Tadeusz Okolski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tadeusz Okolski
Dzik, Horynicz, Sopiński
kapitan
Data i miejsce urodzenia 15 grudnia 1902
Łupanin
Data i miejsce śmierci 9 lutego 1983
Warszawa
Przebieg służby
Lata służby 1939–1945
Siły zbrojne Armia Krajowa
Stanowiska Batalion Dzik, Zgrupowanie Róg, Obwód Śródmieście AK.
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
Późniejsza praca ekonomista
Odznaczenia
Krzyż Walecznych (od 1941)

Tadeusz Okolski ps. Dzik (ur. 15 grudnia 1902 w Łupaninie pow. Zdołbunów, zm. 9 lutego 1983 w Warszawie) – polski ekonomista, dowódca batalionu „Dzik” Armii Krajowej, uczestnik WSOP.

Był uczeniem polskiego gimnazjum w Kijowie, w 1919 wyjechał do Warszawy gdzie uczył się w prywatnym gimnazjum Kazimierza Kulwiecia. W 1920 przerwał naukę aby jako ochotnik uczestniczyć w wojnie polsko-bolszewickiej. Po jego ukończeniu gimnazjum w 1923 wyjechał do Poznania, gdzie studiował na Wydziale Prawno-Ekonomicznym na tamtejszym Uniwersytecie. Po obronie dyplomu w 1928 przez rok był słuchaczem w jarocińskiej Szkole Podchorążych. Od 1931 był naczelnikiem urzędu skarbowego w Warszawie, w 1935 przeszedł wyszkolenie na kursie dowódców kompanii piechoty w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie.

W sierpniu 1939 nie został zmobilizowany, od grudnia 1939 działał w kontrwywiadzie pod dowództwem rtm. Alojzego Sawickiego. Od marca 1940 należał do Związku Walki Zbrojnej, od 1942 pełnił funkcję komendanta I Rejonu I Obwodu Okręgu Warszawskiego Służby Ochrony Powstania (od 1943 WSOP). Po wybuchu powstania warszawskiego został dowódcą batalionu „Dzik” walczącego w Zgrupowaniu Róg w Obwodzie Śródmieście AK na terenie Starego Miasta, Powiśla i Śródmieścia. Po 19 września w wyniku rozbicia batalionu „Dzik” przeszedł do batalionu „Ostoja”. Po upadku walk powstańczych został internowany w Stalagu X B Sandbostel i Oflagu X C w Lubece.

Po powrocie do kraju w listopadzie 1945 pracował jako starszy inspektor w Departamencie Finansów Gospodarki Komunalnej i Finansowej w Ministerstwie Finansów, w 1953 na fali represji został zwolniony. Kontynuował pracę zawodową jako kierownik finansowy w PBG Gazomontaż, w 1971 przeszedł na emeryturę i poświęcił się pracy społecznej w środowisku byłych żołnierzy Zgrupowania Róg oraz w spółdzielczości mieszkaniowej. Spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]