Tadeusz Gierzyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tadeusz Gierzyński
Data i miejsce urodzenia 10 września 1905
Przeradz Mały
Data i miejsce śmierci 7 maja 1968
Warszawa
poseł na Sejm II i III kadencji
Okres od 1957
do 1965
Przynależność polityczna Stronnictwo Demokratyczne
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi
Grób Tadeusza Gierzyńskiego na Wojskowych Powązkach

Tadeusz Gierzyński (ur. 10 września 1905 w Przeradzu Małym, zm. 7 maja 1968 w Warszawie) – polski prawnik (adwokat i sędzia), dziennikarz, działacz społeczny i kulturalny związany z Płockiem, poseł na Sejm PRL II i III kadencji (1957–1965).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył Gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Płocku oraz studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie i bezpośrednio po studiach pracował jako dziennikarz w pismach „Dziennik Płocki” oraz „Kurier Mazowiecki”. W latach 30. odbył aplikację w Sądzie Okręgowym w Płocku. Na krótko przed wybuchem wojny objął funkcję sędziego grodzkiego. W okresie okupacji niemieckiej mieszkał w Warszawie, gdzie pracował jako adwokat. Po powstaniu warszawskim znalazł się w Małopolsce, jednak w 1945 powrócił do Płocka.

Był zatrudniony w charakterze sędziego i adwokata, działał również politycznie: tworzył struktury SD w mieście (był m.in. przewodniczącym WK i MK), sprawował mandat członka Miejskiej Rady Narodowej (był wiceprzewodniczącym Prezydium), a później Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie. Działał w Zrzeszeniu Prawników Polskich i Naczelnej Radzie Adwokackiej. Z jego m.in. inicjatywy zlokalizowano w Płocku Mazowieckie Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne[1], a także przebudowano Zamek Książąt Mazowieckich na siedzibę Muzeum Mazowieckiego.

Był współzałożycielem „Notatek Płockich” oraz Mazowieckiego Towarzystwa Kultury w Płocku, jak również inicjatorem powstania pism „Jedność Mazowiecka” i „Wiadomości Płockie”. Przez długi okres pełnił obowiązki prezesa Towarzystwa Naukowego Płockiego (1957–1968).

W 1957 uzyskał mandat posła na Sejm II kadencji w okręgu płockim. Pracował w Komisjach: Regulaminowej, Pracy i Spraw Socjalnych, Budownictwa i Gospodarki Komunalnej oraz Wymiaru Sprawiedliwości. W 1961 ponownie objął mandat poselski, zasiadając w Komisji Mandatowo-Regulaminowej (jako wiceprzewodniczący), Budownictwa i Gospodarki Komunalnej oraz Wymiaru Sprawiedliwości.

Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 74-6-20)[2].

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Imię Tadeusza Gierzyńskiego nosi jedna z ulic w Płocku, na osiedlu Międzytorze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]