Superliga polska w piłce ręcznej mężczyzn (2016/2017)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Handball pictogram.svgSuperliga 2016/2017
PGNiG Superliga Mężczyzn
2015/2016 2017/2018
Ilustracja
Szczegóły rozgrywek
Termin 9 września 2016 – 27 maja 2017
Liczba meczów 224
Hale 15 (w 14 miastach)
Widzów 218885 (977,17 na mecz)
Najwięcej kibiców 5400 na meczu
Orlen Wisła Płock – Vive Tauron Kielce
Najmniej kibiców 75 na meczu
Meble Wójcik Elbląg – Pogoń Szczecin
Najwięcej bramek 14 Bramka  Marek Daćko
w meczu NMC Górnik Zabrze – KPR Legionowo
Bramki 12255 (54,71 na mecz)
Król strzelców Witalij Titow (175 Handball.svg)
(KPR Legionowo)
Mistrz Polski Vive Tauron Kielce
Ostatnia aktualizacja infoboksu: 22 czerwca 2017

Superliga polska w piłce ręcznej mężczyzn 2016/2017 – 61. edycja najwyższej w hierarchii klasy ligowych rozgrywek piłki ręcznej mężczyzn w Polsce, mająca na celu wyłonienie mistrza Polski na rok 2017, a także drużyn, które uzyskają prawo występu w europejskich pucharach w sezonie 2017/2018. Od sezonu 2016/2017 Superliga polska została przekształcona w ligę zawodową i nad przebiegiem rozgrywek czuwa nowy organizator rozgrywek Superliga sp. z o.o., który przejął od ZPRP ich prowadzenie[1][2]. Akt założycielski spółki przewidywał udział 12 drużyn oraz możliwość poszerzenia rozgrywek o 2 drużyny. W zmaganiach wzięło udział 14 drużyn[3].

Sponsorem tytularnym w sezonie 2016/2017 nadal było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, stąd ich marketingowa nazwa brzmiała PGNiG Superliga Mężczyzn. 27 lipca 2016 zostało przedstawione nowe logo rozgrywek[4].

Tytułu mistrza Polski broni Vive Tauron Kielce. W tym sezonie beniaminkami były: Meble Wójcik Elbląg oraz Piotrkowianin Piotrków Trybunalski, a z superligi spadł Śląsk Wrocław. Zespoły Stal Mielec oraz Wybrzeże Gdańsk otrzymały licencję na udział w rozgrywkach w ramach poszerzenia ligi do 14 drużyn.

Na okres 3 lat liga zawodowa została zamknięta i w tym okresie nie będzie spadków do niższej klasy rozgrywek. Możliwe jest po sezonie wykluczenie z rozgrywek zespołu, który nie będzie spełniał wymogów licencyjnych. Możliwe jest poszerzenie liczby drużyn do 16, pod warunkiem spełniania wymogów licencyjnych przez zwycięzców grup I ligi[5].

W celu uatrakcyjnienia rozgrywek PGNiG Superligi, po zakończeniu rundy zasadniczej, zostały wprowadzone rozgrywki o Puchar PGNiG Superligi dla drużyn, które zajęły w swoich grupach miejsca 6-7, przegrały baraże o rundę finałową (o "Dziką Kartę") oraz odpadły w ćwierćfinałach[6].

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w Superlidze sezonu 2016/2017
Blue pog.svg Grupa Granatowa; Orange pog.svg Grupa Pomarańczowa.
Uczestnicy Superliga 2016/2017
Uczestnicy poprzedniej edycji


KSK Vive Tauron Kielce Simple gold crown.svg Simple gold cup.svg 1
PLO Orlen Wisła Płock 2
PUL Azoty-Puławy 3
KWI MMTS Kwidzyn 4
ZAB NMC Górnik Zabrze 5
LEG KPR Legionowo 6
LUB Zagłębie Lubin 7
GLO Chrobry Głogów 8
OPO Gwardia Opole 9
MIE Stal Mielec 11
Aiga uparrow inv.svg Awans z baraży o awans/utrzymanie
SZC Pogoń Szczecin 10
Aiga uparrow inv.svg Awans z grupy A I ligi 2015/2016
ELB Meble Wójcik Elbląg 1
GDA Wybrzeże Gdańsk 3
Aiga uparrow inv.svg Awans z grupy B I ligi 2015/2016
PIO Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 1

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn wpisane na mapie,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte przez daną drużynę w poprzednim sezonie.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

W rundzie zasadniczej zespoły zostały podzielone na dwie grupy: granatową i pomarańczową. Rozgrywki prowadzone były systemem kołowym w formie mecz-rewanż obejmującym wszystkie drużyny z obydwu grup. Wszystkie mecze musiały zakończyć się wynikiem rozstrzygającym (zlikwidowane zostały remisy). W przypadku braku rozstrzygnięcia w regulaminowym czasie rozgrywana była dogrywka 2 × 5 min. Jeśli ona nie przyniosła rozstrzygnięcia – następowała seria rzutów karnych[7]. W meczach barażowych do rundy finałowej (o "Dziką Kartę") oraz rundzie finałowej mecze mogą zakończyć się remisem. W przypadku remisu w dwumeczu, po zakończeniu drugiego meczu zarządzana jest dogrywka i ewentualnie seria rzutów karnych. W meczach o Puchar PGNiG Superligi mecze muszą zakończyć się wynikiem rozstrzygającym, podobnie jak w rundzie zasadniczej.

Zasady punktacji[edytuj | edytuj kod]

Zwycięstwo: 2 pkt
Zwycięstwo z zespołem ze 'swojej' grupy: +1 pkt
Porażka po dogrywce: 1 pkt
Porażka bez dogrywki: 0 pkt

Trenerzy[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna Trener
1. Vive Tauron Kielce Hiszpania Tałant Dujszebajew
2. Orlen Wisła Płock Polska Piotr Przybecki
3. Azoty-Puławy Polska Marcin Kurowski
4. MMTS Kwidzyn Polska Patryk Rombel
5. NMC Górnik Zabrze Polska Ryszard Skutnik
6. KPR Legionowo Polska Robert Lis
7. Zagłębie Lubin Polska Paweł Noch
8. Chrobry Głogów Polska Jarosław Cieślikowski
9. Gwardia Opole Polska Rafał Kuptel
10. Stal Mielec Polska Krzysztof Lipka
Polska Tomasz Sondej
11. Pogoń Szczecin Polska Rafał Biały
Polska Sławomir Fogtman
12. Meble Wójcik Elbląg Polska Jacek Będzikowski
13. Wybrzeże Gdańsk Polska Damian Wleklak
14. Piotrkowianin Piotrków Trybunalski Ukraina Dmytro Zinczuk

Hale[edytuj | edytuj kod]

Miasto Klub Hala Adres Pojemność Zdjęcie
POL Puławy COA.svg Puławy Azoty-Puławy Hala sportowa MOSiR ul. Aleja Partyzantów 11
Puławy
711[8]
POL Głogów COA.svg Głogów Chrobry Głogów Hala widowiskowo-sportowa
im. Ryszarda Matuszaka
ul. Wita Stwosza 1
Głogów
2500[9]
POL Zabrze COA.svg Zabrze NMC Górnik Zabrze HWS Pogoń ul. Wolności 406
Zabrze
1000 Zabrze Wolności 406 Hala Pogoni Zabrze 23 04 2011 P4238096.jpg
POL Opole COA.svg Opole Gwardia Opole Hala Gwardii im. Jerzego Klempela w Opolu ul. Kowalska 2
Opole
1000[10] Hala Gwardia.jpg
POL Legionowo COA.svg Legionowo KPR Legionowo Arena Legionowo ul.Chrobrego 50b
Legionowo
1989[11] Arena Legionowo.jpg
POL Elbląg COA.svg Elbląg Meble Wójcik Elbląg Centrum Sportowo-Biznesowe w Elblągu ul. Grunwaldzka 135
Elbląg
2500
Centrum Sportowo-Biznesowe w Elblągu - tył.jpg
POL Kwidzyn COA.svg Kwidzyn MMTS Kwidzyn Kompleks Widowiskowo-Sportowy KCSiR ul. Wiejska 1
Kwidzyn
1504[12]
POL Płock COA.svg Płock Orlen Wisła Płock Orlen Arena ul. Plac Celebry Papieskiej 1
Płock
5492[13] Orlen Arena (2).jpg
POL Mielec COA.svg Mielec Stal Mielec Gimnazjum nr 2 w Mielcu ul. Grunwaldzka 7
Mielec
300
POL Piotrków Trybunalski COA 1.svg Piotrków Trybunalski Piotrkowianin Piotrków Trybunalski Hala Relax al. 3 Maja 6 B
Piotrków Trybunalski
800[14]
POL Szczecin COA.svg Szczecin Pogoń Szczecin Arena Szczecin ul. Władysława Szafera 3/5/7
Szczecin
5403[15] 1506 Arena Szczecin Panorama ZS.jpg
Herb miasta Kielce.svg Kielce Vive Tauron Kielce Hala Legionów ul. Leszka Drogosza 15
Kielce
4200[16] Hala sportowa w Kielcach 01 ssj 20060914.jpg
POL Gdańsk COA.svg Gdańsk Wybrzeże Gdańsk Hala widowiskowo-sportowa ul. Wiejska 1
Gdańsk
1700
POL Gdańsk COA.svg Gdańsk
POL Sopot COA.svg Sopot
Ergo Arena[17] pl. Dwóch Miast 1
Gdańsk/Sopot
10731[18] GdanskSopot ErgoArena 20100619.jpg
POL Lubin COA.svg Lubin Zagłębie Lubin RCS Lubin ul. Odrodzenia 28b
Lubin
3714[19]

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Runda zasadnicza[edytuj | edytuj kod]

Grupa Granatowa[edytuj | edytuj kod]

     awans ćwierćfinałów

     baraże o ćwierćfinał

Tabela

Lp Drużyna M Mecze Bramki Pkt
Uwagi
PB W2 P1 P0 + - +/-
1 Vive Tauron Kielce 26 12 26 0 0 848 634 +214 64
2 MMTS Kwidzyn 26 8 17 1 8 705 690 +15 43
3 Wybrzeże Gdańsk 26 6 13 0 13 682 721 −39 32
4 Chrobry Głogów 26 6 12 0 14 697 745 −48 30
5 Pogoń Szczecin 26 4 9 0 17 686 771 −85 22
6 KPR Legionowo 26 4 7 1 18 661 720 −59 19
7 Meble Wójcik Elbląg 26 2 4 0 22 570 689 −119 10

Źródło: pgnig-superliga.pl (pol.)
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2.większa liczba punktów bonusowych; 3.większa różnica bramek ze wszystkich zawodów; 4. większa liczba zdobytych bramek ze wszystkich zawodów.
Lp = pozycja; M = liczba meczów rozegranych; PB = punkty bonusowe (+1 pkt); W2 = liczba meczów wygranych za 2 pkt;
P1 = liczba meczów przegranych po dogrywce/karnych (za 1 pkt); P0 = liczba meczów przegranych bez dogrywki/karnych;
B+ = bramki zdobyte; B- = bramki stracone; Pkt = liczba zdobytych punktów

Grupa Pomarańczowa[edytuj | edytuj kod]

     awans ćwierćfinałów

     baraże o ćwierćfinał

Tabela

Lp Drużyna M Mecze Bramki Pkt
Uwagi
PB W2 P1 P0 + - +/-
1 Orlen Wisła Płock 26 11 23 0 3 856 607 +249 57
2 Azoty-Puławy 26 9 20 1 5 801 701 +100 50
3 Gwardia Opole 26 8 16 0 10 712 722 −10 40
4 NMC Górnik Zabrze 26 7 16 0 10 772 715 +57 39
5 Stal Mielec 26 2 8 0 18 633 741 −108 18
6 Zagłębie Lubin 26 3 6 0 20 685 747 −62 15
7 Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 26 2 5 1 20 667 772 −105 13

Źródło: pgnig-superliga.pl (pol.)
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2.większa liczba punktów bonusowych; 3.większa różnica bramek ze wszystkich zawodów; 4. większa liczba zdobytych bramek ze wszystkich zawodów.
Lp = pozycja; M = liczba meczów rozegranych; PB = punkty bonusowe (+1 pkt); W2 = liczba meczów wygranych za 2 pkt;
P1 = liczba meczów przegranych po dogrywce/karnych (za 1 pkt); P0 = liczba meczów przegranych bez dogrywki/karnych;
B+ = bramki zdobyte; B- = bramki stracone; Pkt = liczba zdobytych punktów

Wyniki

Gospodarz \ Gość1 PUL GLO ZAB OPO LEG ELB KWI PLO PIO SZC MIE KSK GDA LUB
Azoty-Puławy 29:24 34:26 27:23 31:26 31:21 33:21 25:29 34:24 34:25 29:22 32:40 29:32 36:23
Chrobry Głogów 25:26 29:26 23:28 29:23 28:23 22:28 25:32 34:28 29:24 18:21 24:39 33:28 31:28
NMC Górnik Zabrze 36:34 41:27 30:32 31:27 24:13 28:29 26:29 32:25 37:26 27:21 27:36 30:28 31:23
Gwardia Opole 24:30 23:29 29:27 25:23 24:21 23:28 21:39 34:24 30:29 33:27 24:33 27:24 34:29
KPR Legionowo 27:30 31:26 27:28 25:26 28:25 21:29 23:33 30:33 35:25 31:23 24:32 25:27 26:25
Meble Wójcik Elbląg 26:31 20:30 26:27 23:20 23:24 21:23 24:29 16:14 22:18 20:21 20:26 25:29 29:33
MMTS Kwidzyn 27:29 29:26 25:23 27:20 23:20 25:28 19:35 29:25 37:31 25:26 27:32 31:23 29:25
Orlen Wisła Płock 29:24 37:20 33:21 38:28 26:17 36:22 39:37k 35:24 41:22 37:18 18:23 39:27 35:16
Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 29:31 33:34 29:36 34:39 29:26d 28:23 29:30d 26:25 25:28 23:25 19:30 25:28 35:16
Pogoń Szczecin 23:33 28:22 25:33 25:30 25:23 32:24 28:25 22:33 28:22 39:29 27:35 26:27 30:28
Stal Mielec 29:33 30:27 27:32 23:31 24:30 21:18 22:28 20:34 31:25 32:25 23:35 25:27 24:27
Vive Tauron Kielce 39:38d 36:24 33:29 34:23 32:26 36:21 35:24 26:23 31:21 29:23 35:23 33:25 28:22
Wybrzeże Gdańsk 23:28 26:28 25:33 24:33 26:20 22:17 22:25 25:36 31:20 30:25 24:23 19:31 33:28
Zagłębie Lubin 28:30 28:30 23:31 26:28 34:23 29:19 24:25 26:36 24:26 26:27 28:23 28:29 26:27

Źródło: zprp.pl (pol.)
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
W relacjach TV z rozgrywek krajowych Vive Tauron Kielce opisywany jest jako KIE, zaś w rozgrywkach europejskich używany jest skrót KSK dla odróżenienia od zespołu THW Kiel.
W kolumnie Gospodarz \ Gość na szaro zostały zaznaczone zespoły z Grupy Pomarańczowej.
Litera d po wyniku oznacza mecz rozstrzygnięty po dogrywce, litera k – po rzutach karnych.
Kolory: Niebieski = wygrana gospodarzy; Biały = remis; Czerwony = zwycięstwo gości.


Tabela zbiorcza po rundzie zasadniczej[edytuj | edytuj kod]

Lp Drużyna M Mecze Bramki Pkt
Uwagi
PB W2 P1 P0 + - +/-
1 Vive Tauron Kielce 26 12 26 0 0 848 634 +214 64
2 Orlen Wisła Płock 26 11 23 0 3 856 607 +249 57
3 Azoty-Puławy 26 9 20 1 5 801 701 +100 50
4 MMTS Kwidzyn 26 8 17 1 8 705 690 +15 43
5 Gwardia Opole 26 8 16 0 10 712 722 −10 40
6 NMC Górnik Zabrze 26 7 16 0 10 772 715 +57 39
7 Wybrzeże Gdańsk 26 6 13 0 13 682 721 −39 32
8 Chrobry Głogów 26 6 12 0 14 697 745 −48 30
9 Pogoń Szczecin 26 4 9 0 17 686 771 −85 22
10 KPR Legionowo 26 4 7 1 18 661 720 −59 19
11 Stal Mielec 26 2 8 0 18 633 741 −108 18
12 Zagłębie Lubin 26 3 6 0 20 685 747 −62 15
13 Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 26 2 5 1 20 667 772 −105 13
14 Meble Wójcik Elbląg 26 2 4 0 22 570 689 −119 10

Źródło: pgnig-superliga.pl (pol.)
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2.większa liczba punktów bonusowych; 3.większa różnica bramek ze wszystkich zawodów; 4. większa liczba zdobytych bramek ze wszystkich zawodów.
Lp = pozycja; M = liczba meczów rozegranych; PB = punkty bonusowe (+1 pkt); W2 = liczba meczów wygranych za 2 pkt;
P1 = liczba meczów przegranych po dogrywce/karnych (za 1 pkt); P0 = liczba meczów przegranych bez dogrywki/karnych;
B+ = bramki zdobyte; B- = bramki stracone; Pkt = liczba zdobytych punktów

Baraże o rundę finałową[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Pogoń Szczecin 51:60 Chrobry Głogów 33:30 18:30
Stal Mielec 54:62 NMC Górnik Zabrze 27:28 27:34
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Wyniki

11 kwietnia 2017
18:30

Stal Mielec

27:28

NMC Górnik Zabrze

Hala Gimnazjum Nr 2, Mielec
Sędziowie: Cezary Figarski, Dariusz Żak
(Radom)
Widzów: 270
Paweł Wilk Bramka 10
Kara 3ׯółta kartka
(15:14)
raport
6 Bramka Andrzej Kryński
Kara 4ׯółta kartka

12 kwietnia 2017
18:30

Pogoń Szczecin

33:30

Chrobry Głogów

Arena Szczecin, Szczecin
Sędziowie: Krzysztof Bąk, Kamil Ciesielski
(Zielona Góra)
Widzów: 500
Kirył Kniazieu Bramka 9
Kara 3ׯółta kartka
(17:15)
raport
10 Bramka Marek Świtała
Kara 3ׯółta kartka

13 kwietnia 2017
18:30

NMC Górnik Zabrze

34:27

Stal Mielec

Hala Widowiskowo-Sportowa "Pogoń", Zabrze
Sędziowie: Andrzej Kierczak (Michałowice)
Tomasz Wrona (Kraków)
Widzów: 600
Bartłomiej Tomczak Bramka 6
Kara 3ׯółta kartka
(16:11)
raport
8 Bramka Marcin Miedziński
Kara 3ׯółta kartka

15 kwietnia 2017
13:00

Chrobry Głogów

30:18

Pogoń Szczecin

Hala Widowiskowo-Sportowa, Głogów
Sędziowie: Joanna Brehmer (Mikołów)
Agnieszka Skowronek (Ruda Śląska)
Widzów: 1300
Marek Świtała Bramka 8
Kara 4ׯółta kartka
(14:9)
raport
5 Bramka Wojciech Zydroń
Kara 1ׯółta kartka


Puchar PGNiG Superligi[edytuj | edytuj kod]

O Puchar PGNiG Superligi zagrają zespoły:

  • z miejsc 6-7 obydwu grup oraz przegrani z meczów barażowych dorundy finałowej (o "Dziką kartę") – stworzyli pierwszą grupę – Grupa Suzuki
  • przegrani z ćwierćfinałów – stworzyli drugą grupę – Grupa Select.

Mecze w obydwu grupach odbywać się będą systemem każdy z każdy bez meczów rewanżowych i zwycięzcy obydwu grup zagrają mecz o puchar.

Grupa Suzuki[edytuj | edytuj kod]

Lp Drużyna M Mecze Bramki Pkt
Uwagi
W2 P1 P0 + - +/-
1 Pogoń Szczecin 5 4 0 1 138 141 −3 8
2 Zagłębie Lubin 5 3 0 2 146 131 +15 6
3 KPR Legionowo 5 3 0 2 133 137 −4 6
4 Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 5 2 1 2 156 145 +11 5
5 Meble Wójcik Elbląg 5 2 0 3 123 124 −1 4
6 Stal Mielec 5 1 0 4 131 149 −18 2

Źródło: pgnig-superliga.pl (pol.)
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2.większa różnica bramek ze wszystkich zawodów; 3. większa liczba zdobytych bramek ze wszystkich zawodów.
Lp = pozycja; M = liczba meczów rozegranych; W2 = liczba meczów wygranych za 2 pkt;
P1 = liczba meczów przegranych po dogrywce/karnych (za 1 pkt); P0 = liczba meczów przegranych bez dogrywki/karnych;
B+ = bramki zdobyte; B- = bramki stracone; Pkt = liczba zdobytych punktów

Wyniki

Gospodarz \ Gość1 LEG ELB PIO SZC MIE LUB
KPR Legionowo 16:26 37:36k 28:25
Meble Wójcik Elbląg 25:28 27:24
Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 33:23 28:31
Pogoń Szczecin 25:22 23:40
Stal Mielec 25:30 25:32 26:31
Zagłębie Lubin 23:22 29:27 29:31

Źródło: zprp.pl (pol.)
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: Niebieski = wygrana gospodarzy; Biały = remis; Czerwony = zwycięstwo gości.


Grupa Select[edytuj | edytuj kod]

Lp Drużyna M Mecze Bramki Pkt
Uwagi
W2 P1 P0 + - +/-
1 NMC Górnik Zabrze 3 3 0 0 89 73 +16 6
2 Wybrzeże Gdańsk 3 2 0 1 74 79 −5 4
3 Chrobry Głogów 3 1 0 2 90 98 −8 2
4 Gwardia Opole 3 0 1 2 94 97 −3 1

Źródło: pgnig-superliga.pl (pol.)
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2.większa różnica bramek ze wszystkich zawodów; 3. większa liczba zdobytych bramek ze wszystkich zawodów.
Lp = pozycja; M = liczba meczów rozegranych; W2 = liczba meczów wygranych za 2 pkt;
P1 = liczba meczów przegranych po dogrywce/karnych (za 1 pkt); P0 = liczba meczów przegranych bez dogrywki/karnych;
B+ = bramki zdobyte; B- = bramki stracone; Pkt = liczba zdobytych punktów

Wyniki

Gospodarz \ Gość1 GLO OPO ZAB GDA
Chrobry Głogów 24:27
Gwardia Opole 40:41k 28:29
NMC Górnik Zabrze 31:25 29:20
Wybrzeże Gdańsk 27:26

Źródło: pgnig-superliga.pl (pol.)
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: Niebieski = wygrana gospodarzy; Biały = remis; Czerwony = zwycięstwo gości.


Mecz o Puchar PGNiG Superligi[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
NMC Górnik Zabrze 34:25 Pogoń Szczecin

Runda finałowa[edytuj | edytuj kod]

 Ćwierćfinały Półfinały Finały
 Nazwa zespołuStan M1M2     Nazwa zespołuStan M1M2      Nazwa zespołuStan M1M2
 
  NMC Górnik Zabrze0 2319  
 Vive Tauron Kielce2 3332    
      Vive Tauron Kielce2 2431   
      MMTS Kwidzyn0 1926     
  MMTS Kwidzyn1 2922          
  Gwardia Opole1 2425        
          Vive Tauron Kielce2 2531
          Orlen Wisła Płock0 2429
  Wybrzeże Gdańsk0 2421        
  Azoty-Puławy2 2728          
      Azoty-Puławy0 2624     
      Orlen Wisła Płock2 2933   
 Chrobry Głogów0 2131           MMTS Kwidzyn1 2420
 Orlen Wisła Płock2 2930       Azoty-Puławy1 1830

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

19 kwietnia 2017
18:30

Gwardia Opole

24:29

MMTS Kwidzyn

Hala Okrąglak, Opole
Sędziowie: Sebastian Pelc, Jakub Pretzlaf
(Rzeszów)
Widzów: 800
Kamil Mokrzki Bramka 7
Kara 3ׯółta kartka
(8:13)
raport
7 Bramka Michał Potoczny
Kara 3ׯółta kartka 1×Czerwona kartka

20 kwietnia 2017
18:30

Wybrzeże Gdańsk

24:27

Azoty-Puławy

Hala AWFiS, Gdańsk
Sędziowie: Jakub Jerlecki, Maciej Łabuń
(Szczecin)
Widzów: 1100
Paweł Niewrzawa Bramka 6
Kara 3ׯółta kartka
(12:13)
raport
8 Bramka Przemysław Krajewski
Kara 3ׯółta kartka

23 kwietnia 2017
13:00

Chrobry Głogów

21:29

Orlen Wisła Płock

Hala Widowiskowo-Sportowa, Głogów
Sędziowie: Andrzej Rajkiewicz (Szczecin)
Jakub Tarczykowski (Osina)
Widzów: 1100
Adam Babicz Bramka 5
Dominik Płócienniczak Bramka 5
Kara 3ׯółta kartka
(11:11)
raport
6 Bramka Valentin Ghionea
Kara 2ׯółta kartka 1×Czerwona kartka

23 kwietnia 2017
15:15

NMC Górnik Zabrze

23:33

Vive Tauron Kielce

Hala Widowiskowo-Sportowa "Pogoń", Zabrze
Sędziowie: Damian Demczuk, Tomasz Rosik
(Lubin)
Widzów: 1000
Marek Daćko Bramka 7
Kara 3ׯółta kartka 1×Czerwona kartka
(13:18)
raport
11 Bramka Tobias Reichmann
Kara 4ׯółta kartka 1×Czerwona kartka

25 kwietnia 2017
18:30

MMTS Kwidzyn

22:25

Gwardia Opole

Hala Widowiskowo-Sportowa, Kwidzyn
Sędziowie: Bartosz Leszczyński, Marcin Piechota
(Płock)
Widzów: 1200
Adrian Nogowski Bramka 7
Kara 3ׯółta kartka
(11:13)
raport
4 Bramka Kamil Mokrzki
4 Bramka Ignacy Bąk
Kara 3ׯółta kartka

26 kwietnia 2017
18:30

Azoty-Puławy

28:21

Wybrzeże Gdańsk

Hala MOSiR, Puławy
Sędziowie: Marek Baranowski (Warszawa)
Bogdan Lemanowicz (Łąck)
Widzów: 700
Przemysław Krajewski Bramka 6
Kara 3ׯółta kartka
(13:12)
raport
5 Bramka Paweł Niewrzawa
Kara 3ׯółta kartka

29 kwietnia 2017
13:00

Vive Tauron Kielce

32:19

NMC Górnik Zabrze

Hala Legionów, Kielce
Sędziowie: Cezary Figarski, Dariusz Żak
(Radom)
Widzów: 2000
Paweł Paczkowski Bramka 6
Kara 3ׯółta kartka
(18:7)
raport
6 Bramka Marek Daćko
Kara 3ׯółta kartka

30 kwietnia 2017
13:00

Orlen Wisła Płock

30:21

Chrobry Głogów

Orlen Arena, Płock
Sędziowie: Paweł Kaszubski, Piotr Wojdyr
(Gdańsk)
Widzów: 2200
Lovro Mihić Bramka 6
Kara 3ׯółta kartka
(17:8)
raport
5 Bramka Marek Świtała
5 Bramka Grzegorz Sobut
Kara 3ׯółta kartka

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

13 maja 2017
13:00

MMTS Kwidzyn

19:24

Vive Tauron Kielce

Hala Widowiskowo-Sportowa, Kwidzyn
Sędziowie: Marek Baranowski (Warszawa)
Bogdan Lemanowicz (Łąck)
Widzów: 1300
Michał Peret Bramka 4
Adrian Nogowski Bramka 4
Kara 3ׯółta kartka
(11:12)
raport
5 Bramka Julen Aguinagalde
5 Bramka Krzysztof Lijewski
5 Bramka Karol Bielecki
Kara 4ׯółta kartka

14 maja 2017
13:00

Azoty-Puławy

26:29

Orlen Wisła Płock

Hala MOSiR, Puławy
Sędziowie: Andrzej Kierczak (Michałowice)
Tomasz Wrona (Kraków)
Widzów: 650
Rafał Przybylski Bramka 7
Kara 2ׯółta kartka
(14:16)
raport
6 Bramka Michał Daszek
Kara 3ׯółta kartka

16 maja 2017
18:30

Vive Tauron Kielce

31:26

MMTS Kwidzyn

Hala Legionów, Kielce
Sędziowie: Andrzej Kierczak (Michałowice)
Tomasz Wrona (Kraków)
Widzów: 2500
Julen Aguinagalde Bramka 5
Mateusz Jachlewski Bramka 5
Kara 3ׯółta kartka
(14:11)
raport
7 Bramka Marek Szpera
Kara 2ׯółta kartka 1×Czerwona kartka

17 maja 2017
18:30

Orlen Wisła Płock

33:24

Azoty-Puławy

Orlen Arena, Płock
Sędziowie: Jakub Jerlecki, Maciej Łabuń
(Szczecin)
Widzów: 2000
Valentin Ghionea Bramka 6
Kara 3ׯółta kartka
(18:10)
raport
6 Bramka Krzysztof Łyżwa
Kara 2ׯółta kartka

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

23 maja 2017
20:15

MMTS Kwidzyn

24:18

Azoty-Puławy

Hala Widowiskowo-Sportowa, Kwidzyn
Sędziowie: Bartosz Leszczyński, Marcin Piechota
(Płock)
Widzów: 1400
Michał Potoczny Bramka 6
Kara 3ׯółta kartka 1×Czerwona kartka
(12:9)
raport
5 Bramka Bartosz Jurecki
5 Bramka Patryk Kuchczyński
Kara 3ׯółta kartka

26 maja 2017
20:15

Azoty-Puławy

30:20

MMTS Kwidzyn

Hala MOSiR, Puławy
Sędziowie: Cezary Figarski, Dariusz Żak
(Radom)
Widzów: 750
Nikola Prce Bramka 10
Kara 3ׯółta kartka
(17:12)
raport
6 Bramka Adrian Nogowski
Kara 3ׯółta kartka

Finał[20][edytuj | edytuj kod]

24 maja 2017
18:30

Orlen Wisła Płock

24:25

Vive Tauron Kielce

Orlen Arena, Płock
Sędziowie: Krzysztof Bąk, Kamil Ciesielski
(Zielona Góra)
Widzów: 4900
Valentin Ghionea Bramka 5
Kara 3ׯółta kartka 1×Czerwona kartka
(12:12)
raport
5 Bramka Tobias Reichmann
Kara 3ׯółta kartka 1×Czerwona kartka

27 maja 2017
14:00

Vive Tauron Kielce

31:29

Orlen Wisła Płock

Hala Legionów, Kielce
Sędziowie: Andrzej Chrzan, Michał Janas
(Tarnów)
Widzów: 4150
8 Bramka Karol Bielecki
Kara 2ׯółta kartka
(17:14)
raport
Dmitrij Żytnikow Bramka 6
Kara 4ׯółta kartka 1×Czerwona kartka


Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna Uwagi
Gold medal icon.svg Vive Tauron Kielce Liga Mistrzów
Silver medal icon.svg Orlen Wisła Płock Liga Mistrzów – "dzika karta"
Bronze medal icon.svg Azoty-Puławy Puchar EHF
4. MMTS Kwidzyn rezygnacja[21]
5. NMC Górnik Zabrze rezygnacja[21] / Puchar PGNiG Superligi
6. Wybrzeże Gdańsk
7. Chrobry Głogów
8. Gwardia Opole Puchar EHF[22]
9. Pogoń Szczecin
10. Zagłębie Lubin
11. KPR Legionowo
12. Piotrkowianin Piotrków Trybunalski
13. Meble Wójcik Elbląg
14. Stal Mielec

Klasyfikacja strzelców[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja strzelców obejmuje wszystkie mecze: rundy zasadniczej, finałowej oraz o Puchar Superligi. Tytuł Króla strzelców został przyznany po rundzie zasadniczej, został nim Witalij Titow z KPR Legionowo za zdobycie 175 bramek.

Lp. Bramki Mecze Strzelec Drużyna
1. 210 Handball.svg 31 Witalij Titow Białoruś KPR Legionowo
2. 203 Handball.svg 33 Marek Daćko NMC Górnik Zabrze
3. 162 Handball.svg 321 Mateusz Seroka MMTS Kwidzyn
4. 160 Handball.svg 30 Arkadiusz Moryto Zagłębie Lubin
5. 153 Handball.svg 32 Rafał Przybylski Azoty-Puławy
6. 152 Handball.svg 34 Bartłomiej Tomczak NMC Górnik Zabrze
7. 138 Handball.svg 32 Krzysztof Łyżwa Azoty-Puławy
8. 136 Handball.svg 32 Valentin Ghionea Rumunia Orlen Wisła Płock
9. 131 Handball.svg 31 Antoni Łangowski Gwardia Opole
10. 125 Handball.svg 31 Michał Lemaniak Gwardia Opole
Nikola Prce Bośnia i Hercegowina Azoty-Puławy

Stan na 27 maja po zakończeniu rozgrywek.

Niebieskie kartki[edytuj | edytuj kod]

Następujący zawodnicy otrzymali Niebieska kartka i zostali zawieszeni na co najmniej jeden mecz:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ZPRP, Zarząd ZPRP tworzy ligę zawodową, zprp.pl, 27 lutego 2016 [dostęp 2016-05-19] (pol.).
  2. ZPRP, Superliga Sp. z o.o., zprp.pl, 2 marca 2016 [dostęp 2016-05-19] (pol.).
  3. Wszystko jasne. W PGNiG Superlidze będą dwie grupy, sportowefakty.wp.pl, 8 sierpnia 2016 [dostęp 2016-08-16].
  4. Prezentacja nowego logo, pgnig-superliga.pl, 27 lipca 2016 [dostęp 2016-09-18] (pol.).
  5. §9 Regulaminu rozgrywek ligi zawodowej w piłce ręcznej mężczyzn „PGNiG SUPERLIGI”
  6. Terminarz – aktualizacja nr 2, pgnig-superliga.pl, 10 kwietnia 2017 [dostęp 2017-04-10].
  7. §13, ust. 6 Regulaminu rozgrywek ligi zawodowej w piłce ręcznej mężczyzn „PGNiG SUPERLIGI”
  8. Pojemność hali sportowej MOSiR w Puławach
  9. Pojemność hali widowiskowo-sportowej im. Ryszarda Matuszaka w Głogowie
  10. Pojemność hali w Opolu
  11. Pojemność Areny Legionowo
  12. Pojemność kompleksu widowiskowo-sportowego KCSiR w Kwidzynie
  13. Pojemność Orlen Areny w Płocku
  14. Hala Relax. mks-piotrkowianin.pl. [dostęp 2016-01-05].
  15. Pojemność Areny Szczecin
  16. Pojemność Hali Legionów w Kielcach
  17. Wybrane mecze Wybrzeża Gdańsk, transmitowane w telewizji, rozgrywane są w Ergo Arenie.
  18. Pojemność Ergo Areny
  19. Pojemność hali widowiskowo-sportowej RCS Lubin
  20. Nominalnie wg drabinki oraz pierwotnego terminarza gospodarzem pierwszego meczu powinno być Vive Tauron Kielce – zapewne Superliga dokonała zamiany gospodarzy meczów.
  21. a b Zespół zrezygnował z występów w europejskich pucharach
  22. Po rezygnacji MMTS Kwidzyn i NMC Górnik Zabrze z występów w europejskich pucharach
  23. Tomasz Klinger zawieszony na dwa spotkania, sportowefakty.wp.pl, 17 lutego 2016 [dostęp 2017-02-19].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]