Szachtar Makiejewka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szachtar Makiejewka
ФК «Шахтар» Макіївка
Pełna nazwa Futbolowy Klub
Szachtar Makiejewka
Barwy          
Data założenia 1981
Państwo  Ukraina
Adres pl. Radziecki 2
86100 Makiejewka
Stadion Stadion Bażanoweć
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Szachtar Makiejewka (ukr. Футбольний клуб «Шахтар» Макіївка, Futbolnyj Kłub "Szachtar" Makijiwka) - ukraiński klub piłkarski z siedzibą w Makiejewce, w obwodzie donieckim.

W latach 1994-1999 występował w rozgrywkach ukraińskiej Pierwszej Lihi, a w latach 1992-1994 w rozgrywkach ukraińskiej Drugiej Lihi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Chronologia nazw:

  • 1981—1995: Bażanoweć Makiejewka (ukr. «Бажановець» Макіївка)
  • 1995—2005: Szachtar Makiejewka (ukr. «Шахтар» Макіївка)


W 1981 w Makiejewce z inicjatywy Komsomołu kopalni imienia W.M. Bażanowa Spółki Produkcyjnej "Makijiwwuhilla" założono drużynę piłkarską, która reprezentowała przedsiębiorstwo. W 1981 zespół Bażanoweć Makiejewka startował w rozgrywkach II grupy mistrzostw obwodu donieckiego, zdobywając mistrzostwo i awans do I grupy. W 1982 został mistrzem obwodu donieckiego, a w 1983 w obwodowym turnieju finałowym wywalczył prawo uczestniczyć w Mistrzostwach Ukraińskiej SRR spośród zespołów amatorskich, w której z przerwami występował do 1989 roku.

Po rozpadzie ZSRR Ukraina założyła własną federację piłkarską i zaczęła prowadzić własne mistrzostwa piłkarskie. W 1992 roku z nową nazwą Bażanoweć Makiejewka zgłosił się do rozgrywek Mistrzostw Ukrainy i trafił do Przejściowej Lihi (czwarta liga), gdzie zajął pierwsze miejsce w swojej grupie. W sezonie 1992/1993 występował w Drugiej Lihi, a w następnym sezonie zajął pierwsze miejsce i zdobył awans do Pierwszej Lihi. Latem 1995 powrócił do nazwy Szachtar Makiejewka. Po zakończeniu rundy jesiennej sezonu 1998/1999 przez nieuregulowanie wpłaty do Biura PFL został ukarany ujęciem 6 punktów. W rundzie wiosennej zrezygnował z dalszych występów w Pierwszej Lidze. Klub pozbawiono statusu profesjonalnego i w rundzie wiosennej uznano porażki.

Potem jako drużyna amatorska występowała w Mistrzostwach obwodu donieckiego[1]. W zespole grali przeważnie piłkarze z oddziału Akademii Piłkarskiej Szachtara Donieck[2]. Po kilku latach, klub w końcu zniknął z mapy piłkarskiej Ukrainy.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Inne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]