Symbole kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Oficjalne symbole prowincji Kolumbia Brytyjska

Motto
Splendor Sine Occasu
Niezachodzący blask
Flaga
Kolumbia Brytyjska Składa się z dwóch poziomych pasów. Górny nieco węższy to flaga Zjednoczonego Królestwa tzw. Union Jack z dodatkowym elementem - złotą koroną umieszczoną w centralnym punkcie. Ta cześć flagi symbolizuje brytyjskie korzenie prowincji oraz monarchiczność Kanady. Dolna części pokazuje złote, zachodzące słońce, będące odwołaniem do motta, na tle biało niebieskich fal symbolizując ocean. Flaga w obecnym kształcie została przyjęta w 1960.
Herb
Coat of Arms of British Columbia.png Tarcza herbowa ma te same motywy co flaga prowincji (zobacz powyżej). Podpierają je: z prawej (heraldycznie) samiec wapiti typowy dla wyspy Vancouver, a z lewej owca kanadyjska występujący w części kontynentalnej prowincji. Tarcza herbowa zwieńczona jest hełmem z przyłbicą i biało-czerwonym pióropuszem (oficjalne kolory kanadyjskie). Hełm symbolizuje suwerenność. Na hełmie spoczywa królewska korona, symbol monarchii Kanady. Na jej szczycie stoi ukoronowany lew, symbol gubernatora, przedstawiciela monarchii w prowincji.

Tarcze herbową obejmuje od dołu biała szarfa z wypisanym mottem prowincji, spleciona z gałązkami kwiatu prowincjonalnego (zobacz poniżej).

Herb prowincji został nadany w roku 1871 i miał pierwotnie dużo prostszą formę. Poprzez szereg zmian uzyskał współczesną postać, oficjalnie zatwierdzoną w 1987 roku.

Symbole zwierzęce i roślinne
Cyanacitta stelleri.jpg Cyanocitta stelleri (modrosójka czarnogłowa) – spotykany powszechnie w całej prowincji jest średniej wielkości ptakiem o czarnoniebieskim upierzeniu. Ptak został wybrany w wyniku plebiscytu i zaadaptowany jako symbol w 1987 roku.
Cornus nuttallii1.jpg Cornus nuttallii (dereń Nuttalla) – jest krzewem, którego gałęzie osiągają wysokość 6–8 m. W okresie wiosennym obsypują się niewielkimi, białymi kwiatami. Jesienią krzewy owocują jasnoczerwonymi owocami. Roślina powszechnie spotykana na terenie prowincji. Symbol zaadaptowany w 1956 roku.
Thuja plicata 7484.jpg Thuja plicata donn (żywotnik olbrzymi) – drzewo to posiadało bardzo duże znaczenie gospodarcze dla Indian z Brytyjskiej Kolumbii. Łatwe w obróbce i trwałe służyło do wyrobu narzędzi i budowy szałasów. Odgrywa też istotną rolę we współczesnym przemyśle drzewnym. Zaadaptowane jako symbol w 1988 roku.
Symbol mineralny
Jadestein.jpg Jadeit – wydobywany w wielu miejscach w prowincji jest cenionym kamieniem jubilerskim, używanym także do wyrobu pamiątek i figurek. Symbol zaadaptowany w 1968 roku.
Tartan
Szkocka krata:

Dominuje w niej kolor czerwony. Symbolika kolorów:

  • Czerwony – jeden z kolorów Kanady, wzorowany na kolorze kanadyjskiego klonu.
  • Niebieski – ocean
  • Biały – kolor kwiatu prowincjonalnego (także drugi oficjalny kolor Kanady)
  • Zieleń – lasy.
Tablica rejestracyjna pojazdów
1985 British Columbia license plate MBG 091.jpg
Element graficzny
stylizowana flaga prowincji
Slogan
Beautiful British Columbia - Piękna Kolumbia Brytyjska