Surwile

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Surwile
osada
Państwo  Polska
Województwo  warmińsko-mazurskie
Powiat węgorzewski
Gmina Węgorzewo
Sołectwo Radzieje
Liczba ludności (2007) 50-60
Strefa numeracyjna 87
Kod pocztowy 11-600
Tablice rejestracyjne NWE
SIMC 0771341
Położenie na mapie gminy Węgorzewo
Mapa lokalizacyjna gminy Węgorzewo
Surwile
Surwile
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Surwile
Surwile
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Surwile
Surwile
Położenie na mapie powiatu węgorzewskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu węgorzewskiego
Surwile
Surwile
Ziemia54°10′50″N 21°34′33″E/54,180556 21,575833

Surwile (niem. Serwillen) – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo.

We wsi mieszka około 50 osób.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś została założona w 1416 roku. Surwile przez kilka wieków należały do Lehndorffów ze Sztynortu. Po 1945 majątek ziemski w Surwilach funkcjonował jako PGR, a w ostatniej fazie ich funkcjonowania jako obiekt produkcyjny PGR w Tarławkach.

Do 1972 Surwile należały do gromady w Radziejach. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Zabudowania wsi podzielone są na dwie części: zabudowania gospodarcze majątku ziemskiego oraz dawne czworaki. W tej pierwszej znajdują się dwa bloki wybudowane w XX w., kilka małych budynków gospodarczych oraz trzy stodoły (w tym na jednej jest od dawna nieużywana syrena). W części mieszkalnej dawnego folwarku są cztery dwurodzinne budynki (parter + piętro + strych) i kilka budynków gospodarczych. Za budynkami mieszkalnymi są działki ogrodnicze i budowlane.

W Surwilach są także dwie pasieki. Objazdowe sklepy dojeżdżają prawie codziennie (wyjątki: wtorek i niedziela). Miejscowość jest otoczona polami uprawnymi w sąsiedztwie lasu, natomiast w jej północnym zachodzie znajduje się małe jezioro Staw Surwile (obowiązuje tam zakaz kąpieli z powodu wody skażonej nawozami rolniczymi). Na zachód od wsi znajduje się opuszczony cmentarz (na lewo od drogi gruntowej do Księżego Dworu).

Surwile należą do sołectwa Radzieje.

Bibliografia i źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Mapa Schroettera 17961802 (Nazwa wsi w XVIII w. taka jak w XX).
  • Andrzej Wakar i Bohdan Wilamowski, „Węgorzewo. Z dziejów miasta i powiatu”, Pojezierze, Olsztyn, 1968 (str.153 wieś Lehndorffów).