TVP Sport

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z TVP Sport HD)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
TVP Sport
Ilustracja
Data startu 18 listopada 2006
(SDTV)
12 stycznia 2014
(HDTV)
Właściciel Telewizja Polska SA
Kraj nadawania  Polska
Język polski
Siedziba ul. Woronicza 17
00-999 Warszawa
Udziały w rynku 1,25 proc. (grupa 4+) i 1,23 proc. (16-59) za 2019 rok[1]
Siostrzane kanały TVP 4K
Strona internetowa

TVP Sportpolska stacja telewizyjna o charakterze sportowym, należąca do Telewizji Polskiej S.A., nadająca od 18 listopada 2006 (od 12 stycznia 2014 w systemie wysokiej rozdzielczości).

Redakcja powstała z połączenia redakcji sportowych TVP1 oraz TVP2. Jest odpowiedzialna również za transmisje na tych antenach, m.in. tę z rekordem oglądalności w Polsce: konkurs skoków narciarskich na igrzyskach w Salt Lake City w 2002 roku (16,8 mln szczytowej oglądalności, średnio 13,3 mln widzów)[2].

W momencie założenia kanału był to pierwszy komercyjny i kodowany kanał w historii polskiej telewizji publicznej. Od 7 czerwca 2018 roku kanał dostępny jest bezpłatnie – w naziemnej telewizji cyfrowej (MUX3), a 22 grudnia 2018 roku na MUX8 pojawiła się kopia kanału w jakości HD. Od 23 października 2019 roku stacja jest dostępna wyłącznie na MUX3, w jakości HD.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Robert Korzeniowski (z prawej) i Włodzimierz Szaranowicz - odpowiednio pierwszy i drugi dyrektor TVP Sport
Marek Szkolnikowski - obecny dyrektor stacji

Koncepcja utworzenia kanału o profilu sportowym w polskiej telewizji publicznej narodziła się w grudniu 2004, w momencie pojawienia się w niej Roberta Korzeniowskiego i powierzenia mu stanowiska kierownika redakcji audycji sportowych oraz przewodniczącego kolegium sportowego. 26 grudnia 2005 Zarząd TVP S.A. przyjął projekt kanału, zaś 29 grudnia 2005 zatwierdziła go rada nadzorcza TVP S.A. Pierwotnie jego start planowano na wrzesień lub październik 2006, jednak z różnych przyczyn termin ten przesuwano.

14 czerwca 2006 stacja uzyskała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję na nadawanie programu na terenie całej Polski, toteż w sierpniu 2006 skompletowano ostateczny skład zespołu redakcyjnego, a także rozpoczęto tworzenie ramówki oraz pierwszych programów (w tym czasie dyrektorem i redaktorem naczelnym TVP Sport został Robert Korzeniowski). Jej oficjalna prezentacja odbyła się 23 października 2006 na specjalnym wieczorze promocyjnym, zorganizowanym przy okazji Międzynarodowej Konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej w Zakopanem, zaś 15 listopada 2006 uroczystego otwarcia kanału dokonał Prezes Zarządu TVP S.A. Bronisław Wildstein, podczas konferencji prasowej w siedzibie stacji. Faktycznie rozpoczęła ona nadawanie 18 listopada 2006 o godzinie 16:00, magazynem Jacy jesteśmy[3]. Pierwszą transmisją był natomiast półfinał warszawskiego ITTF Pro Tour Polish Open w tenisie stołowym[4].

6 listopada 2009 Robert Korzeniowski złożył rezygnację z pełnienia funkcji dyrektora kanału. 12 listopada 2009 na stanowisku zastąpił go Włodzimierz Szaranowicz[5].

1 stycznia 2010 stacja zmieniła oprawę graficzną i logo (lekko zmodyfikowane, w stosunku do poprzedniego) i rozpoczęła nadawanie w formacie 16:9. Zmianie uległy także oprawy graficzne programów informacyjnych Sportowy Wieczór i Sportowa Niedziela.

2 września 2012 poinformowano, że TVP nie będzie transmitować meczów polskiej reprezentacji piłkarskiej, gdyż nie doszło do porozumienia z firmą SportFive, która sprzedaje prawa transmisyjne z ramienia PZPN. Pierwsze mecze eliminacyjne do Mistrzostw Świata 2014, które Polska rozegrała z Czarnogórą i Mołdawią można było zobaczyć w usłudze pay per-wiew na wybranych platformach cyfrowych oraz w sieciach kablowych. Wcześniej i później od momentu powstania TVP Sport zawsze transmitowała mecze polskiej drużyny piłkarskiej[6].

1 stycznia 2013 TVP Sport jako pierwszy kanał polskiej telewizji publicznej podczas bloków reklamowych wprowadził timer, który odmierza czas do zakończenia się emisji spotów reklamowych (wcześniej timera używało tylko część polskich stacji komercyjnych). Obecnie nie jest on nadawany.

12 stycznia 2014 wystartował TVP Sport HD. Jest to czwarty kanał TVP w jakości HDTV. Tego samego dnia TVP Sport zmieniło ponownie logo i oprawę graficzną.

3 stycznia 2015 nastąpiły zmiany w programach informacyjnych stacji. Pojawiły się nowe programy Echa Stadionów (emitowany w poniedziałek) i Sportowa Sobota. Tego dnia programy informacyjne zyskały nową oprawę graficzną. Sportowy wieczór jest obecnie emitowany siedem razy w tygodniu (od poniedziałku do niedzieli).

6 kwietnia 2017 TVP Sport w wersji SD przestał być nadawany na satelicie Hot Bird (13⁰E)[7][8]. Obecnym szefem stacji (od czerwca 2017) jest Marek Szkolnikowski[9], który zastąpił na tym stanowisku Włodzimierza Szaranowicza.

Od 7 czerwca 2018 do 23 października 2019 kanał jest dostępny w standardowej rozdzielczości w DVB-T MUX-3. Od 22 grudnia 2018 kanał jest dostępny również w wersji HD w DVB-T MUX-8[10]. Od 23 października 2019 kanał jest dostępny w wersji HD w DVB-T MUX-3.[11].

Dariusz Szpakowski
Przemysław Babiarz
Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski

Ludzie TVP Sport[edytuj | edytuj kod]

Komentatorzy i dziennikarze[edytuj | edytuj kod]

Przemysław Babiarz – lekkoatletyka, skoki narciarskie, pływanie, łyżwiarstwo figurowe
Sylwia Dekiert – prezenterka i reporterka
Piotr Dębowski – komentator (siatkówka, łyżwiarstwo szybkie, piłka ręczna)
Maciej Iwański – komentator (piłka nożna, piłka ręczna, Formuła 1)
Jacek Kurowski – prezenter i reporter piłkarski
Maciej Kurzajewski – prezenter i reporter
Jacek Laskowski – piłka nożna, siatkówka, piłka ręczna, hokej na lodzie
Rafał Patyra – prezenter i reporter
Sebastian Szczęsny – boks, skoki narciarskie, narciarstwo alpejskie, kolarstwo, podnoszenie ciężarów
Dariusz Szpakowski – piłka nożna, hokej na lodzie, wioślarstwo, kajakarstwo

Włodzimierz Szaranowicz
Jan Ciszewski
Bohdan Tomaszewski (z prawej) i Włodzimierz Szaranowicz

Dawni komentatorzy sportowi Telewizji Polskiej[edytuj | edytuj kod]

Jan Ciszewski– piłka nożna, hokej na lodzie, jeździectwo, żużel
Tomasz Hopfer – lekkoatletyka
Jerzy Mrzygłód – biegi narciarskie, skoki narciarskie, podnoszenie ciężarów
Stefan Rzeszot – hokej na lodzie, piłka nożna
Zbigniew Smarzewski – boks, łyżwiarstwo figurowe, gimnastyka sportowa, akrobatyka sportowa
Włodzimierz Szaranowicz – koszykówka, lekkoatletyka, skoki narciarskie, kolarstwo, pływanie, boks, biegi narciarskie
Bohdan Tomaszewski– tenis, lekkoatletyka, kolarstwo
Wojciech Zieliński – siatkówka, piłka nożna
Andrzej Zydorowicz – hokej na lodzie, piłka nożna
Jacek Żemantowski – piłka nożna, szachy

Kierownictwo stacji[edytuj | edytuj kod]

Marek Szkolnikowski – dyrektor TVP Sport
Jarosław Idzi – zastępca dyrektora TVP Sport
Marcin Karda – sekretarz programowy
Stanisław Snopek – sekretarz programowy
Poprzedni dyrektorzy:
Robert Korzeniowski (2006-09)
Włodzimierz Szaranowicz (2009-17)

Oferta programowa[edytuj | edytuj kod]

Najważniejsze prawa transmisyjne[edytuj | edytuj kod]

Letnie igrzyska olimpijskie, Zimowe igrzyska olimpijskie, Mistrzostwa świata w piłce nożnej, Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, Lekkoatletyczne mistrzostwa świata, Lekkoatletyczne mistrzostwa Europy, Puchar Świata w skokach narciarskich, Liga Mistrzów UEFA, PKO BP Ekstraklasa, PGNiG Superliga kobiet, PGNiG Superliga mężczyzn, PHL, Tour de Pologne, WTA Tour, NHL, Igrzyska paraolimpijskie.

Programy informacyjne i magazyny[edytuj | edytuj kod]

 • Sportowy wieczór – program informacyjny będący 30-minutowym przedstawieniem wydarzeń dnia ze świata sportu. Prowadzą go Sylwia Dekiert, Maciej Jabłoński, Jacek Kurowski, Rafał Patyra, Marcin Rams i Piotr Sobczyński. Nadawany codziennie około godziny 22.00 (pora zależna od sportowych wydarzeń dnia). Program emitowany jest w wersji dla osób niesłyszących, tj. z tłumaczeniem na język migowy.
 • Magazyn Piłkarski 4-4-2 – autorski magazyn Dariusza Szpakowskiego, który wraz ze swoimi gośćmi analizuje najważniejsze wydarzenia piłkarskie tygodnia. Program emitowany jest w wersji dla osób niesłyszących, tj. z tłumaczeniem na język migowy.
 • Magazyn „GOL” – emitowany zazwyczaj w poniedziałkowe wieczory magazyn, który prowadzą Maciej Iwański i Rafał Patyra oraz Jacek Kurowski i Szymon Borczuch. W programie emitowane są skróty meczów zakończonej chwilę wcześniej kolejki Ekstraklasy. Analizy taktyczne, komentarze ekspertów czy wybór jedenastki kolejki
 • Liga PL – w tym programie – Łukasz Trałka, Michał Żewłakow i Jakub Wawrzyniak – prześwietlają PKO Ekstraklasę. Program emitowany jest w poniedziałki około godz. 19.
 • Retro TVP Sport – program przypominający najważniejsze transmisje w historii polskiego i światowego sportu. Pokazywane są pokazywane są z oryginalnym komentarzem sprawozdawców TVP. Przed i po archiwalnej transmisji Przemysław Babiarz przybliża kulisy danego wydarzenia w rozmowie z ekspertem. Program emitowany jest we wtorki około godz. 20.
 • Ring TVP Sport – magazyn prowadzony przez Piotra Jagiełłę i Sebastiana Szczęsnego poświęcony światowi sportów walki. W każdym odcinku w studiu jako gość pojawia się zawodnik, trener lub inny ekspert. Program nadawany jest w piątki około godz. 21.
 • Stan Futbolu – autorski program Krzysztofa Stanowskiego emitowany w sobotnie przedpołudnia. Równocześnie emitowany jest na antenie Weszło FM i na kanale Weszło w serwisie YouTube. W programie toczone są rozmowy z gośćmi i ekspertami na temat piłki nożnej.
 • Pełnosprawni – magazyn inny niż wszystkie. Wyjątkowy. Przybliża rywalizację osób niepełnosprawnych, które wygrywają, stając na starcie, gdy prawie wszystkim wydawało się, że są już przegrani.

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Dla TVP Sport[edytuj | edytuj kod]

Demes – Nagroda Biznesu Sportowego w kategorii „Sportowy projekt medialny” za relacje z zimowych igrzysk olimpijskich Vancouver 2010 i Tour de Pologne 2011
„Laur Honorowy” – nagroda 28. Festiwalu Filmów i Programów Telewizyjnych w Mediolanie (Sport Movies & TV 2010) za multimedialny serwis internetowy vancouver.tvp.pl (dotyczący zimowych igrzysk), film „Droga Agaty” (poświęcony siatkarce Agacie Mróz; autor Bartosz Heller), program „Pełnosprawni” i film „Dzieci Mniejszego Księcia” (autor Zbigniew Rytel)
„Filmowy Laur” – nagroda IV Międzynarodowego Festiwalu Filmów i Programów Sportowych Gdynia 2010 za film „Droga Agaty” w kategorii Mistrzowie Sportu i „EUROexpress” wśród programów sportowych
3. miejsce podczas 2. Festiwalu Filmu i Sportu w Wałczu 2011 – za film „Krzysztof Wiłkomirski – najważniejsza walka” (autor Zbigniew Rytel)
Kryształowa Antena – nagroda Konkursu Złotych i Kryształowych Anten Świata Telekomunikacji i Mediów za obsługę telewizyjną Euro 2012
„Oczy Otwarte” i „Motyl 2014” podczas Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja, Ty i Ja” – nagrody dla magazynu „Pełnosprawni”

Dla dziennikarzy TVP Sport[edytuj | edytuj kod]

Włodzimierz Szaranowicz – trzykrotny laureat Telekamery i Złotej Telekamery tygodnika „Tele Tydzień”, nagrodzony Wiktorem oraz Super Wiktorem Akademii Telewizyjnej, nagrodą im. Bohdana Tomaszewskiego Grand Press, Statuetką Demes w kategorii „Osobowość mediów” – Nagrodą Biznesu Sportowego, Złotym Kolcami i gwiazdą w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie; odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
Dariusz Szpakowski – trzykrotny laureat Telekamery i Złotej Telekamery, nagrodzony Super Wiktorem i Statuetką Demes; odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Maciej Kurzajewski – trzykrotny laureat Telekamery i Złotej Telekamery oraz nagrodzony Statuetką Demes
Przemysław Babiarz – trzykrotny laureat Telekamery i Złotej Telekamery oraz nagrodzony Statuetką Demes
Zbigniew Rytel – „Srebrny Wawrzyn Olimpijski 2012” – nagroda Polskiego Komitetu Olimpijskiego pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, medal „Pro Patria” – wyróżnienie przyznawane „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.” Jego produkcje były nagradzane na wielu festiwalach filmowych

Internet[edytuj | edytuj kod]

Strona internetowa[edytuj | edytuj kod]

Kanał posiada własny serwis internetowy – TVPSPORT.PL. Serwis należy do czołówki stron sportowych w Polsce. Dostarcza nie tylko najnowsze informacje, wywiady i analizy. Dzięki niemu można też bez dodatkowych opłat oglądać transmisje TVP Sport. Na stronie są pokazywane nie tylko wszystkie transmisje z anteny TVP Sport, ale również takie, które nie znajdą się w ramówce. Posiada również bogatą bazę materiałów VOD.

Na stronie TVPSPORT.PL znaleźć można również m.in. zarchwizowane transmisje telewizyjne magazyny tworzone przez dziennikarzy TVP Sport i felietony.

Media społecznościowe[edytuj | edytuj kod]

TVP Sport jest obecne również w mediach społecznościowych: na Facebooku, Twitterze, YouTube oraz Instagramie.

Aplikacja mobilna TVP Sport[edytuj | edytuj kod]

Od 2017 roku transmisje TVP Sport, treści VOD oraz artykuły są dostępne w aplikacji mobilnej TVP Sport, która jest dostępna dla użytkowników urządzeń z systemami Android oraz IOS.

Logo TVP Sport[edytuj | edytuj kod]

Lata Opis Wygląd
18 listopada 2006 – 31 grudnia 2009 Logo TVP, a pod nim pomarańczowy, dynamiczny napis „SPORT”. TVP Sport logo 2006-2009.svg
1 stycznia 2010 – 11 stycznia 2014 Podobne do poprzedniego. Logo TVP, a pod nim pomarańczowy napis „SPORT”. Na ekranie logo przezroczyste. TVP Sport logo.svg
od 12 stycznia 2014 Logo TVP na jasnoczerwonym tle, a pod nim jasnoczerwony napis „SPORT”. Na ekranie logo przezroczyste. NewTVP SPORT.png
od 12 stycznia 2014 (Wersja HD stacji) Logo TVP na jasnoczerwonym tle, a pod nim jasnoczerwony napis „SPORT” z indeksem górnym „HD”. Na ekranie logo przezroczyste. TVP Sport HD Logo.png

Dostępność[edytuj | edytuj kod]

TVP Sport w sieciach kablowych[edytuj | edytuj kod]

Kanał TVP Sport dostępny jest w wielu sieciach satelitarnych i kablowych w całej Polsce:
Cyfrowy Polsat – 19, 122
Nc+ – 115
Orange – 113
UPC – 501 (Horizon/Kaon), 552 (Mediabox)
Vectra – 201
Multimedia – 130
Toya – 420
Netia – 67
Inea – 506

Parametry techniczne odbioru TVP Sport HD na satelicie[edytuj | edytuj kod]

Częstotliwość 10,834 GHz
Polaryzacja V
SR 27500
Satelita Hot Bird 13D (13 st E)
FEC – 3/4
Kodowanie: Conax, Mediaguard, Nagravision, Viaccess
Sieci DVB-C, DVB-S, DVB-T i IPTV.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Oglądalność kanałów sportowych 2019 rok TVP Sport liderem, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 2. 60 lat TVP telewizja w liczbach - Polska - Newsweek.pl, www.newsweek.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 3. Janusz Sulisz: TVP Sport uruchomiony. satkurier.pl. [dostęp 2006-11-18].
 4. Wikia o Starej Telewizji (ramówka niektórych polskich kanałów tv w dniu 18 listopada 2006).
 5. ŁO, PAP: Robert Korzeniowski zrezygnował z pracy w TVP. Gazeta.pl. [dostęp 7 listopada 2009].
 6. TVP nie pokaże spotkań reprezentacji Polski. "Marnotrawstwo środków publicznych".
 7. Jacek Grzeszczak, TVP1, TVP2 i TVP Sport w SD wyłączone z 13°E | TVP – SATKurier.pl, „SATKurier.pl”, 7 kwietnia 2017 [dostęp 2017-04-19] (pol.).
 8. Telewizja Polska SA – OMI, Wyższa jakość kanałów TVP – Telewizja Polska S.A. – tvp.pl, centruminformacji.tvp.pl [dostęp 2017-04-19].
 9. Włodzimierz Szaranowicz rezygnuje, Marek Szkolnikowski ma zostać szefem TVP Sport [dostęp 2017-11-29] (pol.).
 10. TVP Sport HD i TVP Rozrywka na MUX-8, wirtualnemedia.pl [dostęp 2018-12-26] (pol.).
 11. Anita Kaźmierska: TVP Kultura HD od 23.10, TVP Sport HD będzie w MUX 3. satkurier.pl, 2019-10-07 12:05. [dostęp 2019-10-07].