Szermierka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908 – szpada indywidualnie (mężczyźni)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1908
Szermierka
Szpada indywidualnie
Złoty medal Francja Gaston Alibert
Srebrny medal Francja Alexandre Lippmann
Brązowy medal Francja Eugene Olivier
Szermierka na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908
Fencing pictogram.svg
Szpada   Indywidualnie   Drużynowo
Szabla   Indywidualnie   Drużynowo

Szpada indywidualnie mężczyzn była jedną z konkurencji szermierczych na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908. Zawody odbyły się w dniach 17-24 lipca. W zawodach uczestniczyło 85 zawodników z 12 państw.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Runda 1[edytuj | edytuj kod]

W pierwszej rundzie walczono systemem każdy z każdym do pierwszego trafienia. Podwójne trafienie było zapisywane jako trafienie otrzymane na konto dwóch zawodników.

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
1 Lauritz Østrup Dania 5 1
2 Bernard Gravier Francja 4 2
Jaroslav Šourek-Tucek Czechy (kraina) 4 2
4 Eric Carlberg Szwecja 3 3
5 Pontus von Rosen Szwecja 3 4
6 Georg Stöhr Cesarstwo Niemieckie 2 5
7 Luke Fildes Wielka Brytania 2 6

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
1 Vlastimil Lada-Sázavský Czechy (kraina) 5 1
2 Charles Colignon Francja 5 2
3 Pietro Speciale Królestwo Włoch (1861–1946) 3 3
4 Herbert Sander Dania 2 4
Johan van Schreven Holandia 4 4
6 Walter Gates Związek Południowej Afryki 3 5
Fritz Jack Cesarstwo Niemieckie 2 5

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
1 Joseph Marais Francja 5 0
2 Ejnar Levison Dania 3 2
Gaston Renard Belgia 3 2
4 Johannes Adam Cesarstwo Niemieckie 1 4
John Blake Wielka Brytania 2 4
Max Dwinger Holandia 2 4

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
1 Henri-Georges Berger Francja 7 0
2 Otto Becker Dania 4 4
Hans Bergsland Norwegia 4 4
Dino Diana Królestwo Włoch (1861–1946) 4 4
Martin Holt Wielka Brytania 3 4
Vilém Tvrzský Czechy (kraina) 4 4
7 André Sarens Belgia 3 6
George van Rossem Holandia 2 6


Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
2 Otto Becker Dania 3 2
Dino Diana Królestwo Włoch (1861–1946) 3 2
Martin Holt Wielka Brytania 2 2
Vilém Tvrzský Czechy (kraina) 2 2
6 Hans Bergsland Norwegia 1 3
Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
2 Martin Holt Wielka Brytania 2 1
Vilém Tvrzský Czechy (kraina) 2 1
4 Otto Becker Dania 1 2
Dino Diana Królestwo Włoch (1861–1946) 1 2

Grupa E[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
1 Gaston Alibert Francja 7 1
2 Fernand de Montigny Belgia 5 3
Ivan Osiier Dania 5 3
4 Percival Davson Wielka Brytania 3 4
Sante Ceccherini Królestwo Włoch (1861–1946) 4 4
6 Otakar Lada Czechy (kraina) 3 5
7 Robert Krünert Cesarstwo Niemieckie 2 6
Maurits Jacob van Löben Sels Holandia 3 6

Grupa F[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
1 François Rom Belgia 4 1
2 Giulio Cagiati Królestwo Włoch (1861–1946) 4 2
Sydney Martineau Wielka Brytania 3 2
4 Henry Peyron Szwecja 3 3
5 Albert Naumann Cesarstwo Niemieckie 1 4
Bedřich Schejbal Czechy (kraina) 1 4

Grupa G[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
1 Leaf Daniell Wielka Brytania 5 1
2 Vilém Goppold von Lobsdorf Czechy (kraina) 4 2
3 Fernand Bosmans Belgia 4 3
Frédéric Dubordieu Francja 4 3
Emil Schön Cesarstwo Niemieckie 4 3
6 Dezső Földes Królestwo Węgier 1 5
7 Willem Hubert van Blijenburgh Holandia 1 6


Miejsce Zawodnik Państwo
3 Fernand Bosmans Belgia
4 Frédéric Dubordieu Francja
Emil Schön Cesarstwo Niemieckie

Grupa H[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
1 Alfred Labouchere Holandia 5 1
2 Paul Anspach Belgia 5 2
3 Ralph Chalmers Wielka Brytania 3 3
Jacques Rodocanachi Francja 3 3
5 Jacob Erkrath de Bary Cesarstwo Niemieckie 4 4
Alessandro Pirzio Biroli Królestwo Włoch (1861–1946) 3 4
7 František Šourek-Tuček[1] Czechy (kraina) 0 6


Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
3 Jacques Rodocanachi Francja 1 0
4 Ralph Chalmers Wielka Brytania 0 1

Grupa I[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
1 Robert Montgomerie Wielka Brytania 6 1
2 Gustaf Lindblom Szwecja 5 3
Giuseppe Mangiarotti Królestwo Włoch (1861–1946) 5 3
René Quenessen Francja 3 3
5 Frantz Jørgensen Dania 3 4
6 Percy Nobbs Kanada 2 6
August Petri Cesarstwo Niemieckie 2 6


Miejsce Zawodnik Państwo
2 Gustaf Lindblom Szwecja
René Quenessen Francja
4 Giuseppe Mangiarotti Włochy

Grupa J[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
1 Edgar Amphlett Wielka Brytania 4 1
Jetze Doorman Holandia 4 1
3 Eugène Olivier Francja 3 2
4 Béla Zulawszky Królestwo Węgier 2 4
Ernst Moldenhauer Cesarstwo Niemieckie 1 4
Pietro Sarzano Królestwo Włoch (1861–1946) 2 4

Grupa K[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
1 Marcelo Bertinetti Królestwo Włoch (1861–1946) 3 1
2 Cecil Haig Wielka Brytania 2 2
Pierre le Blon Belgia 3 2
Simon Okker Holandia 3 2
5 Georg Branting Szwecja 0 4


Miejsce Zawodnik Państwo
2 Pierre le Blon Belgia
3 Cecil Haig Wielka Brytania
4 Simon Okker Holandia

Grupa L[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
1 Alexandre Lippmann Francja 4 1
François Stuyck Belgia 5 1
3 Riccardo Nowak Królestwo Włoch (1861–1946) 3 2
4 Birger Cnattingius Szwecja 1 4
Edgar Seligman Wielka Brytania 2 4
6 Gösta Olson Szwecja 1 5

Grupa M[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
1 Jean Stern Francja 4 1
2 Henry Davids Wielka Brytania 2 2
Marcel van Langenhove Belgia 2 2
4 Julius Lichtenfels Cesarstwo Niemieckie 2 3
Tóth Péter Węgry 1 3

Runda 2[edytuj | edytuj kod]

Zawodników podzielono na 7 grup pięcioosobowych i jedną czteroosobową. Dwóch najlepszych zawodników awansowało do półfinału.

Grupa 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
1 Pierre le Blon Belgia 4 1
2 Jetze Doorman Holandia 2 2
Jean Stern Francja 4 2
4 François Stuyck Belgia 1 3
5 Ejnar Levison Dania 1 4


Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
2 Jean Stern Francja 1 0
3 Jetze Doorman Holandia 0 1

Grupa 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
1 Lauritz Østrup Dania 3 1
2 Ivan Osiier Dania 2 2
Gaston Renard Belgia 2 2
Jacques Rodocanachi Francja 2 2
5 Edgar Amphlett Wielka Brytania 1 3


Miejsce Zawodnik Państwo
2 Gaston Renard Belgia
3 Ivan Osiier Dania
Jacques Rodocanachi Francja

Grupa 3[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
1 Gaston Alibert Francja 4 0
2 Henri-Georges Berger Francja 3 2
Vilém Goppold von Lobsdorf Czechy (kraina) 2 2
4 Pietro Speciale Królestwo Włoch (1861–1946) 1 3
5 Henry Davids Wielka Brytania 1 4


Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
2 Henri-Georges Berger Francja 1 0
3 Vilém Goppold von Lobsdorf Czechy (kraina) 0 1

Grupa 4[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
1 Martin Holt Wielka Brytania 3 1
2 Bernard Gravier Francja 2 2
Robert Montgomerie Wielka Brytania 2 2
Vilém Tvrzský Czechy (kraina) 2 2
5 Joseph Marais Francja 1 3


Miejsce Zawodnik Państwo
2 Robert Montgomerie Wielka Brytania
3 Bernard Gravier Francja
Vilém Tvrzský Czechy (kraina)

Grupa 5[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
1 Gustaf Lindblom Szwecja 3 1
Alexandre Lippmann Francja 4 1
3 Leaf Daniell Wielka Brytania 3 2
4 Marcelo Bertinetti Królestwo Włoch (1861–1946) 1 3
5 Vlastimil Lada-Sázavský Czechy (kraina) 0 4

Grupa 6[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
1 François Rom Belgia 3 1
2 Fernand Bosmans Belgia 4 2
3 Charles Colignon Francja 1 3
Marcel van Langenhove Belgia 2 3
Riccardo Nowak Królestwo Włoch (1861–1946) 2 3

Grupa 7[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
1 Paul Anspach Belgia 3 1
2 Alfred Labouchere Holandia 2 2
Sydney Martineau Wielka Brytania 2 2
Fernand de Montigny Belgia 2 2
5 Jaroslav Šourek-Tucek Czechy (kraina) 1 3


Miejsce Zawodnik Państwo
2 Alfred Labouchere Holandia
3 Sydney Martineau Wielka Brytania
Fernand de Montigny Belgia

Grupa 8[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
1 Cecil Haig Wielka Brytania 2 1
Eugène Olivier Francja 2 1
3 Giulio Cagiati Królestwo Włoch (1861–1946) 1 2
René Quenessen Francja 1 2

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

W każdym półfinale walczyło 8 zawodników. 4 awansowało do finału.

Półfinał 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
1 Gaston Alibert Francja 7 2
2 Cecil Haig Wielka Brytania 4 3
Alfred Labouchere Holandia 4 3
4 Robert Montgomerie Wielka Brytania 3 4
5 Henri-Georges Berger Francja 4 5
Gaston Renard Belgia 3 5
François Rom Belgia 5 5
8 Fernand Bosmans Belgia 4 7

Półfinał 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
1 Paul Anspach Belgia 5 2
2 Martin Holt Wielka Brytania 4 3
3 Alexandre Lippmann Francja 5 4
Eugène Olivier Francja 5 4
Jean Stern Francja 3 4
6 Gustaf Lindblom Szwecja 4 5
Lauritz Østrup Dania 5 5
8 Pierre le Blon Belgia 2 6
Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
3 Alexandre Lippmann Francja 2 0
4 Eugène Olivier Francja 1 1
5 Jean Stern Francja 0 2

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
1 Gaston Alibert Francja 7 2
2 Alexandre Lippmann Francja 5 3
Robert Montgomerie Wielka Brytania 6 3
Eugène Olivier Francja 4 3
5 Paul Anspach Belgia 2 5
Cecil Haig Wielka Brytania 2 5
Alfred Labouchere Holandia 2 5
8 Martin Holt Wielka Brytania 2 6
Miejsce Zawodnik Państwo Trafień Otrzymane
2 Alexandre Lippmann Francja 2 0
3 Eugène Olivier Francja 1 1
4 Robert Montgomerie Wielka Brytania 0 2

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]