Szczecińska Lista Przebojów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szczecińska Lista Przebojów
Rodzaj audycji lista przebojów
Kraj produkcji Polska
Język polski
Macierzysta stacja radiowa Polskie Radio Szczecin
Autor Dariusz Gibała
Data premiery 9 czerwca 1991
Lata emisji od 1991
Strona internetowa audycji

Szczecińska Lista Przebojów (SLiP) – muzyczna audycja radiowa nadawana co tydzień, w każdy piątek od godziny 20:05 do 22:00 w Polskim Radiu Szczecin.

Założona została przez Darka Gibałę. Po raz pierwszy pojawiła się na antenie Radia Szczecin 9 czerwca 1991 roku. Od początku funkcjonuje pod skróconą nazwą SLiP.

Początkowo audycja nadawana była w niedziele (emisja godzinna), wówczas jeszcze w Programie IV Polskiego Radia

Była to druga, po liście Radia Gdańsk regionalna lista radiowa na Pomorzu. Jako jedna z pierwszych audycji w kraju zasłynęła z tzw. dżingli. Jeden z pierwszych programów w kraju, w którym w 1993 roku pojawił się zupełnie jeszcze nieznany nikomu gatunek muzyczny zwany hip-hopem. Już po pierwszej emisji zdobyła ogromną popularność.

W ciągu tygodnia redakcja SLiP-u otrzymywała setki kartek i telefonów. W 1992 roku gościem specjalnym audycji na żywo był Marek Niedźwiecki.

W 1994 roku, dyrekcja radia zaproponowała prowadzenie listy Joannie Buszko (obecnie Tyszkiewicz), która pozostała producentką i współautorką Listy Przebojów do roku 2003. Od prawie początku ze SLiP-em związany jest Marcin Gondziuk. Początkowo dostarczał informacji i ciekawostek o wykonawcach i przedstawiał w SLiP-ie skrót brytyjskiej listy przebojów, a obecnie jest – wraz z Sebastianem Roszkowskim – jednym z współprowadzących listę.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]