Sylwia Najah

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sylwia Najah
Data i miejsce urodzenia 5 czerwca 1978
Opole
Zawód aktorka
Lata aktywności 2002 - debiut teatralny

Sylwia Najah (ur. 5 czerwca 1978 w Opolu) – polska aktorka teatralna i filmowa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Opolu w klasie gitary, Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim w Warszawie, którego jest aktorką oraz dwuletnich warsztatów aktorskich opartych na metodzie Lee Strasberga i Violi Spolin teatru "Anima" Mariusza Gawrysia. Posiadaczka dyplomu aktora dramatu Komisji Egzaminacyjnej ZASP. Współpracuje z Teatrem Królewskim w Wilanowie i Teatrem Ochoty (w ramach Projekt Teatr Warszawa). Grała również w Teatrze Powszechnym w Radomiu, Teatrze Wytwórnia w Warszawie oraz na Scenie Edukacyjnej Teatru Żydowskiego (Hesia w „Moralności Pani Dulskiej”).

Grała w filmach i serialach m.in. u Marka Koterskiego, Teresy Kotlarczyk, J. Kidawy-Błońskiego, Izabelli Cywińskiej. Współpracuje także z Teatrem Polskiego Radia (m.in. Melanto w „Powrocie Odysa”). W Teatrze Żydowskim gra m.in. Hudl w „Skrzypku Na Dachu” w reż. Jana Szurmieja i Deborę Vogel oraz Annę Płockier w „Akacje i cynamon. Montaże” w reż. Joanny Grabowieckiej (Dyplom Reżyserii AT w Warszawie). Spektakle dyplomowe: Anka w „Lamencie” Krzysztofa Bizio w reż. Eugenii Herman i Emily Jane w „Nocach sióstr Brontë” Susan Schneider w reż. Bożeny Suchockiej.

Wzięła udział w spektaklu muzycznym „Dzieci Hioba” w reżyserii Jacka Bończyka (premiera na VI Festiwalu „Nadzieja” im. Jacka Kaczmarskiego, 2009), na podstawie którego wydawnictwo MTJ wydało płytę, m.in. z pieśniami w jidisz w jej wykonaniu (premiera na Festiwalu Warszawa Singera, 2010).

„Konstrukcje Debory Vogel. Traktat we wnętrzu i na peryferiach życia” to monodram w jej wykonaniu, w reż. Magdy Gnatowskiej, który przygotowała na Festiwal Warszawa Singera 2012. Spektakl wprowadza widza w świat literatury Debory Vogel, doktor filozofii, pisarki, poetki, niedoszłej narzeczonej Brunona Schulza i spiritus movens "Sklepów cynamonowych". Prezentuje niezwykle oryginalne pisarstwo Debory Vogel. Aktorka szuka, bada życia manekina, jak u Meyerholda, biomechanicznie.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Reżyseria[edytuj | edytuj kod]

Na swoim koncie ma dwie asystentury reżyserskie (Teatr Powszechny w Radomiu i Teatr Królewski w Wilanowie) oraz konsultację i przygotowanie choreograficzne (Teatr Powszechny w Radomiu).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]