Szkoła Oficerów Akka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szkoła Oficerów Akka
‏בית הספר לקציני ים עכו‎
The Naval Officers School of Acre
Ilustracja
Brama wjazdowa na teren szkoły
Data założenia 1938
Państwo  Izrael
Adres Akka
HaSapanim Street 7
Liczba studentów 450
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Szkoła Oficerów Akka
Szkoła Oficerów Akka
Ziemia32°55′19″N 35°04′34″E/32,921944 35,076111
Strona internetowa

Szkoła Oficerów Akka (hebr. בית הספר לקציני ים עכו; ang. The Naval Officers School of Acre) – liceum zawodowe kształcące młodzież dla potrzeb Izraelskiego Korpusu Morskiego i izraelskiej floty handlowej. Uczelnia jest położona w mieście Akka na północy Izraela.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Szkoła została założona 18 października 1938 roku w Hajfie, pod nazwą Hebrajska Szkoła Morska Technion w Hajfie (hebr. בית הספר הימי על יד הטכניון העברי בחיפה). Celem jej powstania było kształcenie młodzieży dla potrzeb rozwoju rybactwa w Brytyjskim Mandacie Palestyny i wspierania aliji. W proces kształtowania szkoły zaangażowana była Agencja Żydowska, Technion i młodzieżowe stowarzyszenie marynistyczne z Hajfy. Szkoła była położona w stoczni Hadar, a lekcje żeglarstwa odbywały się w Porcie Hajfa. W 1952 roku szkoła otrzymała swój obecny oficjalny status, a w 1954 roku przeniosła się do Akki przyjmując obecną nazwę.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Szkoła kształci chłopców i dziewczęta umożliwiając im zdobycie egzaminu maturalnego oraz rozwijając ich umiejętności marynistyczne. Szkoła posiada własny akademik. Wszyscy kadeci, którzy zdadzą egzamin maturalny, mogą przystępować do zdawania egzaminu zawodowego – systemy morskie, elektronika lub nauka o morzu. Osoby zainteresowane mogą kontynuować naukę w rocznej lub dwuletniej szkole technicznej i uzyskać dyplom technika lub inżyniera. Szkoła przygotowuje młodzież do objęcia funkcji oficerów w marynarce wojennej i handlowej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. O nas (hebr.). W: The Naval Officers School of Acre [on-line]. [dostęp 2013-01-21].