Tad Taube

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tad Taube (ur. 1 kwietnia 1931 w Krakowie)[1]amerykański biznesmen i filantrop, aktywny w środowiskach amerykańskich Żydów. Konsul honorowy Polski w Kalifornii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Założyciel i prezes Woodmont Companies. Przewodniczący Fundacji Koret i prezes Taube Philanthropies, a także Taube Foundation for Jewish Life and Culture. Założyciel Centrum Studiów Żydowskich na Uniwersytecie Stanford, na którym rozwijał już w przeszłości działalność wspierającą rozwój sportu. Współzałożyciel Amerykańskiej Ligi Futbolu (USFL) w 1982 i główny właściciel drużyny Oakland Invaders.

Jego fundacje wspierają m.in. wiele działań edukacyjnych w środowisku żydowskim, w tym w Polsce. Wspierał finansowo budowę Muzeum Historii Żydów Polskich[2]. Od wielu lat działa na rzecz poprawy stosunków między środowiskami żydowskimi a Polską.

Członek wielu organizacji, odznaczony wieloma orderami i nagrodami, w tym Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2004).

W 2007 został mianowany konsulem honorowym RP w Kalifornii.

W 2018 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. USFL.info – Oakland Invaders [dostęp 25.08.2008].
  2. Tomasz Urzykowski. Muzeum kompromisów z gęstą wystawą. Rozmowa z Joanną Fikus. „Gazeta Stołeczna”, s. 9, 24 października 2014. 
  3. Doktorzy honoris causa - Uniwersytet Jagielloński, www.uj.edu.pl [dostęp 2019-05-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]