Tōkyō Babylon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tōkyō Babylon
jap. 東京BABYLON
(Tōkyō Babylon)
Gatunekfantasy, shōnen-ai
Manga
AutorClamp
WydawcaShinshokan
Odbiorcyshōjo
Drukowana wGekkan Wings
Wydawana19901993
Liczba tomów7
OVA
ReżyserKōichi Chigira
StudioAnimate Film
Liczba odcinków2
Data wydania1992
Film live action
Tokyo Babylon 1999
Wydany1993

Tōkyō Babylon (jap. 東京 BABYLON)manga stworzona przez grupę Clamp. W 1991 roku na jej podstawie stworzono dwuodcinkowe OVA. Powstał także film live-action pod tytułem Tokyo Babylon 1999.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Głównymi bohaterami są onmyouji Subaru Sumeragi, jego siostra bliźniaczka Hokuto Sumeragi i lekarz weterynarii Seishirou Sakurazuka. Fabuła dotyczy Subaru i Hokuto, którzy chronią Tokio przed duchami, które muszą wypędzać. Subtelnie im pomaga w tym Seishirou. Dotyczy ona również miłości Seishirou do Subaru i tegoż uczucia rozwoju.

Główne postacie[edytuj | edytuj kod]

  • Subaru Sumeragi (jap. 皇昴流 Sumeragi Subaru):

bardzo utalentowany onmyouji (określany również jako mag yin-yang lub duchowe medium) i 13. Przywódca klanu Sumeragi. Raczej nieśmiały, ale za to niezwykle dobroduszny. Nieustannie nosi rękawiczki, powód tego zna tylko jego babka. Być może przyczyna tkwi w jego mrocznym dzieciństwie. Ma siostrę bliźniaczkę Hokuto, Seishirou jest jego przyjacielem.

  • Hokuto Sumeragi (jap. 皇北都 Sumeragi Hokuto):

ekstrawagancka siostra-bliźniaczka Subaru. Jego kompletna przeciwność: porywcza, zuchwała i impulsywna. Mimo że nie posiada tak silnych mocy duchowych jak jej brat, posiada parę unikalnych zaklęć. Zawsze kieruje się dobrem Subaru. To ona tworzy wdzianka, w które się ubierają się oboje.

  • Seishirō Sakurazuka (jap. 桜塚星史郎 Sakurazuka Seishirō):

pracuje jako przyjazny weterynarz, któremu często zdarza się wpaść na Subaru. Jednakże naprawdę pełni on funkcję aktualnego Sakurazukamori: zabójcy, który używa onmyoujutsu (technika yin-yang) do zabijania. Swoimi ofiarami karmi demoniczne drzewo wiśniowe, którego białe kwiaty zabarwiają się na różowo pod wpływem krwi z ciał pod nim zakopanych. Seishirou kocha Subaru, więc pytaniem teraz jest jak Subaru zareaguje, gdy się o tym dowie.

Crossover[edytuj | edytuj kod]

Postacie z Tokyo Babylon odgrywają dosyć ważne role także w innych pracach grupy Clamp, jak X i Tsubasa Reservoir Chronicle. Subaru w historii X jest Smokiem Nieba, a w Tsubasa Reservoir Chronicle jest bliźniaczym wampirem Kamui, którzy wędrują poprzez wymiary.

Hokuto w X pojawia się we wspomnieniach z przeszłości Subaru, Seishirou i Kakyou Kuzuki.

Seishirō także pojawia się w X jako Smok Ziemi, jak i w Tsubasa Reservoir Chronicle jako łowca wampirów podróżujący pomiędzy wymiarami.

Filmy OVA[edytuj | edytuj kod]

OVA zawierają podobne niezależne historie, jakie są przedstawione w mandze. Drugie OVA zawiera wskazówki na temat ogólnie snutej intrygi. Określając czas wydarzeń filmu, dzieje się on przed zakończeniem historii przedstawionej w mandze i przez rozpoczęciem wydarzeń w X.

Live Action[edytuj | edytuj kod]

Tokyo Babylon 1999 to film live-action, który jest adaptacją mangi Tokyo Babylon. Często jest mylony z adaptacją do anime, ponieważ obie zostały wydane w Japonii w 1993 roku.

W rolę Subaru Sumeragi wcielił się Tonesaku Toshihide, a rolę Seishirou Sakurazuki odegrał Shihoudou Wataru. Reżyserem jest Joji Ida, a za muzykę odpowiada Kuniaki Haishima. Pomimo tytułu, akcja nie rozgrywa się w 1999 roku ani nie ma nic wspólnego z X. Jednakże historia ma być ciągiem dalszym mangi i rozgrywa się w 5 lat po jej zakończeniu.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Fabuła nawiązuje do historii zwanej "Call.A" przedstawionej w trzecim tomie mangi. Subaru Sumeragi bada okoliczności śmierci byłego wroga klanu Sumeragi, Kaneyama. Przed swoją śmiercią Kaneyama nauczał grupę siedmiu nastolatek używania czarnej magii, by mogły się zemścić, co uczyniły zaczynając od swojego nauczyciela, by potem kontynuować swe dzieło. Subaru próbuje je powstrzymać, lecz w efekcie zostaje przez nie zaatakowany. Dowiaduje się jednak, że jego były przyjaciel, a teraz wróg Seishirou Sakurazuka pomógł im w zabójstwie Kaneyamy. W wyniku używania czarnej magii, dziewczyny zapadają na choroby. Subaru raz próbuje im pomóc, lecz zjawia się Seishirou i oświadcza, że nie można im już pomóc. Subaru i Seishirou staczają walkę, lecz pozostaje ona nierozstrzygnięta, gdyż pojawia się duch zmarłej Hokuto Sumeragi, która prosi ich by przestali i Subaru opuszcza pole walki. W końcu okazuje się, że dziewczyny porzuciły swoje plany zemsty i zdołały się znów nawrócić na dobrą drogę.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]