Sylwia Grzeszczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sylwia Grzeszczak
Ilustracja
(2016)
Data i miejsce urodzenia 7 kwietnia 1989
Poznań
Instrumenty fortepian[1]
Gatunki pop[2], soul[2], R&B[2][3]
Zawód piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów
Aktywność od 2004
Wydawnictwo My Music, Gorgo, EMI Music Poland, Warner Music Poland
Powiązania Liber, Kuba Mańkowski
Strona internetowa

Sylwia Karolina Grzeszczak (ur. 7 kwietnia 1989 w Poznaniu) – polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów.

Debiut fonograficzny zaliczyła w 2008 wydaniem albumu studyjnego pt. Ona i on, który nagrała wspólnie z Liberem. Następnie wydała trzy solowe albumy: Sen o przyszłości (2011), Komponując siebie (2013) i Tamta dziewczyna (2016). Sen o przyszłości i Komponując siebie uzyskały status potrójnie platynowej płyty oraz zajęły kolejno 1. i 2. miejsce na liście sprzedaży płyt w Polsce, a Tamta dziewczyna uzyskała status podwójnie platynowej płyty.

Większość wydanych przez piosenkarkę singli stało się przebojami, m.in. „Małe rzeczy”, „Sen o przyszłości”, „Pożyczony”, „Księżniczka” oraz „Tamta dziewczyna”, które zajęły 1. miejsce na liście AirPlay, najczęściej granych utworów w polskich rozgłośniach radiowych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W wieku pięciu lat wzięła udział w programie Od przedszkola do Opola, w którym wykonała piosenkę z repertuaru Krzysztofa Krawczyka „Byle było tak”[3]. Uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. H. Wieniawskiego oraz do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu[3], ukończyła też Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu, w klasie fortepianu.

W 2004 zajęła pierwsze miejsce w finale konkursu Drzwi do kariery. W 2005 wzięła udział w czwartej edycji programu telewizji Polsat Idol, kończąc udział na etapie grupowym[4]. Wygrała również konkurs poezji śpiewanej za skomponowanie muzyki do wiersza Ernesta Brylla.

W 2006 nagrała trzy piosenki na płytę grupy Ascetoholix pt. Adsum – „Tak wyszło”, „Afrodyzjak” i „Chodź ze mną”. W 2007 współpracowała z Agnieszką Włodarczyk nad jej debiutanckim albumem Nie dla oka.... Wraz z Liberem brała udział w trasie koncertowej „Gwiazdy na Warmii i Mazurach” w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie gościnnie występował z nimi Doniu. Wraz z raperem nagrała swój debiutancki album studyjny, zatytułowany Ona i on, który ukazał się 21 listopada 2008[5].

Sylwia Grzeszczak podczas sesji zdjęciowej, 2009

W 2011 wydała pierwszy, solowy singel „Małe rzeczy”, który zajął m.in. pierwsze miejsce w notowaniu AirPlay oraz pierwsze miejsce w notowaniu AirPlay – TV[6][7]. Ponadto skomponowała nowy hymn dla drużyny piłkarskiej Warta Poznań[8]. 4 lipca podczas koncertu Lato ZET i Dwójki zorganizowanego przez TVP2 i Radio ZET piosenkarka wygrała konkurs na najlepszą piosenkę z utworem „Małe rzeczy”[9]. 16 lipca wystąpiła na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze, gdzie za wykonanie utworu „Za toboj” zajęła trzecie miejsce i zdobyła Brązowy Samowar[10]. W sierpniu wydała swój drugi solowy singel „Sen o przyszłości[11]. Utwór ten – podobnie jak „Małe rzeczy” – stał się hitem w Polsce i dotarł m.in. do pierwszego miejsca w notowaniu AirPlay[12]. W tym samym roku teledysk do piosenki „Muzyki moc”, którą nagrała w 2010 roku wraz z „VIVA i Przyjaciele” z okazji 10-lecia stacji Viva Polska, otrzymał nagrodę Viva Comet 2011 w kategorii Najlepsze na VIVA-TV.pl[13]. 11 października wydała drugi album studyjny pt. Sen o przyszłości, który znalazł się na pierwszym miejscu na liście OLiS[14]. 16 października wystąpiła w drugim półfinale drugiej edycji programu Polsat Must Be the Music. Tylko muzyka, wykonując utwory „Małe rzeczy” oraz „Sen o przyszłości”[15]. 4 stycznia 2012 wydała singel „Karuzela”. W marcu album Sen o przyszłości osiągnął status dwukrotnie platynowej płyty[16]. 24 kwietnia podczas gali wręczenia Fryderyków 2012 otrzymała nagrodę specjalną od Nielsen Music za najczęściej graną piosenkę w radiu („Małe rzeczy”)[17].

8 marca 2013 wydała singel „Flirt[18], który zapowiadał jej trzeci album studyjny pt. Komponując siebie, który ukazał się 11 czerwca[19]. Płyta przez szesnaście tygodni z rzędu znajdowała się w pierwszej dziesiątce listy OLiS i dotarła do drugiego miejsca listy[20][21]. Drugim singlem z albumu został utwór „Pożyczony”, którego premiera radiowa odbyła się 5 czerwca[22]. Trzy dni później piosenkarka wystąpiła z utworem „Flirt” w koncercie „Największe przeboje roku” na festiwalu TOPtrendy 2013 w Sopocie[23]. 15 czerwca została uhonorowana SuperNagrodą podczas Superjedynek na jubileuszowym 50. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[24]. 3 sierpnia otrzymała nagrodę w kategorii Najlepsza artystka podczas gali Eska Music Awards 2013 w Szczecinie[25]. 24 sierpnia wystąpiła w koncercie „5 lat z Muzodajnią. Największe przeboje lata” podczas drugiego dnia Top of the Top Sopot Festival 2013[26]. Odebrała tam złotą płytę za album Komponując siebie oraz otrzymała nagrodę specjalną za singel „Małe rzeczy”, który w serwisie Muzodajnia.pl sprzedał się w liczbie większej niż jakikolwiek inny utwór w pięcioletniej historii jego istnienia[27]. 27 sierpnia odbyła się radiowa premiera trzeciego singla promującego album Komponując siebie – „Księżniczka[28]. W grudniu rozpoczęła trasę koncertową Sylwia Grzeszczak z zespołem pod patronatem Eska.pl, Radio Eska oraz Eska TV. Występy odbyły się w siedmiu największych salach koncertowych w Polsce: w Hali Łuczniczka w Bydgoszczy, Hali pod Dębowcem w Bielsku-Białej, Hali Widowiskowo-Sportowej w Koszalinie, Hali Torwar w Warszawie, Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, Hali Stulecia we Wrocławiu oraz Hali Arena w Poznaniu. Trwająca od grudnia do marca trasa zarejestrowana została przez telewizję Eska TV[29].

W lutym 2014 została nominowana do nagrody Wiktory w kategorii Gwiazda piosenki[30]. W kwietniu zdobyła trzy nominacje do Superjedynek, odbywających się w ramach Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w kategoriach: SuperArtystka, SuperAlbum (za Komponując siebie) i SuperPrzebój (za „Księżniczka”)[31]. W międzyczasie Liber i Mateusz Grędziński nagrali, skomponowany przez Grzeszczak, utwór „Czarne chmury”[32]. 30 maja 2014 wokalistka wystąpiła w koncercie „TOP” podczas pierwszego dnia festiwalu TOPtrendy 2014 wśród dziesięciu artystów z największą liczbą sprzedanych płyt w poprzedzającym roku w Polsce. Ostatecznie zajęła trzecie miejsce, a statuetkę wręczyła jej Urszula[33]. Dzień później na tym samym festiwalu z utworem „Księżniczka” wygrała konkurs „Największe przeboje roku”[34]. 6 czerwca w duecie z Ryszardem Rynkowskim zaśpiewała „Szczęśliwej drogi już czas” podczas 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[35]. Dzień później odebrała Superjedynkę w kategorii SuperArtystka[36]. 24 lipca album Komponując siebie uzyskał status podwójnie platynowej płyty za sprzedaż w ponad 60 tysięcznym nakładzie[37][38]. 22 sierpnia na gali Eska Music Awards 2014 otrzymała siódmą w swojej karierze statuetkę Eska Music Award, pobijając tym samym rekord na największą liczbę zdobytych nagród[39]. Dzień później wzięła udział w konkursie o Słowika Publiczności na Polsat Sopot Festival z utworem „Księżniczka”[40].

Sylwia Grzeszczak, 2014

W lutym 2015 zajęła dwunaste miejsce w plebiscycie radia RMF FM na artystę 25-lecia[41]. W tym okresie otrzymała również Telekamerę „Tele Tygodnia” 2015 w kategorii Muzyka, zdobywając 28% głosów[42]. 19 kwietnia wystąpiła podczas koncertu Top Music Wembley w londyńskiej Wembley Arena[43]. 29 maja, dzięki zdobyciu podwójnej platyny za album Komponując siebie, wystąpiła podczas „Koncertu platynowego” pierwszego dnia Polsat SuperHit Festiwalu w Sopocie[44]. 12 lipca Grzeszczak wystąpiła podczas letniej trasy koncertowej Lato Zet i Dwójki, gdzie głosami widzów zwyciężyła w konkursie Przebój koncertu[45]. W międzyczasie skomponowała muzykę do filmu 7 rzeczy, których nie wiecie o facetach, który promowany był przez singel „7 rzeczy”, wykonywany przez Libera i Mateusza Ziółko. Kompozycja Grzeszczak w krótkim czasie stała się hitem radiowym[46].

6 kwietnia 2016 za płyty Sen o przyszłości i Komponując siebie otrzymały status potrójnie platynowej płyty[47]. 20 maja na antenie radia RMF FM odbyła się premiera jej nowego singla „Tamta dziewczyna”, który tydzień później wykonała podczas Koncertu Platynowego Polsat Super Hit Festiwal. Utwór w krótkim czasie stał się hitem i dotarł do 1. miejsca AirPlay Top, gdzie spędził sześć tygodni z rzędu. Teledysk do piosenki był najpopularniejszym klipem w Polsce w 2016 roku i zdobył ponad 110 milionów wyświetleń. Singel sprzedał się cyfrowo w nakładzie ponad 200 tysięcy egzemplarzy, co dało mu status podwójnie diamentowego singla. 26 sierpnia artystka wystąpiła na gali Eska Music Awards 2016, gdzie zaśpiewała piosenkę „Tamta dziewczyna”. Podczas wydarzenia otrzymała dwie statuetki w kategoriach Najlepsza artystka i Eska TV Award – Najlepsze video za „Tamtą dziewczynę”[48]. Dwa dni później wystąpiła podczas Festiwalu Magiczne Zakończenie Wakacji, gdzie z utworem „Tamta dziewczyna” wygrała konkurs na Przebój lata RMF FM i Polsatu[49]. 9 listopada wydała singel „Bezdroża”, w którym gościnnie pojawił się Mateusz Ziółko[50] 25 listopada ukazał się jej czwarty album studyjny, zatytułowany Tamta dziewczyna[50]. Krążek w dniu premiery uzyskał status złotej płyty a niecałe trzy tygodnie później pokrył się platyną. Dziś posiada certyfikat podwójnej platyny. Jeszcze przed premierą płyty wyruszyła w promującą ją trasę koncertową Tamta dziewczyna Tour, obejmującą występy na ponad 20 największych halach widowiskowych w Polsce. Wykonywała tam również prapremierowo utwory z nadchodzącej płyty. 31 grudnia wystąpiła podczas Sylwestrowej Mocy Przebojów Telewizji Polsat, wykonując swoje największe przeboje.

Sylwia Grzeszczak podczas koncertu we Wrocławiu, listopad 2016

W maju 2017 wystąpiła podczas Polsat SuperHit Festiwal 2017 w Sopocie - pierwszego dnia podczas Koncertu Platynowego oraz drugiego, podczas Radiowego Przeboju Roku. Jej przebój Tamta dziewczyna w 2016 wybrzmiał w radiu ponad 10 tysięcy razy, co ostatecznie pozwoliło mu uplasować się na 3. miejscu.

W 2018 świętowała swoje 10-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji 11 maja wydała singiel pt. „Dobre Myśli”, który nagrała wspólnie ze swoim mężem - Liberem. W tym samym miesiącu wystąpiła podczas Polsat SuperHit Festiwal 2018 w Sopocie, gdzie w ramach recitalu „Tamta dziewczyna ma jubileusz” wykonała swoje największe przeboje. Artystka została nagrodzona Bursztynowym Słowikiem Publiczności, nagrodą radia RMF FM oraz Sercem Polsatu. Jej drugi singiel z płyty „Tamta dziewczyna” - Bezdroża uzyskał tytuł Cyfrowej Piosenki 2017 roku przyznawanego przez Związek Producentów Audio-Video. W październiku wyruszyła w wielką trasę koncertową po największych halach widowiskowych w Polsce, Ten Tour. Ostatniego dnia 2018 wystąpiła podczas Sylwestra Marzeń w Zakopanem organizowanym przez TVP2. W styczniu 2019 była jedną z muzycznych gwiazd Gali z okazji 90-lecia polskiej siatkówki, gdzie wykonała swój przebój „Pożyczony” oraz cover Whitney Houston „One Moment in Time”. W międzyczasie poinformowała, że pracuje nad swoim piątym studyjnym albumem. W pierwszej połowie roku kontynuowała trasę koncertową Ten Tour, która zakończyła się koncertami w amfiteatrze w Płocku i Opolu. Podczas koncertu w Ergo Arenie w Gdańsku świętowała swoje 30. urodziny. Tego samego dnia zostały zrealizowane nagrania do pierwszego w karierze Sylwii DVD koncertowego. 30 kwietnia wystąpiła na Błoniach Stadionu Narodowego podczas koncertu „Gramy dla Europy” transmitowanego przez TVP 1. Wykonała tam utwory „Tamta dziewczyna” oraz „Dobre Myśli” w duecie z Liberem. 14 czerwca wystąpiła podczas 56. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu w ramach koncertu „Od Opola do Opola”, gdzie wykonała swoje największe przeboje. Na scenie towarzyszył jej także Liber. Po występie została nagrodzona nagrodą specjalną TVP1.

4 sierpnia pojawiła się w Dzień dobry wakacje, by poinformować o premierze nowego singla „Rakiety”. Do utworu zrealizowała wysokobudżetowy teledysk, za którego reżyserię ponownie odpowiadała Olga Czyżykiewicz. Również w sierpniu w programie Uwaga TVN wyemitowano materiał o kulisach jej kariery. 14 sierpnia wystąpiła podczas Top Of The Top Sopot Festival, na którym wykonała medley swoich przebojów oraz po raz pierwszy singiel „Rakiety”. Występ wzbudził sporo emocji, ponieważ Grzeszczak rozpoczęła go skokiem z dachu Opery Leśnej w Sopocie. W międzyczasie kontynuowała koncertowanie. Ostatni dzień 2019 spędziła w Warszawie, gdzie wystąpiła podczas koncertu Warszawa Stolicą Sylwestra organizowanego przez stację TVN. Podczas występu towarzyszył jej także Liber.

W 2020 po raz pierwszy od wielu lat nie wyruszyła w letnią trasę koncertową. Powodem był stan pandemii COVID-19 wprowadzony na terenie Polski. Pod koniec lipca zapowiedziała muzyczny powrót na wrzesień 2020.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

28 lipca 2014 poślubiła Marcina „Libera” Piotrowskiego[51]. 5 grudnia 2015 w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu urodziła córkę, Bognę[52].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Sylwii Grzeszczak.

Trasy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

 • 2016: Tamta dziewczyna Tour 2016
 • 2018: Ten Tour 2018

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Biografia, sylwiagrzeszczak.com [dostęp 2011-05-02] [zarchiwizowane z adresu 2011-07-10] (pol.).
 2. a b c Sylwia Grzeszczak – Biografia, Wirtualna Polska [dostęp 2016-08-28] [zarchiwizowane z adresu 2016-08-29] (pol.).
 3. a b c Sylwia Grzeszczak – Biografia, RMF FM [dostęp 2011-05-02] (pol.).
 4. IV edycja: Uczestnicy – Grupy, Interia.pl [dostęp 2018-07-03] [zarchiwizowane z adresu 2005-05-07] (pol.).
 5. Sylwia Grzeszczak & Liber – „Ona i on”, Onet.pl [dostęp 2014-09-23] [zarchiwizowane z adresu 2015-10-01] (pol.).
 6. AirPlay Top: 18.06. – 24.06.2011, ZPAV [dostęp 2012-02-18] (pol.).
 7. AirPlay TV: 18.06. – 24.06.2011, ZPAV [dostęp 2012-02-18].
 8. Adam Łojewski, Hymn Warty Poznań, mmpoznan.pl, 2 marca 2011 [dostęp 2011-05-14] [zarchiwizowane z adresu 2011-03-08] (pol.).
 9. W opolskiej odsłonie Lata Zet i Dwójki zwyciężyła Sylwia Grzeszczak, TVP, 4 lipca 2011 [dostęp 2011-08-19] [zarchiwizowane z adresu 2011-09-12] (pol.).
 10. Respondek wygrał Festiwal Piosenki Rosyjskiej, TVP Info, 17 lipca 2011 [dostęp 2011-07-17] (pol.).
 11. Posłuchaj nowego singla Sylwii Grzeszczak!, Interia.pl, 31 sierpnia 2011 [dostęp 2011-08-31] [zarchiwizowane z adresu 2011-10-01] (pol.).
 12. AirPlay Top: 08.10. – 14.10.2011, ZPAV [dostęp 2011-10-04] (pol.).
 13. Nagrody Viva Comet 2011 rozdane!, Wirtualna Polska, 24 lutego 2011 [dostęp 2011-05-02] [zarchiwizowane z adresu 2014-02-19] (pol.).
 14. Sprzedaż w okresie 10.10.2011 – 16.10.2011, OLiS [dostęp 2014-09-22] (pol.).
 15. „Must Be the Music. Tylko muzyka”: Sylwia Grzeszczak gościnnie, Interia.pl, 16 października 2011 [dostęp 2011-12-15] [zarchiwizowane z adresu 2011-10-17] (pol.).
 16. Platynowe płyty CD przyznane w 2012 roku, ZPAV [dostęp 2014-09-22] (pol.).
 17. Z czego cieszy się Sylwia Grzeszczak?, interia.tv, 27 kwietnia 2012 [dostęp 2013-08-25] (pol.).
 18. Premiera Sylwii Grzeszczak „Flirt” tylko na Eska.pl!, Eska.pl [dostęp 2013-03-05] [zarchiwizowane z adresu 2013-03-07] (pol.).
 19. Sylwia Grzeszczak – „Komponując siebie”. Odsłuch płyty!, Interia.pl, 10 czerwca 2013 [dostęp 2013-08-22] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-25] (pol.).
 20. Sprzedaż w okresie 02.09.2013 – 08.09.2013 (Archiwum OLiS – data: 24.06.2013, 01.07.2013, 08.07.2013, 15.07.2013, 22.07.2013, 29.07.2013, 05.08.2013, 12.08.2013, 19.08.2013, 26.08.2013, 02.09.2013, 09.09.2013, 16.09.2013, 23.09.2013, 30.09.2013, 07.10.2013), OLiS [dostęp 2014-09-22] (pol.).
 21. Sprzedaż w okresie 27.01.2017 – 02.02.2017, OLiS [dostęp 2017-02-09] (pol.).
 22. Łukasz Jaćkiewicz, Sylwia Grzeszczak prezentuje nowy singiel – „Pożyczony”, All About Music, 29 lipca 2013 [dostęp 2014-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2014-07-29] (pol.).
 23. Łukasz Szewczyk, Polsat wybierze „Największe przeboje roku” – nowy koncert Sopot TopTrendy, media2.pl, 7 maja 2013 [dostęp 2013-06-09] (pol.).
 24. Opole 2013. SuperPremiery2013, SuperDebiuty2013, SuperJedynki2013: nagrody + nominowani, Eska.pl, 14 czerwca 2013 [dostęp 2013-06-15] (pol.).
 25. ESKA Music Awards 2013: Sylwia Grzeszczak Najlepszą Artystką! (Video), Eska.pl, 5 sierpnia 2013 [dostęp 2013-08-03] (pol.).
 26. Sopot TOP of the TOP Festival 2013: 5 lat z Muzodajnią. Największe przeboje lata! Zobacz kto, gdzie, kiedy, Eska.pl, 16 sierpnia 2013 [dostęp 2013-08-24] (pol.).
 27. Dumna Sylwia Grzeszczak pozuje ze Złotą Płytą w Sopocie, Party.pl, 25 sierpnia 2013 [dostęp 2013-08-25] (pol.).
 28. Gorąca 20 Premiera: Sylwia Grzeszczak – „Księżniczka”, Eska.pl, 27 sierpnia 2013 [dostęp 2013-08-31] (pol.).
 29. Sylwia Grzeszczak – trasa koncertowa 2014 pod patronatem Radia ESKA i ESKA.pl, Eska.pl, 9 stycznia 2014 [dostęp 2014-01-19] (pol.).
 30. Wiktory 2013: gala rozdania nagród odbędzie się 29 marca, Onet.pl, 10 lutego 2014 [dostęp 2014-02-10] [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22] (pol.).
 31. Opole 2014: nominacje do SuperJedynek. Kto jest nominowany?, Eska.pl, 5 kwietnia 2014 [dostęp 2014-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2014-04-05] (pol.).
 32. Post na osi czasu Sylwii Grzeszczak w serwisie Facebook, Facebook, 17 kwietnia 2014 [dostęp 2014-07-28] (pol.).
 33. Sopot TOPtrendy Festiwal 2014 – pierwszy dzień: zapis relacji. Podsiadło i Brzozowski wygranymi + Afraid Dawida Kwiatkowskiego, Eska.pl, 31 maja 2014 [dostęp 2014-05-31] [zarchiwizowane z adresu 2014-05-30] (pol.).
 34. Sopot TOPtrendy Festiwal 2014 – drugi dzień: relacja na żywo. Kto wygra trendy 2014 i Przebój Roku?, Eska.pl, 31 maja 2014 [dostęp 2014-05-31] [zarchiwizowane z adresu 2014-05-31] (pol.).
 35. OPOLE 2014 – SuperPremiery. Sprawdź, kto wygrał! Zapis relacji na żywo na ESKA.pl, Eska.pl, 7 czerwca 2014 [dostęp 2014-06-12] (pol.).
 36. Festiwal Opole 2014 – SuperJedynki: Kto wygrał? Ewa Farna, Donatan i Cleo, Piersi, Igor Herbut, Red Lips, Sylwia Grzeszczak i Margaret, Onet.pl, 7 czerwca 2014 [dostęp 2014-06-07] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-27] (pol.).
 37. Platynowe płyty CD przyznane w 2014 roku, ZPAV [dostęp 2014-09-22] (pol.).
 38. Regulamin przyznawania wyróżnień, ZPAV [dostęp 2014-09-22] (pol.).
 39. Eska Music Awards 2014 – zapis relacji na żywo. Wyniki i laureaci. Kto zgarnął nagrody?, Eska.pl, 22 sierpnia 2014 [dostęp 2014-08-22] [zarchiwizowane z adresu 2014-08-26] (pol.).
 40. Ryszarda Wojciechowska, Polsat Sopot Festival 2014. Bursztynowy Słowik dla Justyny Steczkowskiej i Ewy Farny, Dziennik Bałtycki, 23 sierpnia 2014 [dostęp 2014-08-24] (pol.).
 41. Artysta 25-lecia, RMF FM [dostęp 2015-02-09] (pol.).
 42. Telekamery 2015: Oto laureaci, czyli najlepsi w telewizji!, Interia.pl, 10 lutego 2015 [dostęp 2015-02-10] [zarchiwizowane z adresu 2015-02-10] (pol.).
 43. W niedzielę koncert Top Music Wembley. Transmisja w Onet.tv, Onet.pl, 17 kwietnia 2015 [dostęp 2015-04-19] [zarchiwizowane z adresu 2015-04-21] (pol.).
 44. Polsat SuperHit Festiwal 2015 – dzień 1: kto wystąpi? Koncert Platynowy i Hity sieci bez tajemnic, Eska.pl, 29 maja 2015 [dostęp 2015-07-18] (pol.).
 45. Lato ZET i Dwójki 2015: Tak bawiliśmy się w Toruniu!, Radio Zet, 12 lipca 2015 [dostęp 2015-07-18] [zarchiwizowane z adresu 2015-07-15] (pol.).
 46. Liber feat. Mateusz Ziółko „7 rzeczy”! Zobacz teledysk!, RMF FM, 4 lutego 2016 [dostęp 2016-02-06] (pol.).
 47. Platynowe płyty CD przyznane w 2016 roku, ZPAV [dostęp 2016-04-06] (pol.).
 48. Eska Music Awards 2016: zobacz listę zwycięzców, Onet.pl, 27 sierpnia 2016 [dostęp 2016-08-27] [zarchiwizowane z adresu 2016-08-28] (pol.).
 49. „Tamta dziewczyna” Sylwii Grzeszczak Przebojem Lata 2016 RMF FM i Polsatu!, RMF FM, 28 sierpnia 2016 [dostęp 2016-08-28] (pol.).
 50. a b Sylwia Grzeszczak i Mateusz Ziółko razem! Premiera nowego singla już dziś w RMF FM, RMF FM, 9 listopada 2016 [dostęp 2016-11-09] [zarchiwizowane z adresu 2016-11-10] (pol.).
 51. Z ostatniej chwili! Sylwia Grzeszczak i Liber wzięli dziś ślub!, Jastrząb Post [dostęp 2014-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2014-07-29] (pol.).
 52. Sylwia Grzeszczak urodziła córeczkę!, RMF FM, 5 grudnia 2015 [dostęp 2015-12-05] (pol.).