Szermierka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912 – floret indywidualnie mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Olympic rings without rims.svg
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1912

Fencing pictogram.svg Szermierka
Floret indywidualnie mężczyzn
Złoty medal Królestwo Włoch (1861–1946) Nedo Nadi
Srebrny medal Królestwo Włoch (1861–1946) Pietro Speciale
Brązowy medal Cesarstwo Austrii Richard Verderber
Szermierka na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912
Fencing pictogram.svg
Floret
indywidualnie mężczyźni
Szpada
indywidualnie mężczyźni
drużynowo mężczyźni
Szabla
indywidualnie mężczyźni
drużynowo mężczyźni
Nedo Nadi - zdobywca złotego medalu.

Indywidualny turniej florecistów był jedną z pięciu konkurencji szermierskich rozgrywanych podczas V Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sztokholmie w 1912 roku. Zawody odbyły się w dniach 6–8 lipca 1912 r. w Östermalm Sporting Grounds. Złoty medal zdobył Włoch Nedo Nadi.

Turniej obył się bez udziału najlepszych szpadzistów z Francji, którzy zbojkotowali turniej florecistów jak wszystkie konkurencje w tej dyscyplinie. Z racji tego, że w tym czasie na planszach dominowali zawodnicy francuscy i włoscy, ci drudzy byli zdecydowanymi faworytami.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Pole A
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Belgia Léon Tom 0 Q
2 Czechy (kraina) Vilém Tvrzský 1 Q
3 Królestwo Węgier Dezső Földes 2 Q
4 Imperium Rosyjskie Dmitrij Kniażewicz 3
Cesarstwo Austrii Andreas Suttner 3
Pole B
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Belgia Marcel Berré 0 Q
2 Stany Zjednoczone Marc Larimer 2 Q
Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Edgar Amphlett 2 Q
4 Cesarstwo Niemieckie Johannes Adam 3
Imperium Rosyjskie Feliks Leparskij 3
Pole C
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Gordon Alexander 1 Q
Stany Zjednoczone Albertson van zo Post 1 Q
3 Czechy (kraina) Josef Pfeiffer 2 Q
4 Królestwo Węgier Bertalan Dunay 2
5 Imperium Rosyjskie Paweł Gurowskij 4
Pole D
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Królestwo Włoch (1861–1946) Nedo Nadi 0 Q
2 Królestwo Węgier Zoltán Schenker 1 Q
3 Stany Zjednoczone Scott Breckenridge 3 Q
4 Czechy (kraina) Miloš Klika 3
5 Związek Południowej Afryki Walter Gates 4
Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Percival Davson 4
7 Cesarstwo Niemieckie Julius Thomson 6
Pole E
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Cesarstwo Niemieckie Julius Lichtenfels 1 Q
2 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Arthur Fagan 2 Q
3 Dania Jens Berthelsen 3 Q
4 Stany Zjednoczone Graeme Hammond 3
Belgia Gaston Salmon 3
6 Szwecja Gustaf Armgarth 4
7 Imperium Rosyjskie Władimir Kejser 5
Pole F
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Królestwo Włoch (1861–1946) Francesco Pietrasanta 0 Q
2 Belgia Orphile de Montigny 1 Q
3 Grecja Sotirios Notaris 2 Q
4 Norwegia Lars Aas 4
Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Ernest Stenson-Cooke 4
Stany Zjednoczone John MacLaughlin 4
7 Imperium Rosyjskie Nikołaj Goredeckij 6
Pole G
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Stany Zjednoczone Sherman Hall 1 Q
Belgia Victor Willems 1 Q
3 Królestwo Włoch (1861–1946) Pietro Speciale 2 Q
4 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Sydney Martineau 3
Imperium Rosyjskie Aleksandr Mordowin 3
6 Dania Hans Olsen 4
Szwecja Carl Personne 4
Pole H
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Stany Zjednoczone Harold Raynor 0 Q
2 Królestwo Węgier Béla Zulawszky 1 Q
3 Cesarstwo Niemieckie Adolf Davids 2 Q
4 Szwecja Nils Grönvall 3
5 Imperium Rosyjskie Władimir Samojłow 4
Pole I
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Królestwo Węgier Béla Békessy 1 Q
Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Edgar Seligman 1 Q
3 Cesarstwo Niemieckie Wilhelm Löffler 2 Q
4 Czechy (kraina) Josef Javůrek 3
5 Cesarstwo Austrii Franz Dereani 4
6 Stany Zjednoczone John Gignoux 5
Pole J
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Dania Einar Levison 0 Q
2 Królestwo Węgier Pál Pajzs 1 Q
3 Cesarstwo Niemieckie Hermann Plaskuda 2 Q
4 Cesarstwo Austrii Josef Puhm 3
Stany Zjednoczone William Bowman 3
6 Czechy (kraina) Zdeněk Vávra 5
Pole K
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Dania Ivan Osiier 0 Q
2 Szwecja Axel Jöhncke 2 Q
3 Cesarstwo Austrii Friedrich Golling 2 Q
4 Imperium Rosyjskie Gawrił Bertrain 2
Pole L
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Królestwo Włoch (1861–1946) Edoardo Alaimo 0 Q
2 Królestwo Węgier Péter Tóth 1 Q
3 Czechy (kraina) Vilém Goppold Jr. 2 Q
4 Stany Zjednoczone Alfred Sauer 3
5 Cesarstwo Niemieckie Albert Naumann 4
Imperium Rosyjskie Władimir de Sarnawskij 4
Pole M
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Belgia Paul Anspach 0 Q
2 Szwecja Carl Hjorth 1 Q
Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Robert Montgomerie 1 Q
4 Dania Oluf Berntsen 3
Imperium Rosyjskie Leonid Martuczew 3
6 Norwegia Christopher von Tangen 5
Cesarstwo Austrii Reinhold Trampler 5
Pole N
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Belgia Henri Anspach 1 Q
Norwegia Bjarne Eriksen 1 Q
Cesarstwo Austrii Richard Verderber 1 Q
4 Holandia Adrianus de Jong 3
5 Imperium Rosyjskie Anatolij Żakowlew 4
Sułtanat Egiptu Ahmed Mohamed Hassanein
Pole O
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Królestwo Węgier László Berti 1 Q
Belgia Jacques Ochs 1 Q
3 Dania Lauritz Østrup 2 Q
4 Cesarstwo Niemieckie Heinrich Ziegler 2
5 Cesarstwo Austrii Rudolf Cvetko 3
6 Czechy (kraina) František Kříž 5
Pole P
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Królestwo Włoch (1861–1946) Fernando Cavallini 1 Q
Belgia Robert Hennet 1 Q
Cesarstwo Niemieckie Emil Schön 1 Q
4 Stany Zjednoczone George Breed 3
5 Imperium Rosyjskie Leonid Griniow 4
6 Szwecja Gunnar Böös 5

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Pole A
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Królestwo Węgier Zoltán Schenker 0 Q
2 Królestwo Włoch (1861–1946) Nedo Nadi 1 Q
3 Cesarstwo Niemieckie Julius Lichtenfels 1 Q
4 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Gordon Alexander 3
5 Stany Zjednoczone Marc Larimer 4
Belgia Léon Tom 4
Pole B
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Królestwo Węgier Béla Zulawszky 0 Q
2 Czechy (kraina) Vilém Tvrzský 1 Q
3 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Edgar Amphlett 2 Q
4 Dania Jens Berthelsen 3
5 Królestwo Włoch (1861–1946) Francesco Pietrasanta 4
Stany Zjednoczone Albertson van zo Post Nie wystartował
Pole C
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Królestwo Włoch (1861–1946) Pietro Speciale 0 Q
2 Królestwo Węgier Dezső Földes 1 Q
Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Edgar Seligman 1 Q
4 Belgia Marcel Berré 3
Stany Zjednoczone Scott Breckinridge 3
6 Czechy (kraina) Josef Pfeiffer 5
Pole D
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Królestwo Włoch (1861–1946) Edoardo Alaimo 0 Q
Królestwo Węgier Béla Békessy 0 Q
3 Stany Zjednoczone Sherman Hall 1 Q
4 Cesarstwo Niemieckie Adolf Davids 3
Szwecja Axel Jöhncke 3
Belgia Orphile de Montigny 3
Pole E
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Dania Ivan Osiier 1 Q
Królestwo Węgier Péter Tóth 1 Q
Belgia Victor Willems 1 Q
4 Cesarstwo Niemieckie Wilhelm Löffler 3
Grecja Sotirios Notaris 3
6 Stany Zjednoczone Harold Rayner 4
Pole F
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Belgia Henri Anspach 1 Q
Królestwo Włoch (1861–1946) Fernando Cavallini 1 Q
3 Królestwo Węgier Pál Pajzs 2 Q
4 Szwecja Carl Hjorth 3
5 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Arthur Fagan 4
Cesarstwo Austrii Friedrich Golling 4
Pole G
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Belgia Robert Hennet 1 Q
2 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Robert Montgomerie 2 Q
3 Cesarstwo Austrii Richard Verderber 2 Q
4 Czechy (kraina) Vilém Goppold Jr. 3
Dania Lauritz Østrup 3
6 Cesarstwo Niemieckie Hermann Plaskuda 4
Pole H
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Królestwo Węgier Lázsló Berty 1 Q
2 Belgia Paul Anspach 2 Q
3 Cesarstwo Niemieckie Emil Schön 3 Q
4 Norwegia Bjarne Eriksen 3
Dania Einar Levison 3
Belgia Jacques Ochs 3

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Pole A
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Królestwo Włoch (1861–1946) Edoardo Alaimo 1 Q
Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Edgar Seligman 1 Q
3 Królestwo Węgier Pál Pajzs 2
Królestwo Węgier Zoltán Schenker 2
5 Belgia Robert Hennet 3
6 Czechy (kraina) Vilém Tvrzský 4
Pole B
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Królestwo Włoch (1861–1946) Nedo Nadi 0 Q
2 Królestwo Węgier Béla Békessy 1 Q
3 Belgia Paul Anspach 2
Cesarstwo Niemieckie Emil Schön 2
5 Dania Ivan Osiier
Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Edgar Amphlett Nie ukończył
Pole C
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Królestwo Włoch (1861–1946) Pietro Speciale 0 Q
2 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Robert Montgomerie 2 Q
3 Królestwo Węgier Péter Tóth 2
4 Belgia Henri Anspach 3
Cesarstwo Niemieckie Julius Lichtenfels 3
Królestwo Węgier Béla Zulawszky 3
Pole D
Miejsce Szermierz Przegrane Kwal.
1 Cesarstwo Austrii Richard Verderber 0 Q
Królestwo Węgier László Berti 0 Q
3 Stany Zjednoczone Sherman Hall 2
Belgia Victor Willems 3
Królestwo Włoch (1861–1946) Fernando Cavallini Nie ukończył
Królestwo Węgier Desző Földes Nie ukończył

Finał[edytuj | edytuj kod]

Finał
Miejsce Szermierz Wygrane Przegrane Trafienia Trafienia
przeciwników
Gold medal.svg Królestwo Włoch (1861–1946) Nedo Nadi 7 0 35 8
Silver medal.svg Królestwo Włoch (1861–1946) Pietro Speciale 5 2 29 24
Bronze medal.svg Cesarstwo Austrii Richard Verderber 4 3 27 25
4 Królestwo Węgier László Berti 4 3 23 25
5 Królestwo Włoch (1861–1946) Edoardo Alaimo 4 3 27 26
6 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Edgar Seligman 3 4 23 29
7 Królestwo Węgier Béla Békessy 1 6 20 34
8 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Robert Montgomerie 0 7 22 35

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]