Syn królowej Tamar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Syn królowej Tamar
ლაშარელა
Autor Grigoł Abaszydze
Typ utworu powieść historyczna
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Gruzja
Język gruziński
Data wydania 1957
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1985
Wydawca Wydawnictwo Literackie
Przekład Maria Zagórska

Syn królowej Tamar. Kronika gruzińska z XIII w. (gruz.:ლაშარელა, trb. laszarela) – powieść historyczna gruzińskiego pisarza Grigoła Abaszydze, wydana w 1957 roku[1].

Fresk z monastyru Wardzia, przedstawiający Tamarę

Powieść jest pierwszą częścią trylogii opowiadającej historię XIII-wiecznej Gruzji. Druga część wydana w 1963 roku nosi tytuł Długa noc, a trzecia, wydana w 1975 roku, Upadek i triumf Gruzji. Dwie pierwsze części zostały wydane w Polsce. Tytułowy syn królowej Tamary to Jerzy IV Lasza król Gruzji z dynastii bagratydzkiej, panujący w latach 1213-1223. Jego matką była królowa Tamara I Wielka[1][2][3].

Grigoł Abaszydze był jednym z najwybitniejszych gruzińskich pisarzy. W historii literatury zapisał się przede wszystkim jako twórca cyklu historycznego z dziejów trzynastowiecznej Gruzji, do którego należy Syn królowej Tamar. Fabuła książki zawiązana jest wokół dworskich intryg, w jakie uwikłany jest tytułowy bohater, król Jerzy IV Lasza[4]. Tło stanowią realia ówczesnej Gruzji - z jednej strony bogactwo kultury, wyjątkowy rozwój literatury i sztuki, z drugiej - polityczne konflikty króla z konserwatywną szlachtą oraz unosząca się nad krajem atmosfera zbliżającej się katastrofy. Cieniem na losy bohaterów kładzie się nadciągający najazd Mongołów. Powieść obfituje w plastyczne opisy scen batalistycznych i intrygujące zwroty akcji, przede wszystkim zaś wnikliwie i umiejętnie oddaje złożoność gruzińskiej historii[3][4][5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Abaszydze Grigol. PWN. [dostęp 2019-05-10].
  2. Абашидзе Григол Григорьевич (ros.). Большой Советской Энциклопедии. [dostęp 2019-05-10].
  3. a b Syn królowej Tamar. Kronika gruzińska z XIII w. Goodreads. [dostęp 2019-05-10].
  4. a b 10 gruzińskich książek na Miesiąc Spotkań Autorskich. Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu. [dostęp 2019-05-10].
  5. ლაშარელა (gruz.). Goodread. [dostęp 2019-05-10].