubin 22 7 1 14 610 726 −116 15
10 Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 22 4 3 15 648 728 −80 11
11 Gwardia Opole 22 5 1 16 581 693 −112 11
12 KPR Legionowo 22 3 0 19 572 673 −101 6

Aktualizacja do dnia 10 kwietnia 2014
Źródło: zprp.pl
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba punktów zdobytych w zawodach pomiędzy zainteresowanymi zespołami; 3. większa dodatnia różnica bramek z zawodów pomiędzy zainteresowanymi zespołami; 4. większa liczba zdobytych bramek w zawodach pomiędzy zainteresowanymi zespołami; 5. większa dodatnia (mniejsza ujemna) różnica bramek ze wszystkich zawodów; 6. większa liczba zdobytych bramek we wszystkich zawodach.
Lp = pozycja; M = liczba meczów rozegranych; W = liczba meczów wygranych; R = liczba meczów zremisowanych;
P = liczba meczów przegranych; B+ = bramki zdobyte; B- = bramki stracone; Pkt = liczba zdobytych punktów;
(M) = tytuł mistrzowski; (S) = spadek; (A) = awans; (K) = wejście do rozgrywek międzynarodowych.

Miejsca po danych kolejkach[edytuj | edytuj kod]

Zespół \ Kolejka 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Azoty-Puławy 4444444454544444545445
Chrobry Głogów 912105555766666555466666
KPR Legionowo 111089101110101111111111121212121212121212
Gaz-System Pogoń Szczecin 1123233333333333333544
Gwardia Opole 7912118999910101010111110101010101010
MMTS Kwidzyn 1288101187677789888888888
NMC Powen Zabrze 10677666545455666654333
Orlen Wisła Płock 5332322222222222222222
Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 8111112121212121212121212101011111111111010
Tauron Stal Mielec 2566778888877777777777
Vive Targi Kielce 3211111111111111111111
Zagłębie Lubin 67589101111109998999999999

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość1 PUL GLO LEG PSZ OPO KWI NPZ PLO PIO TSM VTK LUB
Azoty-Puławy 27:28 28:26 49:25 37:29 35:27 35:34 33:32 32:32 25:28 27:37 26:24
Chrobry Głogów 34:28 25:22 25:38 26:27 40:25 26:33 24:32 37:30 32:27 27:47 26:20
KPR Legionowo 23:29 27:31 22:31 26:29 30:29 25:31 30:34 33:31 27:28 24:33 28:30
Gaz-System Pogoń Szczecin 37:27 31:31 31:29 35:27 39:28 25:27 32:37 38:29 33:29 31:41 32:29
Gwardia Opole 30:26 29:24 24:22 23:29 18:24 24:33 25:34 24:29 30:30 20:35 32:35
MMTS Kwidzyn 32:34 28:36 32:18 26:33 36:30 35:30 21:21 27:27 30:28 28:29 25:24
NMC Powen Zabrze 33:26 31:20 38:26 30:30 36:30 39:34 29:32 37:26 33:31 20:35 34:26
Orlen Wisła Płock 36:31 33:27 33:25 33:21 40:21 41:25 30:22 40:30 37:25 28:32 36:22
Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 28:34 26:28 31:30 31:32 29:27 30:38 33:40 28:35 31:36 26:37 35:27
Tauron Stal Mielec 31:31 27:33 33:24 33:30 36:35 35:29 28:36 28:30 34:29 31:38 34:22
Vive Targi Kielce 34:19 41:32 36:22 41:27 42:19 40:26 30:23 34:26 34:29 43:33 41:26
Zagłębie Lubin 32:40 30:28 26:33 26:25 29:28 37:30 34:31 26:46 28:28 33:40 24:48

Aktualizacja do dnia 10 kwietnia 2014
Źródło: zprp.pl
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: Niebieski = wygrana gospodarzy; Biały = remis; Czerwony = zwycięstwo gości.


Play-off[edytuj | edytuj kod]

 Ćwierćfinały Półfinały Finały
 Nr Nazwa zespołuStan M1M2M3     Nr Nazwa zespołuStan M1M2M3M4M5     Nr Nazwa zespołuStan M1M2M3M4M5
 
 1 Vive Targi Kielce2 4141    
 8 MMTS Kwidzyn0 1939      
      1 Vive Targi Kielce3 393341     
      5 Azoty-Puławy0 262229       
 2 Orlen Wisła Płock2 3632            
 7 PGE Stal Mielec0 2019          
          1 Vive Targi Kielce3 37362735 
          2 Orlen Wisła Płock1 26343124 
 3 Górnik Zabrze2 3330          
 6 Chrobry Głogów0 2428            
      2 Orlen Wisła Płock3 383236       
      3 Górnik Zabrze0 262932     
 4 Gaz-System Pogoń Szczecin1 353023           3 Górnik Zabrze3 343029  
 5 Azoty-Puławy2 243230         5 Azoty-Puławy0 332926  
       8 MMTS Kwidzyn1 3118       
       4 Gaz-System Pogoń Szczecin1 2527         
             7 Tauron Stal Mielec2 3228
             4 Gaz-System Pogoń Szczecin0 2422
       6 Chrobry Głogów1 2225         
     7 Tauron Stal Mielec1 3323       
         8 MMTS Kwidzyn0 2519
     6 Chrobry Głogów2 2929

Miejsca 9-12[edytuj | edytuj kod]

Tabela[edytuj | edytuj kod]

     utrzymanie w Ekstraklasie

     baraż o awans/utrzymanie

     spadek do 1. ligi

Lp Drużyna M Mecze Bramki Pkt
Uwagi
W R P + - +/-
9 Zagłębie Lubin 28 10 1 17 792 889 −97 21
10 Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 28 7 3 18 813 912 −99 17
11 Gwardia Opole 28 7 2 19 734 851 −117 16
12 KPR Legionowo 28 6 1 21 735 831 −96 13

Źródło: zprp.pl (pol.)
Lp = pozycja; M = liczba meczów rozegranych; W = liczba meczów wygranych; R = liczba meczów zremisowanych;
P = liczba meczów przegranych; B+ = bramki zdobyte; B- = bramki stracone; Pkt = liczba zdobytych punktów;
(M) = tytuł mistrzowski; (S) = spadek; (A) = awans; (K) = wejście do rozgrywek międzynarodowych.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość1 LUB PIO OPO LEG
Zagłębie Lubin 38:29 24:26 30:33
Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 26:36 30:29 26:25
Gwardia Opole 25:24 26:29 27:27
KPR Legionowo 24:30 30:25 24:20

Aktualizacja do dnia 16 maja 2014
Źródło: zprp.pl
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: Niebieski = wygrana gospodarzy; Biały = remis; Czerwony = zwycięstwo gości.


Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna Uwagi
Gold medal icon.svg Vive Targi Kielce Liga Mistrzów
Silver medal icon.svg Orlen Wisła Płock Liga Mistrzów (dzika karta)
Bronze medal icon.svg Górnik Zabrze -
4. Azoty-Puławy Puchar Challenge
5. Tauron Stal Mielec -
6. Gaz-System Pogoń Szczecin Puchar Challenge
7. Chrobry Głogów
8. MMTS Kwidzyn
9. Zagłębie Lubin
10. Piotrkowianin Piotrków Trybunalski baraż z zespołem I ligi 2013/2014
11. Gwardia Opole spadek do I ligi 2014/2015
12. KPR Legionowo spadek do I ligi 2014/2015

Baraż o Superligę[edytuj | edytuj kod]

W barażowym dwumeczu o grę w Superlidze 2014/2015 zmierzyły się: zwycięzca barażowego dwumeczu pierwszoligowców (Nielba Wągrowiec) i 10 zespół Superligi 2013/2014 (Piotrkowianin Piotrków Trybunalski). Gospodarzem pierwszego spotkania był pierwszoligowiec. Zwycięzcą rywalizacji była drużyna, która miała lepszy bilans po dwóch meczach.

21 maja 2014
19:00

Nielba Wągrowiec

31:29

Piotrkowianin Piotrków Trybunalski

Hala Miejska OSiR, Wągrowiec
Sędziowie: B. Leszczyński, M. Piechota
Widzów: 700
(14:17)
raport


25 maja 2014
19:00

Piotrkowianin Piotrków Trybunalski

20:25

Nielba Wągrowiec

Hala Widowiskowo-Sportowa "Relaks", Piotrków Trybunalski
Sędziowie: J. Moskalczyk, M. Pazdro
Widzów: 500
(9:11)
raport


Klasyfikacja strzelców[edytuj | edytuj kod]

Lp. Bramki Mecze Strzelec Drużyna
1. 194 Handball.svg 30 Michał Kubisztal Powen Zabrze
2. 192 Handball.svg 27 Wojciech Zydroń Azoty-Puławy
3. 174 Handball.svg 27 Witalij Titow KPR Legionowo
4. 167 Handball.svg 29 Mariusz Jurasik Powen Zabrze
5. 159 Handball.svg 28 Wojciech Trojanowski Piotrkowianin Piotrków Trybunalski
6. 155 Handball.svg 28 Wojciech Gumiński Zagłębie Lubin
7. 148 Handball.svg 30 Bartłomiej Tomczak Powen Zabrze
8. 147 Handball.svg 28 Damian Kostrzewa Tauron Stal Mielec
9. 145 Handball.svg 26 Bartosz Konitz Gaz-System Pogoń Szczecin
10. 142 Handball.svg 30 Ivan Čupić Vive Tauron Kielce

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]