Suszka (województwo dolnośląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Suszka
Rodzaj miejscowości wieś
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat ząbkowicki
Gmina Kamieniec Ząbkowicki
Liczba ludności (2011) 76[1]
Strefa numeracyjna 74
Kod pocztowy 57-230
Tablice rejestracyjne DZA
SIMC 0852720
Położenie na mapie gminy Kamieniec Ząbkowicki
Mapa lokalizacyjna gminy Kamieniec Ząbkowicki
Suszka
Suszka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Suszka
Suszka
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Suszka
Suszka
Położenie na mapie powiatu ząbkowickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu ząbkowickiego
Suszka
Suszka
Ziemia50°31′47″N 16°49′33″E/50,529722 16,825833

Suszka (niem. Dürr-Hartha[2]) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Kamieniec Ząbkowicki.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie wałbrzyskim.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) liczyła 76 mieszkańców[1]. Jest najmniejszą miejscowością gminy Kamieniec Ząbkowicki.

Dawne nazwy[edytuj | edytuj kod]

Do roku 1945 wieś nosiła nazwę Dürr-Hartha, następnie Suchy Bór i ostatecznie Suszka.

XX wiek[edytuj | edytuj kod]

We wsi znajdowała się bogata karczma, po wojnie nieczynna, a po 1997 roku wraz z przyległymi zabudowaniami wyburzona, w celu przygotowania terenu pod zbiornik retencyjny Kamieniec. Do 1945 roku zamieszkiwana przez ludność niemiecką, w roku 1945 przybyli tu osadnicy z Lubelszczyzny, podobnie jak do pobliskich Pilc. Byli to głównie mieszkańcy okolic Biłgoraja, Niska, Zamościa, Stalowej Woli. Przybysze ci, jak i ich potomkowie, mieszkają tu do dziś.

Obiekty zabytkowe[edytuj | edytuj kod]

Najcenniejszym zabytkiem wsi jest kościół filialny pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej. Kościół ufundowany został w 1687 roku, a przebudowany w 1837 roku przez dziedzicznego gospodarza karczmy, Josepha Sander. Kościół był po wojnie nieczynny, a wyposażenie zostało wybrakowane. Uruchomiono go w celach liturgicznych w latach 70. XX wieku. Remonty wykonywane były w latach 70. i 90. tego wieku, a także w roku 2011 i 2014. Część obecnego wyposażenia została przeniesiona z pobliskiego kościoła MB Pocieszycielki w Pilcach, po jego likwidacji w grudniu 1999 roku. W prezbiterium centralne miejsce zajmuje krzyż z Chrystusem, a po jego prawej stronie obraz patronki kościoła – Matki Bożej Bolesnej. Do cenniejszego wyposażenia należy także fisharmonia wykonana przez firmę Schiedmayer Pianofortefabrik Stuttgart. Wieś przynależy do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńcu Ząbkowickim (do 2003 roku należała do parafii Ożary).

Krótki opis[edytuj | edytuj kod]

W roku 2013 we wsi miało miejsce uroczyste otwarcie i poświęcenie nowo wybudowanej świetlicy wiejskiej. We wsi znajduje się też przystanek kolejowy na linii Wrocław-Międzylesie, a także zabytkowy wiadukt kolejowy. Przy drodze do Kamieńca Ząbkowickiego położona jest barokowa kapliczka słupowa. W Suszce jak i w sąsiednich Pilcach wydobywano żwir, istniała żwirownia Wrocławskich Zakładów Eksploatacji Kruszywa Zakład Pilce-Suszka, później przeniesiona do Pilc. We wsi istniała też drużyna piłkarska Kruszywo Suszka. Suszka leży na trasie Kamieniec Ząbkowicki-Bardo, jej sąsiednie wsie to Przyłęk, Pawłowice i Kamieniec Ząbkowicki. Jest najmniejszą wsią gminy. W roku 2016 wieś obchodziła 700-lecie swego istnienia, 18.09.2016 roku zorganizowano uroczystość związaną z tą rocznicą i odsłonięto pamiątkową tablicę umieszczoną na kościele filialnym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.
  2. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. nr 142, poz. 262)