Szeroki Żleb (Dolina Miętusia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szeroki Żleborograficznie lewa odnoga Doliny Miętusiej w polskich Tatrach Zachodnich. Jest to wąska dolinka wcinająca się w północne stoki Upłaziańskiej Kopki (1460 m). Ma wylot na wysokości 1015 m n.p.m., mniej więcej na wprost wylotu Gronikowskiego Żlebu. Początkowo biegnie w południowo-wschodnim kierunku, potem zakręca w kierunku południowym i dochodzi do wysokości ok. 1350 m. Jest całkowicie zalesiona. U jej wylotu wypływają źródła zasilające Miętusi Potok, powyżej nich dnem dolinki woda płynie tylko okresowo[1].

Szerokim Żlebem nie prowadzi żaden szlak turystyczny, jedynie czarny szlak (Ścieżka nad Reglami) przechodzi tuż nad jego wylotem. Dawniej Szerokim Żlebem prowadziła ścieżka, obecnie wyraźna tylko w dolnej części, górą już całkowicie zanikła. Jeszcze niedawno Szeroki Żleb był dla narciarzy najpraktyczniejszym sposobem zjechania z Ciemniaka do Doliny Kościeliskiej, obecnie jeszcze jest to możliwe, jednak las coraz bardziej zarasta dno dolinki. Władysław Cywiński w swoim szczegółowym przewodniku Tatry pisze, że oba żleby (Szeroki i Krowi Żleb) „są odwiedzane tylko przez legalnych i nielegalnych zbieraczy runa leśnego[2].

W Tatrach jest wiele żlebów i dolin o nazwie Szeroki Żleb.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tatry polskie. Mapa turystyczna 1:20 000. Piwniczna: Agencja Wyd. „WiT” s.c., 2006. ISBN 83-89580-00-4.
  2. Władysław Cywiński: Czerwone Wierchy, część zachodnia. Przewodnik szczegółowy, tom 3. Poronin: Wyd. Górskie, 1996. ISBN 83-7104-011-3.