Tadeusz Jemioło

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tadeusz Jemioło
generał broni generał broni
Data i miejsce urodzenia 26 kwietnia 1940
Zapole
Przebieg służby
Stanowiska komendant Akademii Sztabu Generalnego, komendant-rektor Akademii Obrony Narodowej
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RFN

Tadeusz Jemioło (ur. 26 kwietnia 1940 w Zapolu) – polski żołnierz zawodowy i teoretyk wojskowości, generał broni Wojska Polskiego, profesor nauk wojskowych, poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia w 1968 na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, a w 1974 w Akademii Sztabu Generalnego w Rembertowie. Obronił następnie doktorat, a w 1990 otrzymał tytuł profesora nauk wojskowych. Przechodził kolejne szczeble kariery w ludowym Wojsku Polskim. Jako pułkownik dyplomowany w latach 1979–1981 dowodził 4 Brygadą Artylerii Obrony Powietrznej Kraju im. Obrońców Wybrzeża. Od 1981 do 1985 pełnił funkcję komendanta Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze. W 1983 awansowany na stopień generała brygady, następnie awansowany kolejno na generała dywizji i generała broni.

Do 1990 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Z ramienia PZPR w latach 1989–1991 sprawował mandat posła na Sejm X kadencji. Został wybrany w okręgu szczecineckim, w trakcie kadencji przystąpił do Klubu Posłów Wojskowych. Zasiadał w Komisji Obrony Narodowej oraz w Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

W 1990 był ostatnim komendantem Akademii Sztabu Generalnego, następnie do 2000 zajmował stanowisko komendanta-rektora Akademii Obrony Narodowej. Po zakończeniu pełnienia tej funkcji pozostał pracownikiem Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego tej uczelni.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]