Tadeusz Jędrzejczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tadeusz Jędrzejczak
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 4 listopada 1955
Gorzów Wielkopolski
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego
Okres od 30 października 1998
do 1 grudnia 2014
Przynależność polityczna Sojusz Lewicy Demokratycznej
Poprzednik Bogusław Andrzejczak
Następca Jacek Wójcicki
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Srebrna Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”

Tadeusz Jędrzejczak (ur. 4 listopada 1955 w Gorzowie Wielkopolskim) – polski polityk, w latach 1991–2000 poseł na Sejm I, II i III kadencji, od 1998 do 2014 prezydent Gorzowa Wielkopolskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Tadeusza i Stanisławy[1]. Ukończył w 1981 studia na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, działał w organizacjach studenckich. W latach 80. uczył w szkole podstawowej. Do rozwiązania należał do PZPR, pełnił m.in. funkcję sekretarza komitetu miejskiego.

W 1990 był w gronie członków-założycieli Socjaldemokracji RP, został pierwszym przewodniczącym rady wojewódzkiej tej partii w województwie gorzowskim. W 1999 pełnił funkcję miejskiego pełnomocnika Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 1991, 1993 i 1997 uzyskiwał mandat posła na Sejm I, II i III kadencji. W dniu 30 października 1998 objął także urząd prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego. W styczniu 2000 zrezygnował z mandatu poselskiego w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który potwierdził zakaz łączenia funkcji w zarządach miast na prawach powiatu z mandatem parlamentarnym.

W wyborach samorządowych w 2002 z powodzeniem ubiegał się o urząd prezydenta miasta w wyborach bezpośrednich.

Podejrzany o udział w nieprawidłowościach przy prowadzeniu miejskich inwestycji budowlanych, w październiku 2004 został zatrzymany przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a następnie tymczasowo aresztowany[2], nie zrezygnował z zajmowanego stanowiska. W styczniu 2005 areszt zamieniono na poręczenie majątkowe w wysokości 100 tys. zł[3]. Po uchyleniu tego środka powrócił do obowiązków prezydenta, zawiesił członkostwo w SLD. Przeprowadzone referendum w sprawie jego odwołania okazało się niewiążące ze względu na niską frekwencję.

W wyborach samorządowych w 2006 ponownie wystartował na urząd prezydenta miasta jako kandydat niezależny (prokurator nie skierował do tego czasu aktu oskarżenia w związku z toczącym się od 2004 śledztwem). W wyborach uzyskał 50,6% poparcia (18 575 głosów), wygrywając w pierwszej turze. Akt oskarżenia przeciwko niemu (z zarzutami m.in. poświadczenia nieprawdy i nadużyciem uprawnień) oraz innym osobom zamieszanym w tzw. gorzowską aferę budowlaną został skierowany do sądu w maju 2007[4]. W sierpniu tego samego roku Tadeusz Jędrzejczak odszedł z SLD.

W wyborach samorządowych w 2010 uzyskał reelekcję w pierwszej turze[5]. Kandydował z własnego komitetu wyborczego, jednocześnie z listy SLD został wybrany do sejmiku lubuskiego (nie objął mandatu z uwagi na zakaz łączenia stanowisk). W lipcu 2011 zakończył się w pierwszej instancji jego proces karny. Tadeusz Jędrzejczak został w nim nieprawomocnie skazany na karę 6 lat pozbawienia wolności[6]. W czerwcu 2013 sąd apelacyjny w postępowaniu odwoławczym prawomocnie uniewinnił go od zarzutu niegospodarności, a w zakresie pozostałych zarzutów uchylił zaskarżony wyrok, kierując sprawę do ponownego rozpoznania[7].

W 2014 ubiegał się o wybór na kolejną kadencję na urząd prezydenta, głosowanie już w pierwszej turze wygrał Jacek Wójcicki[8]. Tadeusz Jędrzejczak uzyskał natomiast mandat radnego sejmiku V kadencji z listy SLD Lewica Razem[9]. W 2015 jako bezpartyjny kandydat wystartował do Senatu z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego (przy poparciu lewicy, w tym SLD), zajmując ostatnie, 5. miejsce w okręgu[10]. Wkrótce po wyborach wraz z dwoma innymi radnymi odszedł z klubu SLD w sejmiku (w wyniku czego przestał on istnieć), współtworząc klub radnych Lewica[11]. W lutym 2016 ponownie został członkiem SLD i reaktywowanego klubu tej partii w sejmiku (w związku z czym przestał istnieć klub Lewica)[12]. W maju tego samego roku powołany na członka zarządu województwa lubuskiego[13]. W 2018 został wybrany na radnego sejmiku lubuskiego VI kadencji[14], pozostał w składzie powołanego w listopadzie nowego zarządu województwa[15].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2002)[16] i Srebrną Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” (2010)[17]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]