Tadeusz Marczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tadeusz Marczak
Data urodzenia 25 lutego 1946
Zawód, zajęcie nauczyciel akademicki, historyk, publicysta, polityk
Alma Mater Uniwersytet Wrocławski
Uczelnia Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Zielonogórski
Partia Ruchu Przełomu Narodowego (2010–2011), Prawica Rzeczypospolitej (2011–2015), Jedność Narodu (2015–2017)

Tadeusz Kazimierz Marczak (ur. 25 lutego 1946) – polski historyk, publicysta, nauczyciel akademicki i działacz polityczny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, a następnie został wykładowcą na tej uczelni. W 1997 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk historycznych. Został zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Zielonogórskim i Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Od września do grudnia 2008 sprawował funkcję dyrektora Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Kieruje w tej jednostce Zakładem Studiów nad Geopolityką. Publikuje m.in. w „Naszym Dzienniku”.

W wyborach samorządowych w 2010 bez powodzenia ubiegał się o urząd prezydenta Wrocławia oraz radnego sejmiku dolnośląskiego z ramienia komitetu „Polski Wrocław”[1]. Należał do Ruchu Przełomu Narodowego. Wraz z innymi członkami tego ugrupowania w 2011 przeszedł do Prawicy Rzeczypospolitej[2] i jako jej przedstawiciel kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 z listy Prawa i Sprawiedliwości[3]. W 2015 przystąpił do nowej partii Jedność Narodu (został wiceprezesem jej rady krajowej) i w wyborach parlamentarnych w tym samym roku otworzył listę KWW Grzegorza Brauna „Szczęść Boże!” do Sejmu[4]. W 2017 JN została wykreślona z rejestru partii.

Wszedł w skład Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]