Swietłana Drużynina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Swietłana Drużynina
Ilustracja
Swietłana Drużynina w 2009 roku
Imię i nazwisko Светлана Сергеевна Дружинина
Data i miejsce urodzenia 16 grudnia 1935
Moskwa
Zawód aktorka, reżyser, scenarzystka
Współmałżonek Anatolij Mukasiej
Lata aktywności od 1955
Odznaczenia
Order Honoru Order Przyjaźni

Swietłana Drużynina (ros. Светлана Сергеевна Дружинина), ur. 16 grudnia 1935 w Moskwieradziecka i rosyjska aktorka, reżyser, scenarzystka i producentka filmowa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Swietłana Drużynina urodziła się i wychowała w Moskwie. Jej matka, pochodząca z kozaków dońskich Anna Myznikowa, pracowała w domu dziecka. Ojciec Siergiej – syn duchownego – był kierowcą i podległ podczas II wojny światowej pod Smoleńskiem[1].

W 1946 roku Swietłana wstąpiła do szkoły cyrkowej, gdzie uczyła się akrobatyki. Zafascynowana baletem, po roku rozpoczęła naukę w szkole choreografii przy Teatrze im. Stanisławskiego i Niemirowicza-Danczenki. W 1955 roku ukończyła szkołę choreografii przy Teatrze Bolszoj. Jej baletową karierę przerwała ciężka kontuzja łokcia podczas jednej z prób. W tym samym roku (1955) zadebiutowała w filmie. W 1960 roku została absolwentką wydziału aktorskiego, a w 1968 reżyserskiego Wszechrosyjskiego Państwowego Instytutu Kinematografii im. S.A. Gierasimowa. Przez kolejnych 10 lat była związana ze Studiem Filmowym im. Gorkiego. Była prowadzącą pierwszych programów telewizyjnych radzieckiej telewizji państwowej.

Pod koniec lat 60. poświęciła się pracy reżysera i scenarzysty. Jako reżyser debiutowała w 1974 roku. Do jej najbardziej znanych prac w tej dziedzinie należy historyczny cykl telewizyjny pt. Tajemnice pałacowych przewrotów produkowany w latach 2000-2013 i emitowany również w Polsce.

Filmografia (wybór)[edytuj | edytuj kod]

 • 1955 – Dzień dobry – „królowa balu”
 • 1955 – Tajemnice domu towarowego – Sonia
 • 1957 – Dwie rywalki – Larisa
 • 1961 – Dziewczęta – Anfisa
 • 1964 – Zielone światło – epizod
 • 1970 – Serce Rosji – Olga Nikołajewna
 • 2000-2013 – Tajemnice pałacowych przewrotów – reżyseria i scenariusz

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Jest żoną operatora filmowego Anatolija Mukasieja z którym miała dwóch synów: Anatolija (zmarł tragicznie w 1978) i Michaiła (operator filmowy)[2].

Jej teściowie Michaił i Jelizawieta Mukasiej byli długoletnimi oficerami radzieckiego wywiadu (Michaił – pułkownikiem, Jelizawieta – podpułkownikiem) wykonującymi wywiadowcze zadania m.in. w USA, Szwajcarii i Izraelu[2][3][4]. To właśnie z tego powodu załamała się kariera aktorska Swietłany po jej zamążpójściu – reżyserzy nie chcieli obsadzać jej w głównych rolach swoich filmów, ponieważ zakaz wyjazdu aktorki za granicę automatycznie obniżał walory obrazu na pokazach zagranicznych (premierach, festiwalach)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Natalia Gonczar: Drużynina Swietłana Siergiejewna (ros.). W: Rusactors.ru [on-line]. [dostęp 31 maja 2013].
 2. a b Kiriłł Pieskow: Tragiedija siemi Swietłany Drużyninoj (ros.). W: Sobiesiednik.ru [on-line]. [dostęp 31 maja 2013].
 3. Muksiej Michaił Isaakowicz (ros.). [dostęp 31 maja 2013].
 4. Muksiej Jelizawieta Iwanowna (ros.). [dostęp 31 maja 2013].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]