Szermierka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912 – szabla indywidualnie mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Olympic rings without rims.svg
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1912

Fencing pictogram.svg Szermierka
Szabla indywidualnie mężczyzn
Złoty medal Królestwo Węgier Jenő Fuchs
Srebrny medal Królestwo Węgier Béla Békessy
Brązowy medal Królestwo Węgier Ervin Mészáros
Szermierka na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912
Fencing pictogram.svg
Floret
indywidualnie mężczyźni
Szpada
indywidualnie mężczyźni
drużynowo mężczyźni
Szabla
indywidualnie mężczyźni
drużynowo mężczyźni

Indywidualny turniej szablistów był jedną z pięciu konkurencji szermierskich rozgrywanych podczas V Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sztokholmie w 1912 roku. Zawody odbyły się w dniach 16–18 lipca 1912 r. w Östermalm Sporting Grounds. Złoty medal zdobył Węgier Jenő Fuchs.

Cztery lata wcześniej, podczas IV Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie, rozpoczęła się dominacja zawodników węgierskich w światowej szabli. W Sztokholmie Węgrzy pod wodzą Fuchsa przyjechali w roli faworytów. Całkowicie zdominowali turniej indywidualny wprowadzając siedmiu zawodników do ośmioosobowego finału.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Pole A
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Królestwo Włoch (1861–1946) Giovanni Benfratello 3 Q
2 Królestwo Węgier Lajos Werkner 2 Q
3 Imperium Rosyjskie Władimir Danicz 1 Q
4 Szwecja Gustaf Armgarth 0
Pole B
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Cesarstwo Niemieckie Julius Lichtenfels 3 Q
Królestwo Węgier Béla Zulawszky 3 Q
3 Imperium Rosyjskie Władimir Andriejew 2 Q
4 Cesarstwo Austrii Friedrich Golling 2
5 Szwecja Helge Werner 0
Pole C
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Cesarstwo Austrii Karl Münich 3 Q
2 Cesarstwo Niemieckie Hans Thomson 2 Q
3 Dania Jens Berthelsen 1 Q
4 Imperium Rosyjskie Boris Niepokupnoj 0
Pole D
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Królestwo Włoch (1861–1946) Edoardo Alaimo 4 Q
2 Dania Oluf Bertnsen 2 Q
Cesarstwo Austrii Albert Bogen 2 Q
4 Czechy (kraina) Zdeněk Bárta 1
Imperium Rosyjskie Aleksandr Szkylew 1
Pole E
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Charles Vanderbyl 3 Q
2 Czechy (kraina) Josef Javůrek 3 Q
3 Cesarstwo Austrii Josef Puhm 2 Q
4 Szwecja Carl-Gustaf Klerck 1
Imperium Rosyjskie Georgij Zakiricz 1
Pole F
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Dania Einar Levison 3 Q
2 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Alfred Ridley-Martin 2 Q
3 Imperium Rosyjskie Anatolij Timofiejew 1 Q
4 Holandia Johannes Kolling 0
Pole G
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Królestwo Węgier Béla Békessy 3 Q
2 Cesarstwo Austrii Franz Dereani 1 Q
3 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii William Marsh 1 Q
4 Imperium Rosyjskie Konstantin Waterkampf 1
Pole H
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Holandia Hendrik de Iongh 3 Q
Królestwo Węgier Péter Tóth 3 Q
3 Szwecja Sven Nordenström 2 Q
4 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Douglas Godfree 1
Imperium Rosyjskie Aleksandr Mordowin 1
Pole I
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Imperium Rosyjskie Nikołaj Kuzniecow Q
Królestwo Węgier Ervin Mészáros Q
Cesarstwo Niemieckie Georg Stöhr Q
Pole J
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Królestwo Węgier Jenő Fuchs Q
Imperium Rosyjskie Apollon Guiber von Greifenfels Q
Szwecja Carl Personne Q
Pole K
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Imperium Rosyjskie Boris Arsenjew Q
Królestwo Węgier Bertalan Dunay Q
Cesarstwo Austrii Ernest zu Hohenlohe Q
Pole L
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Królestwo Węgier Zoltán Schenker 3 Q
2 Cesarstwo Niemieckie Friedrich Schwarz 2 Q
3 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Harry Butterworth 1 Q
4 Imperium Rosyjskie Paweł Fiłatow 1
Pole M
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Królestwo Włoch (1861–1946) Francesco Pietrasanta 3 Q
2 Królestwo Węgier Pál Pajzs 1 Q
3 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Alfred Syson 1 Q
4 Związek Południowej Afryki Walter Gates 1
Pole N
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Królestwo Węgier Oszkár Gerde 3 Q
2 Królestwo Włoch (1861–1946) Nedo Nadi 2 Q
3 Stany Zjednoczone Albertson van zo Post 1 Q
4 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Archibald Corble 0
Pole O
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Królestwo Węgier Dezső Földes Q
Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Alfred Keene Q
Stany Zjednoczone Alfred Sauer Q
Pole P
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Królestwo Węgier László Berti 3 Q
2 Królestwo Włoch (1861–1946) Aristide Pontanani 2 Q
3 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Edward Brookfield 1 Q
4 Szwecja Gunnar Lindholm 0

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Pole A
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Królestwo Węgier László Berti 0 Q
2 Królestwo Węgier Bertalan Dunay 1 Q
3 Imperium Rosyjskie Władimir Andriejew 2 Q
4 Królestwo Włoch (1861–1946) Giovanni Benfratello 3
5 Dania Einar Levison 4
Cesarstwo Niemieckie Georg Stöhr 4
Pole B
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Królestwo Węgier Lajos Werkner 0 Q
2 Królestwo Węgier Oszkár Gerde 1 Q
3 Imperium Rosyjskie Anatolij Timofiejew 2 Q
4 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Harry Butterworth 3
Stany Zjednoczone Alfred Sauer 3
Cesarstwo Austrii Albert Bogen Nie wystartował
Pole C
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Królestwo Węgier Ervin Mészáros 0 Q
2 Cesarstwo Niemieckie Friedrich Schwarz 1 Q
3 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii William Marsh 2 Q
4 Cesarstwo Austrii Ernest zu Hohenlohe 3
Królestwo Włoch (1861–1946) Edoardo Alaimo Nie wystartował
Imperium Rosyjskie Władimir Danicz Nie wystartował
Pole D
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Królestwo Węgier Béla Békessy 1 Q
Królestwo Węgier Dezső Földes 1 Q
3 Dania Oluf Berntsen 2 Q
4 Imperium Rosyjskie Nikołaj Kuzniecow 3
Królestwo Włoch (1861–1946) Aristide Pontenani 3
Cesarstwo Austrii Karl Münich Nie wystartował
Pole E
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Królestwo Węgier Zoltán Schenker 1 Q
2 Imperium Rosyjskie Apollon Guiber von Greifenfels 2 Q
Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Charles Vanderbyl 2 Q
4 Cesarstwo Niemieckie Hans Thomson 2
5 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Edward Brookfield 3
Cesarstwo Austrii Franz Dereani Nie wystartował
Pole F
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Królestwo Węgier Jenő Fuchs 0 Q
Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Alfred Syson 0 Q
3 Imperium Rosyjskie Boris Arsenjew 2 Q
4 Dania Jens Berthelsen 3
Holandia Hendrik de Iongh Nie wystartował
Czechy (kraina) Josef Javůrek Nie wystartował
Pole G
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Królestwo Włoch (1861–1946) Nedo Nadi 1 Q
Królestwo Węgier Pál Pajzs 1 Q
3 Królestwo Węgier Béla Zulawszky 2 Q
4 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Alfred Keene 2
5 Szwecja Sven Nordenström 4
Cesarstwo Austrii Josef Puhm Nie wystartował
Pole H
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Królestwo Węgier Péter Tóth 0 Q
2 Cesarstwo Niemieckie Julius Lichtenels 1 Q
Szwecja Carl Personne 1 Q
4 Królestwo Włoch (1861–1946) Francesco Pietrasanta 1
5 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Alfred Ridley-Martin 4
Stany Zjednoczone Albertson van zo Post Nie wystartował

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Pole A
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Królestwo Węgier Béla Békessy 4 Q
2 Królestwo Włoch (1861–1946) Nedo Nadi 3 Q
3 Królestwo Węgier Béla Zulawszky 2
4 Królestwo Węgier Bertalan Dunay 1
5 Cesarstwo Niemieckie Friedrich Schwarz 0
Imperium Rosyjskie Anatolij Timofiejew Nie wystartował
Pole B
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Królestwo Węgier Péter Tóth 2 Q
2 Królestwo Węgier Jenő Fuchs 1 Q
3 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Alfred Syson 0
Imperium Rosyjskie Władimir Andriejew Nie wystartował
Królestwo Węgier Oszkár Gerde Nie wystartował
Cesarstwo Niemieckie Julius Lichtenfels Nie wystartował
Pole C
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Królestwo Węgier Ervin Mészáros 5 Q
2 Królestwo Węgier Desző Földes 4 Q
3 Królestwo Węgier Pál Pajzs 3
4 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Charles Vanderbyl 2
5 Imperium Rosyjskie Boris Arsenjew 1
6 Szwecja Carl Personne 0
Pole D
Miejsce Szermierz Wygrane Kwal.
1 Królestwo Węgier Lajos Werkner 5 Q
2 Królestwo Węgier Zoltán Schenker 4 Q
3 Królestwo Węgier László Berti 3
4 Imperium Rosyjskie Apollon Guiber von Greifenfels 2
5 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii William Marsh 1
6 Dania Oluf Berntsen 0

Finał[edytuj | edytuj kod]

Finał
Miejsce Szermierz Wygrane Przegrane Trafienia Trafienia
przeciwnika
Gold medal.svg Królestwo Węgier Jenő Fuchs 6 1 18 10
Silver medal.svg Królestwo Węgier Béla Békessy 5 2 17 11
Bronze medal.svg Królestwo Węgier Ervin Mészáros 5 2 17 12
4 Królestwo Węgier Zoltán Schenker 4 3 17 13
5 Królestwo Włoch (1861–1946) Nedo Nadi 4 3 16 17
6 Królestwo Węgier Péter Tóth 2 5 12 17
7 Królestwo Węgier Lajos Werkner 1 6 13 19
8 Królestwo Węgier Dezső Földes 1 6 9 20

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]