Superliga polska w piłce ręcznej mężczyzn (2014/2015)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Handball pictogram.svgSuperliga 2014/2015
PGNiG Superliga Mężczyzn
2013/2014 2015/2016
Szczegóły rozgrywek
Termin 6 września 2014 – 27 maja 2015
Liczba meczów 176
Hale 12 (w 12 miastach)
Bramki 10133 (57,57 na mecz)
Król strzelców Przemysław Krajewski (160 Handball.svg)
(Azoty-Puławy)
Mistrz Polski Vive Tauron Kielce

Superliga polska w piłce ręcznej mężczyzn 2014/2015 – 59. edycja najwyższej w hierarchii klasy ligowych rozgrywek piłki ręcznej mężczyzn w Polsce, mająca na celu wyłonienie mistrza Polski na rok 2015, a także drużyn, które uzyskają prawo występu w europejskich pucharach w sezonie 2015/2016 oraz zespołów, które zostaną relegowane do I ligi polskiej sezonu 2015/2016. Rywalizacja toczyła się systemem kołowym wraz z fazą play-off, a nad jej przebiegiem czuwał organizator rozgrywek – Kolegium Ligi ZPRP. W zmaganiach udział wzięły drużyny 12 klubów sportowych.

Sponsorem tytularnym rozgrywek było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo[1], stąd ich marketingowa nazwa brzmiała PGNiG Superliga Mężczyzn[2][3].

Tytułu mistrza Polski po raz czwarty z rzędu zdobyło Vive Targi Kielce, która w finale wynikiem 3:0 pokonało Orlen Wisłę Płock. W tym sezonie beniaminkami były: Wybrzeże Gdańsk, Śląsk Wrocław i Nielba Wągrowiec.

Do I ligi polskiej na sezon 2015/2016 spadły Wybrzeże Gdańsk i Nielba Wągrowiec.

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w Superlidze sezonu 2014/2015
Uczestnicy Superligi 2014/2015
Uczestnicy poprzedniej edycji


KSK Vive Tauron Kielce Simple gold crown.svg Simple gold cup.svg 1
PLO Orlen Wisła Płock 2
ZAB Górnik Zabrze 3
PUL Azoty-Puławy 4
KWI MMTS Kwidzyn 5
PSM PGE Stal Mielec 6
PSZ Gaz-System Pogoń Szczecin 7
GLO Chrobry Głogów 8
LUB Zagłębie Lubin 9
Aiga uparrow inv.svg Awans z grupy A I ligi 2013/2014
GDA Wybrzeże Gdańsk 1
Aiga uparrow inv.svg Awans z grupy B I ligi 2013/2014
WRO Śląsk Wrocław 1
Aiga uparrow inv.svg Awans z baraży o awans/utrzymanie
WĄG Nielba Wągrowiec 2

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn wpisane na mapie,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte przez daną drużynę w poprzednim sezonie.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie występujące ze sobą zespoły zagrały w rundzie zasadniczej systemem kołowym w formie mecz-rewanż(razem 22 kolejki). Po ich rozegraniu osiem najlepszych zespołów zagra w play-offach. Zostaną one podzielone w taki sposób, że najlepszy zespół z rundy zasadniczej zagra z 8. drużyną fazy początkowej, drugi z siódmym, trzeci z szóstym oraz czwarty z piątym(rywalizacja do 3 zwycięstw). , Pozostałe drużyny zagrają w meczach o miejsca 9-12 w tym samym systemie jak w rundzie zasadniczej. Przegrane zespoły zagrają o miejsca 5-8, natomiast wygrane awansują do półfinałów(gra do 5 zwycięstw). Przegrane zespoły z półfinałów trafią na siebie w meczu o trzecie miejsce, natomiast zwycięzcy zagrają o Mistrzostwo Polski(faza finałowa także do 5 wygranych).

Trenerzy[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna Trener
1. Vive Tauron Kielce Hiszpania Tałant Dujszebajew
2. Orlen Wisła Płock Hiszpania Manolo Cadenas
3. MMTS Kwidzyn Polska Krzysztof Kotwicki
4. Azoty-Puławy Polska Ryszard Skutnik
5. PGE Stal Mielec Polska Paweł Noch
6. Górnik Zabrze Szwecja Patrik Liljestrand
7. Gaz-System Pogoń Szczecin Polska Rafał Biały
8. Śląsk Wrocław Polska Piotr Przybecki
9. Chrobry Głogów Polska Krzysztof Przybylski
10. Zagłębie Lubin Polska Jerzy Szafraniec
11. Wybrzeże Gdańsk Polska Daniel Waszkiewicz
12. Nielba Wągrowiec Polska Zbigniew Markuszewski

Hale[edytuj | edytuj kod]

Miasto Klub Hala Adres Pojemność Zdjęcie
POL Puławy COA.svg Puławy Azoty-Puławy Hala sportowa MOSiR ul. Aleja Partyzantów 11
Puławy
711[4]
POL Głogów COA.svg Głogów Chrobry Głogów Hala widowiskowo-sportowa
im. Ryszarda Matuszaka
ul. Wita Stwosza 1
Głogów
2500[5]
POL Gdańsk COA.svg Gdańsk Wybrzeże Gdańsk Hala widowiskowo-sportowa ul. Wiejska 1
Gdańsk
1700
POL Szczecin COA.svg Szczecin Gaz-System Pogoń Szczecin Arena Szczecin ul. Władysława Szafera 3/5/7
Szczecin
5403[6]
POL Wągrowiec COA 1.svg Wągrowiec Nielba Wągrowiec Hala sportowa OSiR ul. Kościuszki 59
Wągrowiec
700[7]
POL Kwidzyn COA.svg Kwidzyn MMTS Kwidzyn Kompleks widowiskowo-sportowy KCSiR ul. Wiejska 1
Kwidzyn
1504[8]
POL Zabrze COA.svg Zabrze NMC Powen Zabrze HWS "Pogoń" ul. Wolności 406
Zabrze
1000 Zabrze Wolności 406 Hala Pogoni Zabrze 23 04 2011 P4238096.jpg
POL Płock COA.svg Płock Orlen Wisła Płock Orlen Arena ul. Plac Celebry Papieskiej 1
Płock
5467[9] Orlen Arena (2).jpg
Herb wroclaw.svg Wrocław Śląsk Wrocław Hala Orbita ul. Wejherowska 2
Wrocław
3000 PLK Intermarche Basket Cup.jpg
POL Mielec COA.svg Mielec PGE Stal Mielec Hala sportowo-widowiskowa MOSiR ul. Solskiego 1
Mielec
2200 Mielec-HalaMOSiR.jpg
Herb miasta Kielce.svg Kielce Vive Targi Kielce Hala Legionów ul. Boczna 15
Kielce
4200[10] Hala sportowa w Kielcach 01 ssj 20060914.jpg
POL Lubin COA.svg Lubin Zagłębie Lubin RCS Lubin ul. Odrodzenia 28b
Lubin
3714[11]

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Runda zasadnicza[edytuj | edytuj kod]

Tabela[edytuj | edytuj kod]

     awans do play-off

     gra o utrzymanie (9-12)

Lp Drużyna M Mecze Bramki Pkt
Uwagi
W R P + - +/-
1 Vive Tauron Kielce 22 22 0 0 801 551 +250 44
2 Orlen Wisła Płock 22 19 1 2 769 583 +186 39
3 Górnik Zabrze 22 13 4 5 714 643 +71 30
4 Gaz-System Pogoń Szczecin 22 14 2 6 664 638 +26 30
5 PGE Stal Mielec 22 11 2 9 624 602 +22 24
6 Azoty-Puławy 22 9 4 9 661 663 −2 22
7 Chrobry Głogów 22 8 2 12 538 602 −64 18
8 MMTS Kwidzyn 22 8 1 13 641 640 +1 17
9 Zagłębie Lubin 22 5 4 13 653 755 −102 14
10 Wybrzeże Gdańsk 22 4 4 14 557 644 −87 12
11 Śląsk Wrocław 22 5 2 15 568 684 −116 12
12 Nielba Wągrowiec 22 1 0 21 492 677 −185 2

Źródło: zprp.pl (pol.)
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba punktów zdobytych w zawodach pomiędzy zainteresowanymi zespołami; 3. większa dodatnia różnica bramek z zawodów pomiędzy zainteresowanymi zespołami; 4. większa liczba zdobytych bramek w zawodach pomiędzy zainteresowanymi zespołami; 5. większa dodatnia (mniejsza ujemna) różnica bramek ze wszystkich zawodów; 6. większa liczba zdobytych bramek we wszystkich zawodach.
Lp = pozycja; M = liczba meczów rozegranych; W = liczba meczów wygranych; R = liczba meczów zremisowanych;
P = liczba meczów przegranych; B+ = bramki zdobyte; B- = bramki stracone; Pkt = liczba zdobytych punktów;
(M) = tytuł mistrzowski; (S) = spadek; (A) = awans; (K) = wejście do rozgrywek międzynarodowych.

Miejsca po danych kolejkach[edytuj | edytuj kod]

Zespół \ Kolejka 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Vive Tauron Kielce 6222111111111111111111
Orlen Wisła Płock 2111342322222222222222
Górnik Zabrze 4443234444444444444443
Gaz-System Pogoń Szczecin 7765423233353333333334
PGE Stal Mielec 1334555555535555555555
Azoty-Puławy 111010121110111098889999988766
Chrobry Głogów 5656666679967666666877
MMTS Kwidzyn 3577678987776788877688
Zagłębie Lubin 88810787766698877799999
Wybrzeże Gdańsk 9991112910111110101111101010101010101010
Śląsk Wrocław 1012129912981011111010111111111111111111
Nielba Wągrowiec 1211118101112121212121212121212121212121212

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość1 PUL GLO PSZ ZAB KWI WĄG PLO PSM WRO KSK GDA LUB
Azoty-Puławy 36:25 37:24 24:25 31:29 29:24 22:37 33:35 32:25 24:35 33:25 27:27
Chrobry Głogów 18:18 24:27 24:27 24:24 30:25 21:27 27:25 29:25 18:36 25:22 28:24
Gaz-System Pogoń Szczecin 36:28 28:26 31:31 31:27 35:20 29:37 26:36 36:28 30:33 25:16 37:33
Górnik Zabrze 36:31 34:23 35:35 32:26 37:23 30:34 35:28 31:26 27:31 37:26 41:28
MMTS Kwidzyn 30:36 37:23 30:32 28:37 32:16 28:36 24:25 32:27 25:28 32:27 33:26
Nielba Wągrowiec 28:31 18:29 19:22 27:34 22:34 22:41 18:25 24:27 20:36 24:30 26:24
Orlen Wisła Płock 38:30 36:24 35:27 34:29 39:27 33:26 25:25 40:23 22:35 35:21 43:27
PGE Stal Mielec 40:33 30:22 24:30 30:33 21:25 26:20 29:33 35:25 23:34 31:21 37:37
Śląsk Wrocław 29:36 21:20 17:28 30:30 31:30 31:22 21:40 17:27 24:34 25:32 27:26
Vive Tauron Kielce 33:26 39:23 45:24 42:32 36:27 39:18 30:27 38:24 36:27 25:22 48:34
Wybrzeże Gdańsk 28:28 21:29 24:32 28:28 28:30 22:21 26:36 22:21 26:26 29:40 31:31
Zagłębie Lubin 36:36 22:26 33:40 34:33 32:31 30:29 31:41 24:27 38:36 25:48 31:30

Źródło: zprp.pl (pol.)
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: Niebieski = wygrana gospodarzy; Biały = remis; Czerwony = zwycięstwo gości.


Miejsca 9-12[edytuj | edytuj kod]

Tabela[edytuj | edytuj kod]

     utrzymanie w Ekstraklasie

     baraż o awans/utrzymanie

     spadek do 1. ligi

Lp Drużyna M Mecze Bramki Pkt
Uwagi
W R P + - +/-
9 Zagłębie Lubin 28 9 4 15 823 913 −90 22
10 Śląsk Wrocław 28 8 2 18 728 843 −115 18
11 Wybrzeże Gdańsk 28 7 4 17 712 795 −83 18
12 Nielba Wągrowiec 28 3 0 25 639 841 −202 6

Źródło: zprp.pl (pol.)
Lp = pozycja; M = liczba meczów rozegranych; W = liczba meczów wygranych; R = liczba meczów zremisowanych;
P = liczba meczów przegranych; B+ = bramki zdobyte; B- = bramki stracone; Pkt = liczba zdobytych punktów;
(M) = tytuł mistrzowski; (S) = spadek; (A) = awans; (K) = wejście do rozgrywek międzynarodowych.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość1 LUB GDA WRO WĄG
Zagłębie Lubin 25:28 32:27 30:24
Wybrzeże Gdańsk 29:21 23:31 26:23
Śląsk Wrocław 22:30 27:26 29:21
Nielba Wągrowiec 28:32 24:23 27:24

Źródło: zprp.pl (pol.)
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: Niebieski = wygrana gospodarzy; Biały = remis; Czerwony = zwycięstwo gości.


Playoff[edytuj | edytuj kod]

 Ćwierćfinały Półfinały Finały
 Nr Nazwa zespołuStan M1M2M3     Nr Nazwa zespołuStan M1M2M3M4M5     Nr Nazwa zespołuStan M1M2M3M4M5
 
 1 Vive Tauron Kielce2 3840    
 8 MMTS Kwidzyn0 2626      
      1 Vive Tauron Kielce3 313836     
      5 Gaz-System Pogoń Szczecin0 222525       
 2 Orlen Wisła Płock2 3132            
 7 Chrobry Głogów0 2320          
          1 Vive Tauron Kielce3 312529  
          2 Orlen Wisła Płock0 261628  
 3 Górnik Zabrze0 3032          
 6 Azoty-Puławy2 3338            
      2 Orlen Wisła Płock3 243031       
      6 Azoty-Puławy0 182829     
 4 Gaz-System Pogoń Szczecin2 292428           5 Gaz-System Pogoń Szczecin1 25302029 
 5 PGE Stal Mielec1 253125         6 Azoty-Puławy3 36232941 
       8 MMTS Kwidzyn0 3128       
       3 Górnik Zabrze2 3431         
             5 PGE Stal Mielec0 2227
             3 Górnik Zabrze2 2833
       7 Chrobry Głogów1 2427         
     5 PGE Stal Mielec1 2924       
         8 MMTS Kwidzyn1 3422
     7 Chrobry Głogów1 2734

Finał[edytuj | edytuj kod]

16 maja 2015
17:30

Vive Tauron Kielce

31:26

Orlen Wisła Płock

Hala Legionów, Kielce
Sędziowie: Polska Andrzej Rajkiewicz, Jakub Tarczykowski
Widzów: 4000
K. Lijewski Gol 5
Kara
(13:11)
raport
Gol 7 Syprzak
Kara
17 maja 2015
20:00

Vive Tauron Kielce

25:16

Orlen Wisła Płock

Hala Legionów, Kielce
Sędziowie: Polska Andrzej Rajkiewicz, Jakub Tarczykowski
Widzów: 4000
K. Lijewski Gol 4
Kara 1×Czerwona kartka
(11:10)
raport
Gol 9 Racoțea
10×Kara
21 maja 2015
20:00

Orlen Wisła Płock

28:29

Vive Tauron Kielce

Orlen Arena, Płock
Sędziowie: Polska Krzysztof Bąk, Kamil Ciesielski
Lijewski Gol 4
Kara
(17:14)
raport
Gol 5 M. Jurecki
Gol 5 K. Lijewski
Kara


Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna Uwagi
Gold medal icon.svg Vive Tauron Kielce Liga Mistrzów
Silver medal icon.svg Orlen Wisła Płock
Bronze medal icon.svg Azoty-Puławy -
4. Gaz-System Pogoń Szczecin
5. Górnik Zabrze -
6. PGE Stal Mielec
7. Chrobry Głogów
8. MMTS Kwidzyn
9. Zagłębie Lubin
10. Śląsk Wrocław baraż z zespołem I ligi 2014/2015
11. Wybrzeże Gdańsk spadek do I ligi 2015/2016
12. Nielba Wągrowiec spadek do I ligi 2015/2016

Baraż o Superligę[edytuj | edytuj kod]

W barażowym dwumeczu o grę w Superlidze 2015/2016 zmierzyły się: zwycięzca barażowego dwumeczu pierwszoligowców (Siódemka Miedź Legnica) i 10. zespół Superligi 2014/2015 (Śląsk Wrocław). Gospodarzem pierwszego spotkania był pierwszoligowiec. Zwycięzcą rywalizacji była drużyna, która miała lepszy bilans po dwóch meczach.

23 maja 2015
18:00

Siódemka Miedź Legnica

26:28

Śląsk Wrocław

Hala im. Dolnośląskich Olimpijczyków, Legnica
Sędziowie: Igor Dębski, Artur Rodacki (Kielce)
Robert Szuszkiewicz Gol 5
Paweł Piwko Gol 5
Kara
(15:12)
raport
Gol 8 Arkadiusz Miszka
Kara


27 maja 2015
16:30

Śląsk Wrocław

27:18

Siódemka Miedź Legnica

Hala Orbita, Wrocław
Sędziowie: Krzysztof Bąk, Kamil Ciesielski (Zielona Góra)
Maciej Ścigaj Gol 7
Kara
(14:8)
raport
Gol 4 Jacek Będzikowski jr.
Gol 4 Tomasz Kozłowski
Kara


Klasyfikacja strzelców[edytuj | edytuj kod]

Lp. Bramki Mecze Strzelec Drużyna
1. 160 Handball.svg 31 Polska Przemysław Krajewski Azoty-Puławy
2. 154 Handball.svg 25 Polska Wojciech Zydroń Gaz-System Pogoń Szczecin
3. 150 Handball.svg 28 Polska Maciej Ścigaj Śląsk Wrocław
4. 149 Handball.svg 28 Chorwacja Ivan Čupić Vive Tauron Kielce
5. 144 Handball.svg 28 Polska Bartosz Konitz Gaz-System Pogoń Szczecin
6. 143 Handball.svg 26 Polska Bartłomiej Tomczak Górnik Zabrze
7. 142 Handball.svg 26 Bośnia i Hercegowina Faruk Halilbegović Zagłębie Lubin
8. 141 Handball.svg 28 Polska Adam Babicz Chrobry Głogów
9. 141 Handball.svg 28 Rumunia Valentin Ghionea Orlen Wisła Płock
10. 141 Handball.svg 28 Polska Łukasz Rogulski Wybrzeże Gdańsk

Źródło: zprp.pl (zarchiwizowana) (pol.)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]