Tadeusz Chmielewski (inżynier)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tadeusz Chmielewski
Data i miejsce urodzenia 1 lutego 1941
Siestrzanki
Zawód, zajęcie inżynier budownictwa, wykładowca akademicki
Tytuł naukowy profesor nauk technicznych
Alma Mater Politechnika Gdańska
Uczelnia Politechnika Opolska
Stanowisko nauczyciel akademicki, profesor zwyczajny
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi POL Medal KEN BAR.svg

Tadeusz Chmielewski (ur. 1 lutego 1941 w Siestrzankach) - polski inżynier budownictwa, specjalizujący się w konstrukcjach budowlanych i mechanice budowli; nauczyciel akademicki związany z politechnikami w Gdańsku, Opolu oraz Warszawie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1941 roku w Siestrzankach, w województwie podlaskim[1]. Dzieciństwo i młodość spędził w Gdańsku, gdzie ukończył kolejno szkołę podstawową w 1955 roku i technikum budowlane w 1959. Następnie podjął studia na kierunku budownictwo w Politechnice Gdańskiej, które ukończył w 1964 roku, uzyskując dyplomy magistra inżyniera. Bezpośrednio po ukończeniu studiów został zatrudniony jako asystent, a potem adiunkt na Wydziale Budownictwa macierzystej uczelni. Niedługo potem podjął tam także studia doktoranckie, uzyskując w 1972 roku stopień naukowy doktora nauk technicznych na podstawie pracy pt. Drgania losowe układu belka mostowa-pojazd wywołane nierównościami jezdni[2].

W 1973 roku przeprowadził się do Opola, zostając adiunktem na Wydziale Budownictwa Wyższej Szkoły Inżynieryjnej (od 1996 roku pod nazwą Politechnika Opolska). W 1978 roku na po Rada Wydziału Budownictwa Politechniki Gdańskiej nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego na podstawie rozprawy pt. Z zagadnień dynamiki budowli wieżowych przy losowym obciążeniu wiatrem. W tym samym roku objął stanowisko docent w opolskiej uczelni technicznej. W 1989 roku otrzymał tytuł profesora nauk technicznych oraz stanowisko profesora nadzwyczajnego, a niedługo potem w 1994 roku profesora zwyczajnego[2].

W czasie swojej kariery naukowej przebywał na stażach i stypendiach naukowych w Berlinie Zachodnim, Danii, Republice Federalnej Niemiec, Stanach Zjednoczonych oraz Japonii. Jest członkiem wielu prestiżowych instytucji, korporacji i organizacjach naukowych, takich jak: Sekcja Mechaniki Konstrukcji Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, Sekcja Metod Komputerowych w Mechanice Komitetu Mechaniki PAN, Sekcja Metod Stochastycznych w Mechanice Komitetu Mechaniki PAN, Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, a także Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa[2].

Na Politechnice Opolskiej pełnił szereg istotnych funkcji organizacyjnych. Od 1981 do 1984 roku piastował stanowisko prorektora do spraw nauki, a w latach 1987-1993 i 1999-2005 dziekana Wydziału Budownictwa. Od 2005 do 2008 roku był prodziekanem Wydziału Budownictwa PO do spraw nauki[3]. Poza tym kierował przez wiele lat do 2009 roku Katedrą Konstrukcji Budowlanych i Inżynierskich PO[4]. Następnie został zatrudniony jako profesor nadzwyczajny w Katedrze Ochrony i Kształtowania Środowiska Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

Tadeusz Chmielewski jest znanym w kraju specjalistą z zakresu mechaniki konstrukcji, a w szczególności dynamiki budowli. Poprzez swoją działalność miêdzynarodową (publikacje, konferencje, praca, wykłady) jest dobrze znany za granicą. Hasłami kluczowymi jego głównych kierunków badawczych są następujące zagadnienia: mechanika konstrukcji, konstrukcje budowlane, dynamika budowli, rachunek prawdopodobieństwa i pola losowe, drgania losowe, niezawodność konstrukcji[2].

Do jego głównych publikacji należą[5]:

  • Drgania losowe układu belka mostowa-pojazd wywołane nierównościami jezdni, Gdańsk 1971.
  • Z zagadnień dynamiki budowli wieżowych przy losowym obciążeniu wiatrem, Opole 1977.
  • Metody probabilistyczne w dynamice konstrukcji, Opole 1982.
  • Structural Static Analysis, Opole 1987.
  • Podstawy dynamiki budowli, Warszawa 1998, współautor: Zbigniew Zembaty.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wrocławskie Środowisko Akademickie. Twórcy i ich uczniowie, pod red. A. Chmielewskiego, wyd. Ossolineum, Wrocław 2007, s. 234.
  2. a b c d Wiadomości Uczelniane, nr 7 (103), kwiecień 2002, s. 12.
  3. Wiadomości Uczelniane, nr 10 (135), maj/czerwiec 2005, s. 11.
  4. prof. Tadeusz Chmielewski w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2012-04-12].
  5. Chmielewski, Tadeusz (1941- ). Katalog elektroniczny Biblioteki Narodowej. [dostęp 2017-08-20].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Jan Gliński
Dziekan Wydziału Budownictwa WSI w Opolu
1987-1993
Następca
Jerzy Wyrwał
Poprzednik
>Jerzy Wyrwał
Dziekan Wydziału Budownictwa PO
1999-2005
Następca
>Roman Jankowiak