Szara Sowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wa-Sha-Quon-Asin
Archibald Stansfeld Belaney
Ilustracja
Szara Sowa, portret fotografa Yousufa Karsha
Imię przy narodzeniu Archibald Stansfeld Belaney
Data i miejsce urodzenia 18 września 1888
Hastings, Wielka Brytania
Data i miejsce śmierci 13 kwietnia 1938
Prince Albert, Kanada
Przyczyna śmierci zapalenie płuc
Miejsce spoczynku Park Narodowy Prince Albert
Narodowość brytyjska
Małżeństwo Angele Egwuna,
Constance Holmes,
Anahareo (Gertrude Bernard),
Yvonne Perrier
Dzieci Agnes
Shirley Dawn (1932-1984)

Szara Sowa (ang. Grey Owl; odżibwe: Wa-Sha-Quon-Asin), właściwie Archibald Stansfeld Belaney (ur. 18 września 1888 w Hastings - zm. 13 kwietnia 1938 w Prince Albert) – kanadyjski traper i pisarz pochodzenia angielskiego, który pisał głównie o przyrodzie.

W 1906 przeniósł się do Kanady z zamiarem studiowania rolnictwa. Po krótkim pobycie w Toronto, przemieścił się do Temagami, małego miasteczka w prowincji Ontario, gdzie przybrał fałszywą tożsamość Indianina imieniem Szara Sowa (Wa-Sha-Quon-Asin). Mówił, że był synem Szkota i matki z plemienia Apaczów. W czasie I wojny światowej służył jako strzelec wyborowy we Francji. W 1925 ożenił się z Odżibwejką Anahareo (właściwie Gertrude Bernard), zwaną Pony. Mieli córkę. Między 1935 a 1937 wyjechał do Anglii reklamować swoje książki. Kiedy pojawił się w Hastings rozpoznała go ciotka i ujawniła prawdę o jego prawdziwym pochodzeniu. Zmarł na zapalenie płuc.

Do dziś nad jeziorem w Parku Prowincjonalnym Wetaskawin w Manitobie można oglądać resztki szałasu indiańskiego, który sam zbudował i gdzie wielokrotnie przebywał.

Film[edytuj | edytuj kod]

Historia Szarej Sowy posłużyła za kanwę filmu „Szara Sowa” (ang. Grey Owl) z 1999, w reż. Richarda Attenborougha. W tytułowego bohatera wcielił się Pierce Brosnan, a jako Anahareo towarzyszyła mu Annie Galipeau.

Wybrane utwory[edytuj | edytuj kod]