Syllabus Errorum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Syllabus Errorum (łac. spis błędów) – dokument wydany przez papieża Piusa IX w 1864 roku jako dodatek do encykliki Quanta cura.

W dokumencie tym zostały potępione między innymi idee wolności religijnej[1] oraz rozdziału państwa od Kościoła[2]. Potępiono także socjalizm, tajne stowarzyszenia, towarzystwa biblijne i liberalne towarzystwa duchownych[3]. W ogłoszonym 8 grudnia 1864 Syllabusie papież mówił o głównych błędach nowoczesnego świata. Syllabus potępił relatywizm – zarówno w wymiarze moralnym, jak i kulturowym. Innymi ideologiami wymienionymi w Syllabusie jako błędne były: socjalizm, jak również indywidualistyczny liberalizm. Papież potępił także zasadę neutralności religijnej państw, uznając ją za przyczynek do ich laicyzacji. Dokument był też krytyczny wobec: sekularyzmu, materializmu, demokracji i wolności słowa[4]. Papież uważał bowiem że jest to burzenie porządku ustanowionego przez Boga[5].

Syllabus wraz z encykliką Quanta cura wydany został po raz pierwszy w języku polskim w latach dziewięćdziesiątych XX wieku[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Syllabus Errorum, pn. 15-18.
  2. Syllabus Errorum, pn. 39-55.
  3. Syllabus Errorum, VI.
  4. Jason Berry, Gerald Renner, Śluby milczenia. Nadużywanie władzy za pontyfikatu Jana Pawła II. Warszawa, 2012, s.276.
  5. Tadeusz Bartoś, Jan Paweł II. Analiza krytyczna. Warszawa 20108, s. 133.
  6. Romano Amerio, Iota Unum. Analiza zmian w Kościele Katolickim w XX wieku, Wydawnictwo Antyk, 2009, s. 48.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]