Tadeusz Łagoda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tadeusz Łagoda
Data i miejsce urodzenia 9 sierpnia 1965
Opole
Zawód, zajęcie mechanik, wykładowca akademicki
Tytuł naukowy profesor doktor habilitowany
Alma Mater Wyższa Szkoła Inżynierska w Opolu
Uczelnia Politechnika Opolska
Stanowisko profesor zwyczajny, nauczyciel akademicki
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi

Tadeusz Józef Łagoda (ur. 9 sierpnia 1965 r. w Opolu) – polski inżynier mechaniki, budowy i eksploatacji maszyn, budownictwa, specjalizujący się w wytrzymałości materiałów, zmęczeniu materiałów i konstrukcji; nauczyciel akademicki związany z Politechniką Opolską.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w II Liceum Ogólnokształcącym, które ukończył w 1984 roku. Studiował technologię maszyn w Instytucie Budowy Maszyn Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu, uzyskując w 1990 roku dyplom. Rok wcześniej został zatrudniony jako asystent w macierzystej uczelni[1]. W 1996 roku uzyskał tytuł doktora nauk technicznych na podstawie pracy pt. Rola związków korelacyjnych między składowymi stanu naprężenia przy obliczaniu trwałości zmęczeniowej tworzyw konstrukcyjnych, której promotorem był prof. Ewald Macha[2]. Został zatrudniony na stanowisku adiunkta. W 2001 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. Energetyczne modele oceny trwałości zmęczeniowej materiałów konstrukcyjnych w warunkach jednoosiowych i wieloosiowych obciążeń losowych[3]. Niedługo potem otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego. W 2008 roku otrzymał tytuł profesora nauk technicznych oraz stanowisko profesora zwyczajnego[4].

Był pełnomocnikiem rektora do spraw utworzenia Wydziału Edukacji Technicznej i Informatycznej, którego został pierwszym dziekanem w latach 2006-2008. Od 2008 do 2012 roku pełnił obowiązki prodziekana do spraw nauki Wydziału Mechanicznego. Kieruje Katedrą Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn. W 2012 roku został wybrany dziekanem Wydziału Mechanicznego PO.

Ma w swoim dorobku 235 publikacji naukowych, z czego 12 monografii i książek oraz 4 skrypty. Wypromował 10 doktorów[1], w tym trzech otrzymało wyróżnienia za swoje rozprawy doktorskie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wiadomości Uczelniane Politechniki Opolskiej nr 13 (176), czerwiec 2008, s. 33.
  2. Rola związków korelacyjnych między składowymi stanu naprężenia przy obliczaniu trwałości zmęczeniowej tworzyw konstrukcyjnych w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2012-04-12].
  3. Energetyczne modele oceny trwałości zmęczeniowej materiałów konstrukcyjnych w warunkach jednoosiowych i wieloosiowych obciążeń losowych w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2012-04-12].
  4. Prof. Tadeusz Józef Łagoda, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2012-04-13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

poprzednik:
Czesław Górecki
Dziekan Wydziału Edukacji Technicznej i Informatycznej PO
2006-2008
następca:
Maksymilian Gajek
poprzednik:
Bolesław Dobrowolski
Dziekan Wydziału Mechanicznego PO
2012-2016
następca:
Janusz Pospolita