Szopczański Potok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wąwóz Szopczański którym spływa Szopczański Potok. Z lewej strony Podskalnia Góra, z prawej Trzy Korony

Szopczański Potok – potok spływający z południowych stoków Pienin pomiędzy Podskalnią Górą należącą do Pienin Czorsztyńskich, a Trzema Koronami w Masywie Trzech Koron; jego głęboka dolina stanowi naturalną granicę między tymi regionami. Potok ma swoje źródła pod Przełęczą Szopka, na wysokości około 700–740 m n.p.m. w dwóch bocznych odgałęzieniach Wąwozu Szopczańskiego: prawobocznym wąwozie Za Kocioł i lewobocznej dolince Pod Kopą. Wypływające z nich niewielkie cieki łączą się przy Rojowej Skale w potok spływający dnem głębokiego i ciasnego Wąwozu Szopczańskiego, a następnie przez Podłaźce na Rówień (Równię) w Sromowcach Niżnych, gdzie uchodzi do Macelowego Potoku.

Dno potoku w niektórych miejscach często jest suche i woda pojawia się w nim dopiero po większych opadach, poza tym ginie w szczelinowatym wapiennym podłożu zawalonym gruzowiskiem kamieni i piargów. Górna część potoku, do wylotu Szopczańskiego Wąwozu i tablicy informacyjnej, to chronione tereny Pienińskiego Parku Narodowego. Wzdłuż znacznej części potoku prowadzi żółty szlak turystyczny, zielony zaś w Podłaźcach przekracza go.

Szlak turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny żółty – żółty ze Sromowiec Niżnych obok schroniska PTTK "Trzy Korony" przez Szopczański Wąwóz na Przełęcz Szopka. W górę 1:15 h, z powrotem 1:05 h.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Józef Nyka: Pieniny. Przewodnik. Wyd. IX. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006. ISBN 83-915859-4-8.
  2. Pieniny. Mapa turystyczna 1:25 000. Piwniczna: Agencja Wydawnicza „WiT” s.c. ISBN 978-83-907671-3-9.