Tadeusz Chachaj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tadeusz Chachaj
Data i miejsce urodzenia 3 marca 1929
Góry Gorzkowskie
Gatunki muzyka poważna
Zawód dyrygent, aranżer

Tadeusz Chachaj (ur. 3 marca 1929 w Górach Gorzkowskich) – polski dyrygent, kompozytor i aranżer.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dyrygenturę symfoniczno-operową ukończył w 1956 roku pod kierunkiem Tadeusza Wilczaka i Waleriana Bierdiajewa. Artysta doskonalił swoje umiejętności m.in. na kursach dyrygenckich prowadzonych przez prof. Pawła Kleckiego (1965) oraz Arvida Jansona (1973)[1].

W 1958 roku został II-gim dyrygentem Rzeszowskiej Orkiestry Symfonicznej. W latach 1971-1989 pełnił funkcję dyrektora i kierownika artystycznego Symfonicznej Orkiestry w Białymstoku, która za jego kadencji została przemianowana na Państwową Filharmonię w Białymstoku. Koncertował niemal we wszystkich polskich filharmoniach, a także prawie we wszystkich krajach Europy (z wyjątkiem Anglii, Grecji i Portugalii). Dyrygował m.in. takimi zespołami jak: I Musici di Torino, Camerata Versailles w Paryżu, Wileńską Orkiestrą Kameralną S. Sondeckisa, Filharmonią Wileńską, Filharmonią „Mołdowa” w Jassi – Rumunia, budapeszteńską „MAV”, Narodową Filharmonią w Hawanie, Akademicką Filharmonią w Mińsku. Na inauguracyjnym koncercie festiwalu „Jazz Jamboree” (1978) w Warszawie dyrygował prawykonaniem kompozycji na zespół jazzowy i orkiestrę symfoniczną. Prowadził kursy dyrygenckie w Bruck an der Mur – Austria (1986 - 1987). W latach 80-tych wielokrotnie koncertował z Filharmonią Białostocką w Niemczech, Francji, Austrii i we Włoszech. Zajmował się aranżacją muzyczną - zwłaszcza muzyki popularnej, a także kompozycją. Interesował się elementami jazzowymi w muzyce symfonicznej.

W 1993 roku został dyrektorem naczelnym i artystycznym Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. Z okazji 45-lecia pracy artystycznej Tadeusza Chachaja w dniu 11 października 2001 w auli II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży odbył się koncert jubileuszowy, gdzie wystąpili soliści: Wiesław Ochman – tenor, Aleksandra Stokłosa – sopran, Elżbieta Pańko – mezzosopran. Zespołem kierował do przejścia na emeryturę w 2004 roku. Z rąk następcy otrzymał tytuł I Honorowego Dyrygenta Orkiestry. W roku 2005 został Honorowym Obywatelem Łomży. Obecnie wraz z małżonką Danutą mieszka w Białymstoku[2].

Kompozycje[edytuj | edytuj kod]

  • Suita Rzeszowska nr 1,
  • Suita Rzeszowska nr 2,
  • Suita Lubelska,
  • Pieśni Rzeszowskie (1965),
  • Czardasz (1967)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Małgorzata Kosińska: Nota biograficzna - Tadeusz Chachaj. culture.pl, 2005. [dostęp 2017-04-09].
  2. Tadeusz Chachaj -dyrygent, były dyrektor Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. 4lomza.pl, 2004-06-12. [dostęp 2017-04-09].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]