Tadeusz Matyjek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tadeusz Matyjek
Data i miejsce urodzenia 1 czerwca 1935
Grójec
Poseł III kadencji Sejmu
Okres od 20 października 1997
do 17 lutego 2000
Przynależność polityczna Sojusz Lewicy Demokratycznej

Tadeusz Józef Matyjek (ur. 1 czerwca 1935 w Grójcu) – polski polityk, rolnik, poseł na Sejm II i III kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1958 ukończył studia na Wydziale Rolnym Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. Pełnił funkcję posła II i (do 2000) III kadencji wybranego z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu olsztyńskim. Prowadzi własną działalność w zakresie rolnictwa i ogrodnictwa.

Mandat w Sejmie utracił 17 lutego 2000 na skutek orzeczenia sądu kończącego postępowanie lustracyjne, prawomocnie uznającego go za tzw. kłamcę lustracyjnego. Był pierwszym polskim parlamentarzystą, wobec którego zapadło takie orzeczenie. W kwietniu 2007 Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, iż Polska nie zagwarantowała politykowi w dostatecznym stopniu prawa do obrony w toku procesu. Były poseł zapowiedział dążenie do wznowienia postępowania[1].

W 1992, będąc przewodniczącym działającej na rzecz ART rady Fundacji im. Michała Oczapowskiego, wydzierżawił od tej uczelni około 2 tys. hektarów ziemi wraz z pałacem w Łężanach. Po kilku latach kontrola Najwyższej Izby Kontroli wykazała, że kwota czynszu jest zaniżona i prowadzi do strat. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski odzyskał sporne grunty w 2003 na skutek wyroku sądu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Były poseł SLD z Olsztyna wygrał w Strasburgu. gazeta.pl, 24 kwietnia 2007.
  2. Uniwersytet odzyskał Łężany. gazeta.pl, 1 lipca 2003.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]