TVS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
TVS
Ilustracja
Data startu 29 marca 2008, godz. 10:00
Format obrazu 16:9 576i (SDTV)
16:9 1080i (HDTV)
Właściciel TVS Sp.z.o.o.
Systemy
emisji sygnału
DVB-T, DVB-C, DVB-S
Kraj nadawania  Polska
Język polski (dialekt śląski)
Siedziba Katowice, Plac Grunwaldzki
Udziały w rynku 0,40% (kwiecień 2016)[1]
Siostrzane kanały TVS +1, iTVS
Strona internetowa
Główne studio TVS, z którego nadawane są informacje Silesia Flesz
Siedziba TVS

TVS (Telewizja Silesia) – pierwsza regionalna stacja telewizyjna o profilu informacyjno-rozrywkowym. Kanał TVS był kierowany głównie do mieszkańców województwa śląskiego, obejmującego historyczne ziemie Górnego Śląska i Małopolski (w tym Zagłębie Dąbrowskie i Zagłębie Krakowskie) i został stworzony jako konkurencja dla TVP3 Katowice. Z biegiem lat TVS koncentrowało się na ogólnopolskiej publiczności. Obecnie znajduje się w zasięgu 300 sieci kablowych w Polsce, na wszystkich platformach cyfrowych, w naziemnym odbiorze cyfrowym DVB-t w aglomeracji śląskiej oraz FTA. Na ramówkę stacji składają się w znacznej większości programy z muzyką biesiadną i kryminalne seriale.

Regularny przekaz rozpoczął się 29 marca 2008 o godz 10:00 w formacie 16:9

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rok 2006–2007[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec 2006 roku został złożony wniosek do KRRiT o przyznanie koncesji kanału.

Rok 2008[edytuj | edytuj kod]

19 marca 2008 roku kanał regionalny TVS zainaugurował emisję testową. 27 marca 2008 roku wystartował portal internetowy TVS. Na stronie tvs.pl są publikowane informacje z województwa śląskiego wraz ze zdjęciami i materiałami wideo, pojawiają się też artykuły z różnych dziedzin życia.

29 marca 2008 roku po godz. 10. widzów TVS przywitał Marek Czyż w towarzystwie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Arkadiusza Hołdę, prezesa TV Silesia powitano chlebem i solą. Podczas pierwszych godzin dziennikarze kanału rozmawiali z zaproszonymi gośćmi, m.in. Arturem Rojkiem, Kamilem Durczokiem, Tadeuszem Sławkiem i Krystyną Bochenek. 14 kwietnia 2008 roku o godz. 21:00 na antenie zadebiutował magazyn informacyjny "Silesia informacje".

5 maja 2008 roku TV Silesia zdecydowała o wydłużeniu czasu emisji programu oraz zwiększeniu ilości programów informacyjnych i publicystycznych. 5 lipca 2008 roku o godz. 7:00 zadebiutowało "Radio Silesia na wizji", pierwszy tego typu program w Polsce. Od 4 grudnia 2008 roku stacja jest dostępna dla Polonii w USA i Kanadzie. Rozpoczęto nadawanie programu przez całą dobę. W czasie świąt Bożego Narodzenia w roku 2008 Telewizja Śląska pokazała pierwsze filmowe pozycje. 31 grudnia 2008 roku stacja zorganizowała pierwszą imprezę sylwestrową w Katowicach.

Rok 2009[edytuj | edytuj kod]

Po Nowym Roku zdecydowano się na regularną emisję filmów. W marcu 2009 roku wprowadzono teletext. Pierwszego marca zadebiutował program o tematyce Disco Polo. Nosi on nazwę "VIPO" i jest emitowany w każdą niedzielę o 10:20. 29 marca 2009 roku TVS przygotowała dla widzów "Dzień Otwarty TVS" z występami gwiazd śląskiej estrady.

Emisja[edytuj | edytuj kod]

Profil[edytuj | edytuj kod]

Na początku istnienia stacji jej program informował głównie o wydarzeniach z regionu. W TVS zobaczyć można było również programy promujące Śląsk, jego kulturę, historię, muzykę i tradycje. Dominowały głównie tematy związane z regionem i województwem śląskim. Od 2011 roku rozpoczął się powolny proces zmiany charakteru stacji i zmiany formatu na ogólnopolski z utrzymaniem regionalnego charakteru informacji. Z anteny powoli znikała regionalna publicystyka. Program jest nadawany przez 24 godziny na dobę.

[edytuj | edytuj kod]

Data Opis Zdjęcie
od 29 marca 2008 Trzy zaokrąglone kwadraty w poziomie, dwa pierwsze koloru niebieskiego z białymi literami T V, trzeci koloru czerwonego z literą S. Do loga w miarę potrzeb są dodawane napisy: Na żywo, Powtórka lub Emisja testowa lub ozdoby: białe litery HD lub zielona wstęga. Firmowe logo ma pod spodem napis: Telewizja Silesia. Logo kanału mieści się u góry po prawej stronie ekranu. TVS (Fernsehsender) Logo.svg

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Stacja jest dostępna w niektórych sieciach kablowych w regionie, poprzez niekodowany przekaz satelitarny ma zasięg europejski.

Kanał jest dostępny we wszystkich platformach cyfrowych, wybranych sieciach kablowych i niekodowanym przekazie satelitarnym FTA. Program jest produkowany w technologii HDTV, jednak w rozdzielczości HD jest dostępny jedynie w cyfrowych kablówkach. Na potrzeby przekazu satelitarnego i do analogowych telewizji kablowych sygnał jest konwertowany do standardowej rozdzielczości SD w proporcjach 16:9 anamorficznie.

Emisja naziemna[edytuj | edytuj kod]

Od 30 października 2014 roku do 1 stycznia 2016 roku TVS była dostępna w Multipleksie Regionalnym telewizji TVT nadawanym naziemnie z obiektów w Rybniku i Ornontowicach na kanale 47 (682 MHz), który swoim sygnałem pokrywa znaczną część aglomeracji Śląskiej.

19 stycznia 2016 roku kanał dołączono do multipleksu TVN nadawanego z Warszawy, w którym aktualnie dostępne są trzy kanały tego nadawcy w wersji HD oraz telewizja TVS. 20 października 2016 stacja niespodziewanie zniknęła z tego multipleksu.

20 marca 2016 roku kanał otrzymał zgodę na eksperymentalną emisję w NTC i dostępny jest na terenie całego województwa śląskiego na kanale 59 (778 MHz) z nadajnika z obiektu RTCN Katowice/Kosztowy. 6 maja 2016 zmienia kanał na 21 (474 MHz).

Silesia Informacje[edytuj | edytuj kod]

Był to program informacyjny TVS, którego wydania były nadawane codziennie o 17:45 i 20:00. Głównym prowadzącym był Marek Czyż. Oprócz niego program prowadzili również Aleksander Gortat,Grzegorz Żądło, Alicja Van Der Coghen oraz Anna Tabaka. Z dniem 1 grudnia 2015 r., po 8 latach działalności, regionalny serwis informacyjny TVS przestał istnieć. W 2017 powrócono do nadawania informacji pod nazwą Silesia Flesz[2].

Redakcja[edytuj | edytuj kod]

Siedziba główna znajduje się w Katowicach przy Placu Grunwaldzkim. Zespół TVS liczy około 60 osób.

Radio Silesia[edytuj | edytuj kod]

Od soboty 5 lipca 2008 roku, w godzinach 8:00 do 10:45 stacja emitowała codzienny poranny program o nazwie Radio Silesia. Ten morning show był oparty na interakcji z widzami, prowadzeniu konkursów i wywiadów z zaproszonymi gośćmi. Prowadzącymi byli prezenterzy TVS: Nina Nocoń, Patrycja Tomaszczyk-Kindla, Adam Giza, Aleksander Gortat. Od czerwca 2012 program Radio Silesia był emitowany od poniedziałku do piątku. 31 sierpnia 2012 roku program został wyemitowany po raz ostatni.

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Program TVS był współtworzony także dzięki współpracy międzyredakcyjnej:

  • W ramówce telewizji pojawiały się produkcje TVN-u. TVS emitował m.in. program "Nauka jazdy", "Usterka", "Maraton Uśmiechu", "Cela" (cykl dokumentalny Edwarda Miszczaka – dyrektora programowego TVN-u).
  • TVS emitował na antenie programy kanału Romance TV (m.in. "Statek marzeń", "Klinika szwarcwaldzka", "Julia – Drogi do szczęścia", "Tessa – życie dla miłości", Bianca – "Drogi do szczęścia"[3].
  • Przez pewien czas kanał współpracował z Radiem ZET, w każdy piątek nadawał "Ligę hitów Radia ZET". Program tak samo jak i w radiu prowadził Tomasz Miara, który w telewizji prezentował 15 przebojów, wybieranych w minionym tygodniu przez słuchaczy Radia ZET.
  • TVS współpracował także z Radiem Złote Przeboje.

Sponsoring[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polsat liderem, TVP1 z największym spadkiem w czołówce. Top 100 kanałów w Polsce, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
  2. MZ: Czy to koniec "Silesia Informacji" TVS? (pol.). www.dziennikzachodni.pl/, 2015. [dostęp 2015-11-20].
  3. Pasmo Romance TV w TVS
  4. Konferencja prasowa HC GKS Katowice (pol.). hokej.net. [dostęp 2011-05-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]