Superliga polska w piłce ręcznej mężczyzn (2015/2016)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Handball pictogram.svgSuperliga 2015/2016
PGNiG Superliga Mężczyzn
2014/2015 2016/2017
Szczegóły rozgrywek
Termin 2 września 2015 – 18 maja 2016
Liczba meczów 174
Hale 13 (w 12 miastach)
Bramki 9652 (55,47 na mecz)
Król strzelców Witalij Titow (173 Handball.svg)
(KPR Legionowo)
Mistrz Polski Vive Tauron Kielce
Ostatnia aktualizacja infoboksu: 18 maja 2016

Superliga polska w piłce ręcznej mężczyzn 2015/2016 – 60. edycja najwyższej w hierarchii klasy ligowych rozgrywek piłki ręcznej mężczyzn w Polsce, mająca na celu wyłonienie mistrza Polski na rok 2016, a także drużyn, które uzyskały prawo występu w europejskich pucharach w sezonie 2016/2017 oraz zespołów, które relegowano do I ligi polskiej sezonu 2016/2017. Rywalizacja toczyła się systemem kołowym wraz z fazą play-off, a nad jej przebiegiem czuwał organizator rozgrywek – Kolegium Ligi ZPRP. W zmaganiach brało udział 12 drużyn.

Sponsorem tytularnym rozgrywek było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo[1], stąd ich marketingowa nazwa brzmiała PGNiG Superliga Mężczyzn[2][3].

Tytuł mistrza Polski obroniło czwarty raz z rzędu Vive Tauron Kielce, pokonując w finale fazy play-off Orlen Wisłę Płock 3:0, zdobywając go po raz 13. w historii[4]. W tym sezonie beniaminkami byli: KPR Legionowo oraz Gwardia Opole, a z superligi w poprzedniej edycji spadły Wybrzeże Gdańsk i Nielba Wągrowiec. W tym sezonie superligę opuścił Śląsk Wrocław.

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w Superlidze sezonu 2015/2016
Uczestnicy Superliga 2015/2016
Uczestnicy poprzedniej edycji


KSK Vive Tauron Kielce Simple gold crown.svg Simple gold cup.svg 1
PLO Orlen Wisła Płock 2
PUL Azoty-Puławy 3
SZC Pogoń Szczecin 4
ZAB Górnik Zabrze 5
PSM PGE Stal Mielec 6
GLO Chrobry Głogów 7
KWI MMTS Kwidzyn 8
LUB Zagłębie Lubin 9
Aiga uparrow inv.svg Awans z baraży o awans/utrzymanie
WRO Śląsk Wrocław 10
Aiga uparrow inv.svg Awans z grupy A I ligi 2014/2015
LEG KPR Legionowo 1
Aiga uparrow inv.svg Awans z grupy B I ligi 2014/2015
OPO Gwardia Opole 1

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn wpisane na mapie,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte przez daną drużynę w poprzednim sezonie.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie występujące ze sobą zespoły grają w rundzie zasadniczej systemem kołowym w formie mecz-rewanż (razem 22 kolejki). Po ich rozegraniu osiem najlepszych zespołów zagra w play-offach. Zostaną one podzielone w taki sposób, że najlepszy zespół z rundy zasadniczej zagra z 8. drużyną fazy początkowej, drugi z siódmym, trzeci z szóstym oraz czwarty z piątym (rywalizacja na zasadzie mecz-rewanż). Pozostałe drużyny zagrają w meczach o miejsca 9-12 w tym samym systemie jak w rundzie zasadniczej. Przegrane zespoły zagrają o miejsca 5-8, natomiast wygrane awansują do półfinałów (rywalizacja do 3 zwycięstw). Przegrane zespoły z półfinałów trafią na siebie w meczu o trzecie miejsce, natomiast zwycięzcy zagrają o Mistrzostwo Polski (również rywalizacja do 3 zwycięstw)[5].

Trenerzy[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna Trener
1. Vive Tauron Kielce Hiszpania Tałant Dujszebajew
2. Orlen Wisła Płock Hiszpania Manolo Cadenas
3. MMTS Kwidzyn Polska Patryk Rombel
4. Azoty-Puławy Polska Ryszard Skutnik
5. PGE Stal Mielec Polska Tadeusz Jednoróg
6. Górnik Zabrze Polska Mariusz Jurasik
7. Pogoń Szczecin Polska Antoni Parecki
8. Śląsk Wrocław Polska Piotr Przybecki
9. Chrobry Głogów Polska Piotr Zembrzuski
10. Zagłębie Lubin Polska Paweł Noch
11. KPR Legionowo Polska Robert Lis
12. Gwardia Opole Polska Rafał Kuptel

Hale[edytuj | edytuj kod]

Miasto Klub Hala Adres Pojemność Zdjęcie
POL Puławy COA.svg Puławy Azoty-Puławy Hala sportowa MOSiR ul. Aleja Partyzantów 11
Puławy
711[6]
POL Głogów COA.svg Głogów Chrobry Głogów Hala widowiskowo-sportowa
im. Ryszarda Matuszaka
ul. Wita Stwosza 1
Głogów
2500[7]
POL Legionowo COA.svg Legionowo KPR Legionowo Arena Legionowo ul.Chrobrego 50b, 05-120 Legionowo 1989[8] Arena Legionowo.jpg
POL Szczecin COA.svg Szczecin Pogoń Szczecin Arena Szczecin ul. Władysława Szafera 3/5/7
Szczecin
5403[9]
POL Opole COA.svg Opole Gwardia Opole Hala Gwardii im. Jerzego Klempela w Opolu ul. Kowalska 2, 45-590 Opole 1000[10] Hala Gwardia.jpg
POL Kwidzyn COA.svg Kwidzyn MMTS Kwidzyn Kompleks Widowiskowo-Sportowy KCSiR ul. Wiejska 1
Kwidzyn
1504[11]
POL Zabrze COA.svg Zabrze Górnik Zabrze HWS Pogoń ul. Wolności 406
Zabrze
1000 Zabrze Wolności 406 Hala Pogoni Zabrze 23 04 2011 P4238096.jpg
POL Płock COA.svg Płock Orlen Wisła Płock Orlen Arena ul. Plac Celebry Papieskiej 1
Płock
5492[12] Orlen Arena (2).jpg
Herb wroclaw.svg Wrocław Śląsk Wrocław Hala „Orbita” ul. Wejherowska 2
Wrocław
3000 PLK Intermarche Basket Cup.jpg
POL Mielec COA.svg Mielec PGE Stal Mielec Hala sportowo-widowiskowa MOSiR

(do końca 2015 roku)

ul. Solskiego 1
Mielec
2200 Mielec-HalaMOSiR.jpg
Gimnazjum nr 2 w Mielcu

(od 2016 roku)

ul. Grunwaldzka 7

Mielec

300
Herb miasta Kielce.svg Kielce Vive Tauron Kielce Hala Legionów ul. Leszka Drogosza 15
Kielce
4200[13] Hala sportowa w Kielcach 01 ssj 20060914.jpg
POL Lubin COA.svg Lubin Zagłębie Lubin RCS Lubin ul. Odrodzenia 28b
Lubin
3714[14]

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Runda zasadnicza[edytuj | edytuj kod]

Tabela[edytuj | edytuj kod]

     awans do play-off

     gra o utrzymanie (9-12)

Lp Drużyna M Mecze Bramki Pkt
Uwagi
W R P + - +/-
1 Vive Tauron Kielce 22 20 1 1 765 573 +192 41
2 Orlen Wisła Płock 22 20 1 1 733 522 +211 41
3 Azoty-Puławy 22 16 1 5 669 598 +71 33
4 MMTS Kwidzyn 22 11 1 10 583 596 −13 23
5 KPR Legionowo 22 10 2 10 571 588 −17 22
6 Chrobry Głogów 22 9 3 10 556 572 −16 21
7 Górnik Zabrze 22 9 3 10 693 679 +14 21
8 Zagłębie Lubin 22 8 2 12 540 587 −47 18
9 Gwardia Opole 22 8 1 13 547 587 −40 17
10 Pogoń Szczecin 22 7 1 14 561 600 −39 15
11 PGE Stal Mielec 22 4 0 18 562 687 −125 8
12 Śląsk Wrocław 22 2 0 20 513 704 −191 4

Źródło: zprp.pl (pol.)
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba punktów zdobytych w zawodach pomiędzy zainteresowanymi zespołami; 3. większa dodatnia różnica bramek z zawodów pomiędzy zainteresowanymi zespołami; 4. większa liczba zdobytych bramek w zawodach pomiędzy zainteresowanymi zespołami; 5. większa dodatnia (mniejsza ujemna) różnica bramek ze wszystkich zawodów; 6. większa liczba zdobytych bramek we wszystkich zawodach.
Lp = pozycja; M = liczba meczów rozegranych; W = liczba meczów wygranych; R = liczba meczów zremisowanych;
P = liczba meczów przegranych; B+ = bramki zdobyte; B- = bramki stracone; Pkt = liczba zdobytych punktów;
(M) = tytuł mistrzowski; (S) = spadek; (A) = awans; (K) = wejście do rozgrywek międzynarodowych.

Wyniki

Gospodarz \ Gość1 PUL GLO SZC ZAB OPO LEG KWI PLO PSM WRO KSK LUB
Azoty-Puławy 36:22 25:22 38:28 33:22 29:26 32:27 23:32 33:24 26:20 25:29 28:28
Chrobry Głogów 26:35 19:20 29:28 30:26 26:26 26:27 20:30 35:27 25:15 30:31 26:26
Pogoń Szczecin 24:30 25:28 26:30 27:22 23:29 27:20 22:40 37:28 35:25 27:27 25:27
Górnik Zabrze 36:39 19:25 36:28 32:31 35:34 33:33 34:34 33:27 47:24 34:38 32:30
Gwardia Opole 22:27 23:23 24:23 31:29 25:18 23:19 22:28 34:22 27:26 26:38 25:29
KPR Legionowo 23:26 28:22 24:23 27:24 20:19 28:24 19:27 27:19 30:23 25:35 22:24
MMTS Kwidzyn 32:29 22:26 29:26 31:26 25:23 32:25 22:34 28:27 31:19 25:32 24:22
Orlen Wisła Płock 35:33 35:23 35:25 31:25 34:17 33:27 31:23 42:22 47:19 31:27 33:18
PGE Stal Mielec 25:28 18:27 29:21 30:39 23:24 30:32 31:23 23:36 24:30 19:38 27:25
Śląsk Wrocław 27:38 25:30 20:29 26:33 20:30 28:32 16:33 26:35 25:29 28:39 31:21
Vive Tauron Kielce 41:28 33:23 32:24 37:28 37:28 34:20 38:28 32:22 41:32 37:20 37:22
Zagłębie Lubin 27:28 17:15 21:22 30:29 24:23 24:29 22:25 20:28 29:26 26:20 28:32

Źródło: zprp.pl (pol.)
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: Niebieski = wygrana gospodarzy; Biały = remis; Czerwony = zwycięstwo gości.


Miejsca 9-12[edytuj | edytuj kod]

Tabela[edytuj | edytuj kod]

     utrzymanie w Superlidze

     baraż o awans/utrzymanie

     spadek do I. ligi

Lp Drużyna M Mecze Bramki Pkt
Uwagi
W R P + - +/-
9 Gwardia Opole 28 13 1 14 727 733 −6 27
10 Pogoń Szczecin 28 11 1 16 752 758 −6 23
11 PGE Stal Mielec 28 7 0 21 716 839 −123 14
12 Śląsk Wrocław 28 2 0 26 646 906 −260 4

Aktualizacja do dnia 11 maja
Źródło: zprp.pl (pol.)
Lp = pozycja; M = liczba meczów rozegranych; W = liczba meczów wygranych; R = liczba meczów zremisowanych;
P = liczba meczów przegranych; B+ = bramki zdobyte; B- = bramki stracone; Pkt = liczba zdobytych punktów;
(M) = tytuł mistrzowski; (S) = spadek; (A) = awans; (K) = wejście do rozgrywek międzynarodowych.

Wyniki

Gospodarz \ Gość1 OPO SZC PSM WRO
Gwardia Opole 29:28 29:22 38:26
Pogoń Szczecin 33:30 27:30 38:18
PGE Stal Mielec 19:23 25:28 27:20
Śląsk Wrocław 18:31 26:37 25:31

Aktualizacja do dnia 11 maja 2016
Źródło: zprp.pl (pol.)
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: Niebieski = wygrana gospodarzy; Biały = remis; Czerwony = zwycięstwo gości.


Baraż o Superligę[edytuj | edytuj kod]

Format[edytuj | edytuj kod]

W barażu II o awans/utrzymanie się w Superlidze 2016/2017 zwycięzca barażu I między 2. zespołami obydwu grup I Ligi Traveland Olsztyn zmierzył się z Pogonią Szczecin – 10. zespołem PGNiG Superligi 2015/2016. Gospodarzem pierwszego spotkania była drużyna z I Ligi.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Traveland Olsztyn 53:61 Pogoń Szczecin 30:29 23:32
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Pogoń Szczecin obroniła miejsce w Superlidze.

Wyniki

29 maja 2016
18:00

Traveland Olsztyn

30:29

Pogoń Szczecin

Hala Urania
Olsztyn, Polska
Sędziowie: Paweł Kaszubski, Piotr Wojdyr
(Gdańsk)
Widzów: 450
Marcin Malewski Bramka 8
Kara
(14:17) 8 Bramka Mateusz Zaremba
Kara

1 czerwca 2016
18:00

Pogoń Szczecin

32:23

Traveland Olsztyn

Arena Szczecin, Szczecin
Sędziowie: Damian Godzina (Tczew)
Łukasz Kamrowski (Cedry Wielkie)
Widzów: 400
Łukasz Gierak Bramka 8
10×Kara 3ׯółta kartka
(17:12) 7 Bramka Karol Królik
Kara 3ׯółta kartka 1×Czerwona kartka

Playoff[edytuj | edytuj kod]

 Ćwierćfinały Półfinały Finały
 Nr Nazwa zespołuStan M1M2     Nr Nazwa zespołuStan M1M2M3M4M5     Nr Nazwa zespołuStan M1M2M3M4M5
 
 1 Vive Tauron Kielce2 4034   
 8 Zagłębie Lubin0 2524     
      1 Vive Tauron Kielce3 382940     
      4 MMTS Kwidzyn0 252319       
 2 Orlen Wisła Płock2 3235           
 7 Górnik Zabrze0 2923         
          1 Vive Tauron Kielce3 353327  
          2 Orlen Wisła Płock0 292625  
 3 Azoty-Puławy2 3233         
 6 Chrobry Głogów0 2730           
      2 Orlen Wisła Płock3 353625       
      3 Azoty-Puławy0 343222     
 4 MMTS Kwidzyn1 2226           3 Azoty-Puławy3 3129272533
 5 KPR Legionowo1 2617         4 MMTS Kwidzyn2 2231282424
       5 KPR Legionowo1 3022       
       8 Zagłębie Lubin0 2422         
             5 KPR Legionowo0 2728
             7 Górnik Zabrze2 3731
       6 Chrobry Głogów1 2531         
     7 Górnik Zabrze1 3823       
         6 Chrobry Głogów1 1927
     8 Zagłębie Lubin1 3025

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

7 maja 2016
18:00

Azoty-Puławy

31:22

MMTS Kwidzyn

Hala MOSiR, Puławy
Sędziowie: Sebastian Peltz, Jakub Pretzlaf
(Rzeszów)
Widzów: 700
Michał Kubisztal Bramka 5
Kara 2ׯółta kartka
(14:13) 6 Bramka Mateusz Seroka
6 Bramka Adrian Nogowski
Kara

8 maja 2016
18:00

Azoty-Puławy

29:31

MMTS Kwidzyn

Hala MOSiR, Puławy
Sędziowie: Sebastian Peltz, Jakub Pretzlaf
(Rzeszów)
Widzów: 650
Piotr Masłowski Bramka 5
Gol H' (Nikola Prce)5'
Robert Orzechowski Bramka 5
Kara 2ׯółta kartka 1×Czerwona kartka
(12:12)
Pełen czas:
26:26
7 Bramka Paweł Genda
7 Bramka Adrian Nogowski
12×Kara 1ׯółta kartka 2×Czerwona kartka

14 maja 2016
17:00

MMTS Kwidzyn

28:27

Azoty-Puławy

Hala Widowiskowo-Sportowa, Kwidzyn
Sędziowie: Andrzej Rajkiewicz, Jakub Tarczykowski
(Szczecin)
Widzów: (b.d.)
Gol Adrian Nogowski' (6)
Kara 3ׯółta kartka
(17:11) 8 Bramka Nikola Prce
Kara 3ׯółta kartka

15 maja 2016
17:00

MMTS Kwidzyn

24:25

Azoty-Puławy

Hala Widowiskowo-Sportowa, Kwidzyn
Sędziowie: Andrzej Rajkiewicz, Jakub Tarczykowski
(Szczecin)
Maciej Mroczkowski Bramka 7
Kara 4ׯółta kartka
(12:14)
Pełen czas:
21:21
Gol Przemysław Krajewski' (4)L'
4 Bramka Piotr Masłowski
Kara 4ׯółta kartka

18 maja 2016
18:00

Azoty-Puławy Polska

33:24

MMTS Kwidzyn

Hala MOSiR, Puławy
Sędziowie: Andrzej Chrzan, Michał Janas
(Tarnów)
Widzów: 700
Nikola Prce Bramka 9
Kara 1ׯółta kartka
(19:9) 8 Bramka Adrian Nogowski
Kara 3ׯółta kartka

Finał[edytuj | edytuj kod]

7 maja 2016
18:00

Vive Tauron Kielce

35:29

Orlen Wisła Płock

Hala Legionów, Kielce
Sędziowie: Jakub Jerlecki, Maciej Łabuń
(Szczecin)
Widzów: 4000
Michał Jurecki Bramka 8
Kara 1ׯółta kartka
(23:14) 6 Bramka Dmitrij Żytnikow
6 Bramka Tiago Rocha
Kara 1ׯółta kartka

8 maja 2016
16:40

Vive Tauron Kielce

33:26

Orlen Wisła Płock

Hala Legionów, Kielce
Sędziowie: Krzysztof Bąk, Kamil Ciesielski
(Zielona Góra)
Widzów: 4000
Michał Jurecki Bramka 11
Kara 2ׯółta kartka
(18:14) 5 Bramka Michał Daszek
5 Bramka Tiago Rocha
5 Bramka Marko Tarabochia
Kara 3ׯółta kartka

14 maja 2016
17:00

Orlen Wisła Płock

25:27

Vive Tauron Kielce

Orlen Arena, Płock
Sędziowie: Korneliusz Habierski, Grzegorz Skrobak
(Głogów)
Widzów: (b.d.)
Dmitrij Żytnikow Bramka 4
Tiago Rocha Bramka 4
Kara 3ׯółta kartka 1×Czerwona kartka
(8:10) 9 Bramka Krzysztof Lijewski
Kara 3ׯółta kartka 2×Czerwona kartka


Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna Uwagi
Gold medal icon.svg Vive Tauron Kielce Liga Mistrzów
Silver medal icon.svg Orlen Wisła Płock Liga Mistrzów
Bronze medal icon.svg Azoty-Puławy Puchar EHF
4. MMTS Kwidzyn Puchar EHF
5. Górnik Zabrze Puchar EHF
6. KPR Legionowo -
7. Zagłębie Lubin
8. Chrobry Głogów
9. Gwardia Opole
10. Pogoń Szczecin baraż z zespołem I ligi 2015/2016
11. PGE Stal Mielec spadek do I ligi 2016/2017
12. Śląsk Wrocław spadek do I ligi 2016/2017

W związku z kolejnym awansem Polski w rankingu EHF (na 6. miejsce), zdobyciem Pucharu Polski przez Vive Tauron Kielce oraz uzyskaniem przez Orlen Wisła Płock "dzikiej karty" w rozgrywkach grupowych EHF Ligi Mistrzów 2016/2017 - podobnie jak w poprzednim sezonie wystąpią dwa polskie zespoły, zaś w Pucharze EHF wystąpi również 5. zespół Superligi.

Klasyfikacja strzelców[edytuj | edytuj kod]

Lp. Bramki Mecze Strzelec Drużyna
1. 173 Handball.svg 28 Białoruś Witalij Titow KPR Legionowo
2. 153 Handball.svg 27 Bartłomiej Tomczak Górnik Zabrze
3. 150 Handball.svg 30 Bośnia i Hercegowina Nikola Prce Azoty-Puławy
4. 149 Handball.svg 31 Przemysław Krajewski Azoty-Puławy
5. 138 Handball.svg 31 Adrian Nogowski MMTS Kwidzyn
6. 133 Handball.svg 27 Łukasz Janyst PGE Stal Mielec
7. 133 Handball.svg 29 Piotr Masłowski Azoty-Puławy
8. 130 Handball.svg 30 Michał Daszek Orlen Wisła Płock
9. 128 Handball.svg 27 Łukasz Gierak Pogoń Szczecin
10. 122 Handball.svg 30 Rumunia Valentin Ghionea Orlen Wisła Płock

Źródło:[15]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]